ناکامی در بسکتبال

بسکتبال چند گام عقب تر از والیبال

بسکتبال ایران در بازی های گزینشی المپیک نشان داد چند گام عقب تر از والیبال است. البته این یک مقایسه بین دو رشته ورزشی نیست بلکه فقط نوع برنامه ریزی میان دو فدراسیون والیبال و بسکتبال است که نشان می دهد والیبال چه اندازه در تحقق برنامه های از پیش تعیین شده اش موفق تر از بسکتبال است. والیبال به راحتی در بعد رویدادهای بین المللی برنامه ریزی کرده و اینک به اعتبار بین المللی رسیده اما برنامه بسکتبال برای اعتباربخشی در بسکتبال با ابهام رودرروست.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بسکتبال
نوآوران -

امیر حسینی : ناکامی های بسکتبال ایران در فضای به وجود آمده تازگی ندارد و در عرصه بین المللی بازهم باید منتظر ناکامی های بعدی بود که دلیل اصلی آن نداشتن برنامه هدفمند برای این ورزش است.

ملی پوشان بسکتبال ایران در آخرین آوردگاه گزینشی المپیک به یونان و مکزیک باختند تا رویای سومین حضور بسکتبال ایران در المپیک به پایان برسد هر چند بعد از ناکامی تیم ملی در رقابت های 2015 جام ملت های آسیا کسی به کسب سهمیه المپیک از بازی با بهترین های اروپا امیدی نداشت . فدراسیون بسکتبال با شعار جوانگرایی ، تیم ملی با میانگین سنی حدود 27 سال را به تورین ایتالیا میزبان رقابت های گزینشی رهسپار کرد. بازی هایی که منتقدان بسکتبال اعتقاد داشتند برای نمایش ایده آل بسکتبال ایران بهتر بود این به اصطلاح جوانگرایی به بعد از رقابت های گزینشی موکول می شد. به عقیده این عده ایران دستکم باید با غلبه بر تیم مکزیک و بازی خوب برابر یونان در سطح بین المللی برای خودش آبرو و اعتباری می خرید اما تغییرات نابهنگام با ترکیب ناهمگن درک بائرمن سرمربی تیم ملی ، سبب شد بسکتبال ایران به عنوان نماینده سوم آسیا در دو بازی با تیم های پنجم اروپا (یونان) و چهارم آمریکا (مکزیک) فرصت پیش آمده برای رسیدن به اعتبار بین المللی را از دست بدهد .علاوه بر شکست در این دو مسابقه با توجه به ناکامی های اخیر بسکتبال ایران به ویژه حذف تیم نوجوانان از بازی های دوره قبل منطقه غرب آسیا و باخت به لبنان و عراق ، جایگاه بسکتبال ایران در صحنه های بین المللی به شدت تهدید می شود. در یک ماه پیش رو ، تیم های بسکتبال جوانان و ملی باید در دو رویداد جوانان و چلنج کاپ آسیا شرکت کنند و با توجه به میزبانی ایران از این رقابت ها انتظار می رود تیم های ایرانی نتایج بهتری کسب کنند زیرا پس از ناکامی در عرصه های جهانی، لااقل باید به فکر حفظ جایگاه بسکتبال ایران در آسیا و عبور از دیوار کوتاه حریفان در منطقه بود.