گفتگو با دختری که به سمت موفقیت پارو می‌زند

مدال المپیک را برایم کنار بگذارید

مهسا جاور، دختر پاروزن تیم ملی قایقرانی کشورمان بعد از کسب سهمیه المپیک به دنبال افتخارآفرینی در این رقابت هاست.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
مدال المپیک را برایم کنار بگذارید
نوآوران -

مهسا جاور، دختر پاروزن تیم ملی قایقرانی کشورمان بعد از کسب سهمیه المپیک به دنبال افتخارآفرینی در این رقابت هاست. او که موفق شده بعد از شکستن رکورد سهمیه المپیک را کسب کند، با تمام محدودیت هایی که وجود دارد مسیر موفقیت خود را مشخص کرده و می خواهد در المپیک ستاره ایران باشد. گفتگو جذاب با این ستاره قایقرانی بانوان را در ادامه می‌خوانید.

بابت کسب سهمیه خوشحالم

بعد از موفقیت در بازی‌های آسیایی و بازی‌های دانشجویان جهان که موفق به شکستن دو رکورد خود شدم، به این باور رسیدم که می‌توانم در کره خوب کار کنم. از طرفی هم می‌دانستیم برخلاف تصورات با سطح رقابت‌های بالایی روبه‌رو می‌شویم. پیش‌بینی هم درست از آب درآمد و رقابت‌ها خیلی سخت بود. خدا را شکر رقابت‌ها را خوب شروع کردم و به واسطه شکستن رکورد قبلی‌ام به میزان ۱۵ ثانیه انگیزه زیادی پیدا کردم. بالاخره نیمه‌نهایی و فینال با یک رکورد خوب به پایان رسید و سهمیه را گرفتم.

تجربه جدید و فوق العاده ای بود

من تاکنون در عمر ۶ ساله ورزشی‌ام در روئینگ چنین رقابت فشرده و سنگینی را تجربه نکرده بودم. ۱۰۰ مترهای آخر بدنم خسته شده بود و چشم‌هایم تار می‌دید. فقط پارو می‌زدم تا خط پایان را رد کنم. مسابقه‌ای سخت با فاصله‌های ثانیه‌ای. اصلاً فکر نمی‌کردم حریف چین‌تایپه‌ای را جا بگذارم. او برگ آس تایوانی‌ها بود با سابقه‌ای ۱۲ ساله اما در یک ثانیه او را رد کردم. حریف کره‌ای هم سرسخت بود و با وجود اینکه در رقابت قبلی او را پشت ‌سر گذاشته بودم اما این بار او بود که از من پیشی گرفت ولی خوشحالم در پایان خیلی خوب پارو زدم و دوم شدم.

از خانواده دورم اما انگیزه دارم

من ۶ سال است که پارو می‌زنم و در این مدت همیشه سعی کرده‌ام تمام حواس و تمرکزم روی رشته ورزشی‌ام باشد. سختی زیادی را تحمل کردم. از دوری خانواده گرفته تا اردوهای طولانی‌مدت و تمرین‌های سخت و فشرده اما همه را برای یک نتیجه خوب تحمل می‌کنم. همیشه یک هدف مشخص دارم و تا زمانی که به آن نرسم، دست از تمرین نمی‌کشم. الان هم خوشحالم به یک نتیجه خوب رسیدم.

در المپیک بهترین نتیجه را می‌گیرم

همیشه پیش‌بینی‌های سرمربی‌ام درباره رکوردها و نتایجی که می‌گیرم، درست از آب درآمده است. او قبل از مسابقه رکورد من را می‌داند. تمام سعی‌ام را می‌کنم تا به خاطر ایران، خانواده‌ام و کسانی که برایم زحمت ‌کشیده‌اند، بهترین نتیجه را بگیرم. مدال کمی دور از دسترس ماست. روئینگ رشته سختی است با قدمت ۴۰ ساله و نفراتی که در المپیک پارو می‌زنند با میانگین سنی بالای ۳۵ هستند و تجربه حداقل چهار دوره المپیک. پس این نکته نتایج را پیش‌بینی می‌کند. من سعی دارم بهترین خودمان شوم و نشان بدهم بانوان به خودباوری رسیده و پیشرفت داشته‌اند.

مدال المپیک بعدی به اسم خودم است

اگر شرایط و امکانات تغییر نکند و فدراسیون به ورزشکارش اهمیت بدهد و خود ما هم پیگیر باشیم. با دو سال سابقه حضور المپیکی می‌توان امیدوار بود. روئینگ یعنی تجربه پاروزدن. هرقدر سنت بالاتر برود و بیشتر پارو بزنی، درصد رکوردت بهتر می‌شود. مثل من که بعد از پنج سال توانستم پله‌های ترقی را سریع‌تر طی کنم. در هر دوره رکوردم پنج ثانیه بهتر شده است.

بعد از ازدواج کارم سخت می‌شود

بعد از المپیک و روز سوم شهریورماه، روز عروسی من است. بعد از آن هم ۱۵ شهریورماه باید به قهرمانی آسیا بروم. شرایط بعدی بستگی به موقعیتم دارد. شاید نتوانم به ‌طور مداوم در اردوها باشم. اگر فدراسیون موافقت کند، در تست‌های انتخابی شرکت می‌کنم و در صورت انتخاب در زمان نزدیک به اعزام به اردوها ملحق می‌شوم. در حال حاضر تا بازی‌های آسیایی جاکارتا هستم.