گفتگوی نوآوران با فوق ستاره کشتی ایران

حسن یزدانی: ترسی از جردن باروز ندارم

وحید جعفری- حسن یزدانی، کشتی‌گیر وزن ٧٤ کیلوگرم ایران در سال‌های اخیر توانسته توانایی‌های خود را به اثبات برساند. او در مسابقات جام‌جهانی از غیبت جردن باروز، نهایت استفاده را برد و با نتیجه ١٠ بر صفر کشتی‌گیر آمریکایی را شکست داد تا باعث صعود تیم‌ملی ایران به فینال رقابت‌ها شود. پدیده کشتی ایران، حالا یکی از امیدهای اصلی کشورمان در مسابقات المپیک ریو است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
حسن یزدانی: ترسی از جردن باروز ندارم
نوآوران -

او که از آمادگی بالایی برخوردار است، بیش از هر زمان دیگری به مدال طلای المپیک امیدوار شده و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. یزدانی از امکانات موجود در کشتی گلایه دارد و می‌گوید تمام افتخارات احتمالی که کسب شود،‌ به خود ورزشکاران ربط دارد و امکانات در حد و اندازه‌های تیم‌ملی کشتی آزاد نیست.

تیم ایران در رقابت‌های جام‌جهانی مقتدرانه به‌عنوان قهرمانی رسید. فکر می‌کردید این‌طور خوب ظاهر شوید؟

مسابقات جام‌جهانی امسال با شرایط ویژه‌ای دنبال شد. همه آزادکاران ایران از شرایط خوبی برخوردار بودند و خوشبختانه بچه‌ها در اوج آمادگی به مصاف حریفان رفتند. اکثر ملی‌پوشان، کشتی‌های خوبی گرفتند و نتیجه آن نیز در پایان مشخص شد. ما واقعا خودمان فکر می‌کردیم قهرمان شویم چون شناخت خوبی از وضع جسمانی‌مان داشتیم.

  نکته قابل توجه در مسابقات جام‌جهانی، حضور ایرانی‌های پرتعداد در سالن محل برگزاری مسابقات در آمریکا بود. وقتی جمعیت را دیدی چه احساسی پیدا کردی؟

واقعا برایم عجیب بود. در جریان مسابقات بیشتر تشویق‌ها با زبان فارسی انجام می‌شد و به ما قوت قلب می‌داد. شرایط طوری شده بود که انگار در ایران کشتی می‌گرفتیم و همین مسأله شرایط را برای ما بهتر کرد.

 خیلی‌ها معتقدند تو باعث قهرمانی ایران شدی. این مسأله را قبول داری؟

این‌طور نیست. همه بچه‌ها زحمت کشیدند. خیلی‌ها می‌گویند اگر من کشتی‌گیر آمریکایی را ١٠ بر صفر نمی‌بردم، به فینال نمی‌رسیدیم. این درست است اما باید این را هم در نظر بگیریم که سایر بچه‌ها هم تلاش کردند. البته از نظر شخصی بهترین شرایط را دارم و با قدرت تمریناتم را ادامه می‌دهم. هدف من موفقیت تیم است و امیدوارم بتوانم برای کشورم مفید باشم.

 البته شانس هم آوردی که جردن باروز که هیچ ‌کشتی‌گیر ایرانی تابه‌حال موفق به شکست‌دادنش نشده، به دلیل به دنیا آمدن فرزندش به جام‌جهانی نیامد...

من این‌طور فکر نمی‌کنم. با تمام وجود منتظر بودم که با باروز مسابقه بدهم اما او حاضر نشد. در ورزش حرفه‌ای شانس و این مسائل تاثیری ندارد. باروز کشتی‌گیر خوبی است اما من هم به اندازه خودم بزرگ هستم. در کشتی هیچ‌کس از پیش بازنده نیست و همه‌چیز به عملکرد ورزشکاران روی تشک بستگی دارد. من در بهترین شرایط بدنی بودم و شاید اگر باروز هم حضور داشت، شکستش می‌دادم.

  احتمالا در المپیک با جردن باروز روبه‌رو می‌شوی. آن‌جا شکستش می‌دهی؟

من فکر می‌کنم نباید این‌قدر روی باروز تمرکز کنیم. حریف من در المپیک فقط کشتی‌گیر آمریکایی نیست. من و همه بچه‌های تیم‌ملی توان خود را می‌گذاریم تا موفق شویم. قطعا نه‌تنها نبرد با باروز که همه دیدارهای ما دشوار خواهد بود. حریفانی از روسیه و جمهوری آذربایجان هم هستند که من باید برای پیروزی بر آنها تلاش کنم. این‌طور نیست که با بردن جردن باروز مدال طلای المپیک را به من بدهند. من هیچ ترسی از او ندارم. این را هم بگویم که قهرمانی جام‌جهانی کشتی برای ما افتخار بزرگی نیست. کشتی ایران بارها از این قهرمانی‌ها دیده است. هدف اصلی ما مسابقات المپیک است و این‌که بتوانیم روی سکو برویم.

 موضوعی که در کشتی‌های تو به چشم می‌خورد، نترس بودنت است. این مسأله دلیل خاصی دارد؟

شیوه کشتی گرفتن من به همین منوال است. بیشتر دوست دارم مهاجم باشم تا دفع‌کننده. البته این مدل کشتی را رسول خادم به من یاد داده است و عقیده او هم بر همین است. این شیوه بیشتر در نوع کشتی من تأثیر دارد؛ ضمن این‌که مردم هم به من لطف دارند و همیشه حامی‌ام بوده‌اند. از آنها تشکر می‌کنم.

 با وجود مسائل مطرح شده، آیا قول مدال المپیک را به مردم ایران می‌دهی؟

همه ما تلاش خود را انجام می‌دهیم. شخصا بسیار به قهرمانی در رقابت‌های کشتی آزاد المپیک خوشبین هستم. چون می‌بینم که بچه‌ها چطور تلاش می‌کنند. تقریبا همه‌چیز آماده است و امیدوارم خدا هم کمک کند تا بتوانیم مدال‌های خوش‌رنگی کسب کنیم. البته چیزی قابل پیش‌بینی نیست. چه کسی فکر می‌کرد مصدومیت بی‌موقع به سراغ رضا یزدانی بیاید؟ امیدوارم شرایط خوب باشد و بتوانیم به اهدافی که داریم، برسیم.

 به‌عنوان سوال آخر، بسیاری اعتقاد دارند وضع کشتی‌گیران مطلوب نبوده و امکانات اختصاص داده‌شده به کشتی در حد رقابت‌های المپیک نیست. این مسأله صحت دارد؟

متاسفانه همین‌طور است. ما شرایط خوبی نداریم. امکاناتی که در اختیارمان قرار گرفته، خوب نیست و هرچه داریم از خودمان است. البته در این داستان رسول خادم و فدراسیون کشتی تقصیر ندارند. متاسفانه منابع لازم در اختیار فدراسیون قرار نگرفته است. با وجود این، ما ورزشکاران با شرایط می‌سازیم و به‌دنبال کسب افتخار هستیم. امیدوارم در این ایام باقیمانده حمایت‌های خوبی از ما انجام شود.