بررسی حضور زنان در ورزشگاه آزادی

درهای استادیوم یکصدهزار «مَرد» نفری آزادی به روی زنان باز می شود

در تمرین چندروز گذشته تیم فوتبال استقلال تهران، زنان نیز در محل تمرین حضور پیدا کرده و به تشویق تیمشان پرداختند و البته این اتفاق در تمرین پرسپولیس هم رخ داد و هیچ مشکلی گزارش نشد. طبق گزارش‌ها حضور زنان در کمپ حجازی در شرایطی بود که این کمپ روز شلوغی را پشت سرمی‌گذاشت، با این‌حال زنان بدون ایجاد هیچ درگیری و یا کشمکشی در کنار تیمشان حاضر شدند، بازیکنانشان را تشویق کردند و به خانه رفتند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
درهای استادیوم یکصدهزار «مَرد» نفری آزادی به روی زنان باز می‌شود؟
نوآوران -

رفتن به استادیوم و تشویق تیم‌های ورزشی سال‌هاست که دغدغه گروهی از زنان کشور است. در اکثر نقاط دنیا زنان در کنار مردان و خانواده‌ها همراه با هم، به تماشای مسابقات تیم محبوبشان می‌روند، با هم تشویق می‌کنند، با هم فریاد می‌زنند و دست آخر خالی از هیجان و انرژی به خانه باز می‌گردند و استادیوم رفتن یکی از فعالیت‌هایی است که در سبد تفرحی خانوار تعریف می‌شود، اما در ایران زنان سال‌هاست که در میان کلافی گیر کرده‌اند که هنوز مشخص نیست سر آن به کجا و کدام مسئول می‌رسد.در شرایطی که در سالهای گذشته بارها بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح شده و در نهایت با مخالفت مواجه شده است، همین حضور چندنفره زنان در محل تمرین، شاید بتواند نویدبخش روزهایی باشد که زنان ایرانی نیز همپای مردان وارد استادیوم‌ها شوند و به تشویق تیم محبوبشان بپردازند. زنان و دخترانی که در طول این سال‌ها بارها تلاش کرده اند با لباس مبدل وارد ورزشگاه شوند، گاه شناسایی شده‌اند و گاهی توانسته‌اند از میان مأموران رد شوند و به رویای حضور در آزادی برسند.

یک ماه پیش، درست چند ساعت قبل از آغاز بازی پرسپولیس و راه آهن در هفته آخر مسابقات لیگ برتر، خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها در خصوص حاشیه‌های قبل از آغاز بازی منتشر شد که حکایت از شناسایی یک دختر در میان خیل تماشاچیان مردی که خواهان ورود به استادیوم بودند، داشت. دختر ۱۵ ساله‌ای که با هزار امید و آرزو و ترس و هیجان خودش را به ورزشگاه رسانده بود تا بتواند با لباس پسرانه وارد استادیوم شود و از سوی ماموران انتظامی شناسایی شده بود. نکته مهم این بود که دختر به مأموران گفته بود: ” دربی را هم در استادیوم دیده و شناسایی نشده است.”

چند ساعت بعد از بازی اما، تصویری از یک دختر دیگر که توانسته بود سد مأموران را رد کند و خودش را به عنوان پسر جا بزند و وارد ورزشگاه شود، بسیاری از شبکه‌های اجتماعی را پر کرد.دختری که گفته بود در گرمای آن روز هوا، ناچار شده ۵ دست بلوز و شلوار بپوشد تا هیکلش پسرانه شود و کسی به او شک نکند. دیدن عکس‌های این دختر همه را یاد فیلم آفساید جعفر پناهی انداخت که برای دخترانی ساخته شده بود که رویای‌شان برای ورود به استادیوم‌های ورزشی را هرگز رها نمی‌کنند حتی اگر شده در گرمای اواخر اردیبهشت‌ماه پنج دست لباس بپوشند.

یک شب قبل از برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، سه کاندیدای ریاست در شبکه ورزش، به سوالات مجریان و مهمانان برنامه پاسخگو بودند. بیژن ذوالفقارنسب به عنوان یکی از میهمانان در آخرین سوال خود، هر سه کاندیدای ریاست فدراسیون را در برابر چالشی جدی قرار دارد:«برای ورود زنان به استادیوم‌ها چه برنامه‌ای دارند؟»

در حالی که سردار عزیزمحمدی و سردار آجرلو در صحبت‌هایشان، بر این حق و لزوم ورود زنان به استادیوم‌ها و تاثیر حضور آنان بر کاهش خشونت در ورزشگاه‌ها تأکید کردند و گفتند که در صورت رسیدن به پست ریاست، تمامی تلاش‌شان را در این رابطه انجام می‌دهند تا سوءتفاهمات موجود میان مسوولین و مراجع برطرف شود. مهدی تاج، با صحبت‌های نه چندان روشن و مطمئن، تنها به این اشاره کرد که ” اصل ورود زنان به استادیوم‌ها را قبول دارد” اما اینکه آیا می‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد و یا می‌خواهد گامی بردارد را بدون جواب گذاشت و دست بر قضا او بود که به ریاست فدراسیون فوتبال رسید.

حالا در شرایطی که یک فصل پر تب و تاب فوتبالی به انتها رسیده است، دختران زیادی در این فصل با لباس مبدل به استادیوم رفته‌اند و بازی تیم محبوب‌شان را از نزدیک دیده‌اند و دختران زیادی همچنان از پشت صفحه تلویزیون در حسرت ورود به استادیوم و هم‌صدا شدن با جمعیت، بازیهای تیم‌شان را دنبال می‌کنند، باید از آقای تاج پرسید که آیا امیدی برای بازگشایی درهای آزادی به روی زنان هست؟ یا اینکه درهای استادیوم تنها زمانی به روی زنان باز می‌شود که برای تشییع جنازه عزیزانشان آمده باشند. یاد بی‌قراری‌های همسر هادی نوروزی بیفتیم که در روز تشییع جنازه‌اش در استادیوم آزادی می‌گفت :«هادی، بلند شو و ببین که بلاخره من هم به استادیوم آمدم»