ناهید توسلی

ورزش به یک نهاد مذکر مدار تبدیل شده است

بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ویژه استادیوم چند سالی است که به عنوان یک بحث داغ در میان زنان و فعالان این حوزه تبدیل شده و آنها پس از کشکمش‌های فراوان و تلاش‌های چندساله هنوز هم نتوانستند به این مطالبه خود دست یابند. در همین راستا نشستی با عنوان «زنان در عرصه‌های عمومی ورزشی» با حضور یکی از فعالان حوزه زنان برگزار شد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ورزش به یک نهاد مذکر مدار تبدیل شده است
نوآوران -

بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ویژه استادیوم چند سالی است که به عنوان یک بحث داغ در میان زنان و فعالان این حوزه تبدیل شده و آنها پس از کشکمش‌های فراوان و تلاش‌های چندساله هنوز هم نتوانستند به این مطالبه خود دست  یابند. در همین راستا نشستی با عنوان  «زنان در عرصه‌های عمومی ورزشی» با حضور یکی از فعالان حوزه زنان برگزار شد.

ناهید توسلی فعال حوزه زنان با بیان اینکه زن کشاورزی را کشف کرده است، گفت: «زن به دلیل توانایی تبیینی مادری که داشت و برای سیر کردن شکم فرزندان خود در فضای اطراف جستجو کرد و سرانجام کشاورزی را کشف کرد.  مردها نیز در این میان به شکار مشغول بودند و به مرور زمان از این حوزه وارد اجتماعات شدند و کشاورزی را مصادره کردند. به مرور زمان، زن کنار گذاشته شد و اداره جامعه به دست مردها افتاد.»

وی همچنین درباره حضور زنان در عرصه‌های ورزشی به ویژه استادیوم بیان کرد: «حق مسلم زنان است که مطالبه خود را داشته باشند اما دقت کنند که هر کاری با توجه به شرایط موجود و قوانین، حتماً باید با گفتمان زنانه حل شود در غیر این صورت هم به خودمان و هم به زنانی که می‌خواهند آزادانه زندگی کنند لطمه می‌زنیم. عرصه‌های شهری، اشتغال، علم و ورزش از جمله حوزه‌هایی هستند که زنان نه همگام با مردان ولی بعد از مردان به تدریج وارد آنها شدند. می‌توان گفت انقلاب صنعتی نقطه عطفی در تمام مسائل است که تا حدودی حضور زنان در ورزش حس می‌شود.»

وی در پایان تأکید کرد: «در سال ۱۳۷۷ در ایران ۲۶ انجمن ورزشی بانوان داشتیم. در سال ۸۲  نیز تعداد  داوران زن ۴۱ درصد، مربیان زن ۳۹.۸۳ درصد و شرکت‌کننده‌های ورزشی زن ۱۶.۴۲ درصد به نسبت سال‌های قبلِ خود، افزایش داشته است. در واقع طی سال‌های اخیر رشد ورزشی زنان از مردان بیشتر بوده است اما در کل  به یک نوع توقف جنسیتی ورزشی نزدیک می‌شویم، ورزش به یک نهاد مذکر مدار تبدیل شده است، نهادی که ویژگی‌های مردانه دارد.»