در بررسی تست دوپینگ المیکی ها

طلای اوسین بولت در المپیک پس گرفته می‌شود؟

دوپینگ یکی از اعضای تیم دوی ۴ در ۱۰۰ متر جامائیکا در المپیک ۲۰۰۸ پکن باعث از دست رفتن مدال طلا شد.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
طلای اوسین بولت در المپیک پس گرفته می‌شود؟
نوآوران -

تیم دوی 4 در 100 متر جامائیکا با ترکیب اوسین بولت، نستا کارتر، آسافا پاول و مایکل فراتر موفق شد در المپیک 2008 پکن مدال طلا را کسب کند. آن قهرمانی یکی از سه عنوان قهرمانی بود که بولت در پکن به‌دست آورد و چهار سال بعد در المپیک 2012 نیز توانست تعداد آنها را دو برابر کند.

با وجود این مسئله بولت حالا باید مدال طلای 4 در 100 متر در پکن را کارنامه افتخاراتش خارج کند، چرا که تست دوم نمونه دوپینگ نستا کارتر مثبت اعلام شده و بدین ترتیب مدال طلا از همه اعضای تیم جامائیکا پس گرفته می‌شود.

کارتر که با تیم کشورش توانسته بود علاوه بر کسب عنوان قهرمانی، رکورد جهان و المپیک را نیز بشکند، یکی از 32 ورزشکاری است که تست دوپینگش با استفاده از روش جدید مثبت اعلام می‌شود. ماده‌ ممنوعه‌ای که کارتر مصرف کرده «متیل‌هگزانامین» نام دارد. کارتر که دو طلای المپیک در کارنامه دارد، نه تنها حضور در المپیک 2016 ریو را از دست خواهد داد، بلکه باید طلای 2008 پکن را پس بدهد.

با پس گرفته شدن رسمی عنوان قهرمانی از تیم جامائیکا، تیم‌های ترینیداد و توباگو، ژاپن و برزیل مدال‌های طلا، نقره و برنز را از آن خود خواهند کرد.

قرار است از همه دوپینگی‌های المپیک پکن که در 2012 لندن نیز حضور داشتند، تست دوپینگ گرفته شود و با توجه به اینکه کارتر در المپیک 2012 نیز در ماده 4 در 100 متر به همراه تیم کشورش صاحب مدال طلا شد، در صورت مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ ممکن است یک طلای دیگر از دست اعضای تیم جامائیکا برود.

نکته دیگر در خصوص این موضوع این است که متیل‌هگزانامین در سال 2010 رسماً وارد لیست مواد ممنوعه از سوی وادا شد، هر چند که قبل از آن نیز استفاده از این ماده ممنوع اعلام شده بود.