به والیبال در المپیک امیدوار باشیم ؟

بلندقامتان نگین انگشتر کاروان ایران در ریو 2016

کمتر از یک ماه دیگر والیبال ایران طعم حضور در المپیک را خواهد چشید و بسیاری معتقدند این طلایی ترین نسل والیبالیست های ایرانی محسوب می شوند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
به والیبال در المپیک امیدوار باشیم ؟
نوآوران -

به والیبال در المپیک امیدوار باشیم ؟

گذشته تیم ملی والیبال ایران آخرین دیدار خود در لیگ جهانی را با برد 3 بر 2 مقابل آرژانتین پشت سر گذاشت تا از یکشنبه هفته جاری بعد از 6 روز استراحت تمرینات خود را برای آمادگی در المپیک آغاز کند. بازی های ایران در لیگ جهانی چندان به دل تماشاگران نچسبید اما پایان خوشی داشت چرا که با 2 برد از 3 بازی در تهران پایان پذیرفت اما والیبال ایران بازی های بسیار زیباتری در گذشته هم از خود به جا گذاشته است که حالا این تیم هنوز آن بازی ها را تکرار نمی کند.

از لیگ جهانی راضی باشیم؟

ایران در پایان لیگ جهانی با 4 برد و 5 شکست (برزیل 2 بار و صربستان یک بار، آمریکا یک بار و ایتالیا یک بار) در رده هفتم قرار گرفت تا بعد از برزیل، آمریکا، روسیه، ایتالیا، صربستان و فرانسه موفق به حضور در فینال نشود. ایران در بازی مقابل تیم هایی که هم سطح یا پایین تر از خود بود موفق شد به پیروزی برسد و اما نمایش سال های گذشته خود را نداشت. البته حضور در مسابقات انتخابی المپیک، کسب سهمیه حضور در ریو، سفرهای طولانی به ریو و بلگراد و خستگی بازیکنان دلایلی بود که در نمایش بازیکنان تاثیر داشت اما نمی توان ایران را در این مسابقات شکست خورده یا موفق دانست. نتیجه ای معمولی، مطابق با شرایط تیم ها که ایران در همان رده ای قرار گرفت که در رنکینگ فدراسیون جهانی قرار دارد.

آزمون و خطاهای لوزانو

لوازنو پس از حضور در ایران حالا دومین تورنمنت خود را هم پشت سر گذاشت و مثل بازی های انتخابی المپیک جایی برای انتقاد نگذاشت. او مسبب اتفاق ویژه ای در والیبال ایران هم نبوده است اما سطح تیم را در همان حدی که باید باشد نگه داشته و همه مثل ولاسکو منتظر حرکت شگفت انگیزی هستند. او فعلا شرایط معمولی را طی می کند و در قدم اولین ایران را به همان انتظاراتی که از او می رفت رساند. او در انتخابی المپیک جایی برای ریسک نداشت اما تا می توانست در لیگ جهانی جا به جایی ایجاد کرد. نبود غفور و قائمی دست او را برای جا به جایی سخت می کرد اما باز هم روش او با مربیان بزرگ دنیا متفاوت بود. جا به جایی های ایران با تیم های مثل برزیل، صربستان، فرانسه، آمریکا و لهستان بسیار متفاوت بود چرا که ترکیب اصلی در زمین حضور داشت و مهره ها در جریان بازی جا به جا می شدند اما قدرت های والیبال جهان حداقل 3 با 4 تغییر عمده در اول هر دیدار داشتند و هر ترکیب با خود سیستم مجزایی را همراه داشت که به نظر نمی رسد ایران هم از این روش پیروزی کند. با این حال لوزانو وظیفه ای که به او محول شده بود را تا امروز به خوبی انجام داده است و همه منتظر اتفاق ویژه هستند.

این طلایی ترین نسل والیبال ایران است

 

امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی والیبال ایران که حالا دهمین سال حضورش در این پست را پشت سر می گذارد و نزدیک به 3 نسل والیبال را دیده می گوید:« در مدت این سال ها به نظرم تیم فعلی طلایی ترین نسل والیبال ایران است که در تمام پست ها بازیکنان کاملی دارد. من با 3 نسل تیم ملی کار کرده ام و خیلی به این تیم امیدوارم. با امید به المپیک می رویم و برای خودمان شانس قائلیم. نمی خواهم بگویم حتما می رویم و سکو کسب می کنیم اما بدون امید نیستیم چرا که ایران حالا تیمی است که هر نتیجه را می تواند بگیرد و بارها نمایش بچه ها مردم را انگشت به دهان کرده است. امید داریم، همیشه امید داشته ایم و بچه ها برای المپیک بسیار رویاهای بزرگی در سر دارند.»

و حالا المپیک

لوزانو از روز گذشته تمرینات تیم ملی را برای حضور در ریو آغاز می کند. این المپیک قرار است اتفاقات متفاوتی را در خود ببیند که به قول رییس فدراسیون والیبال، "والیبال نگین انگشتر کاروان ایران خواهد شد." تمام اتفاقات ناخوشایندی که قبل از این رخ می داد موکول به المپیک می کردند تا والیبال خدشه ای را متوجه نشود. ایران در جام جهانی نتیجه خوبی نگرفت، هدف المپیک است. جا به جایی در کادر فنی، هدف المپیک است. لیگ جهانی چندان درخشانی را پشت سر نگذاشتیم، هدف المپیک است و حالا این همان المپیکی است که هدف تمام والیبال و والیبالی ها بوده است و باید به آن امیدوار بود.

اسامی دعوت شدگان به المپیک ریو

سرمربی تیم ملی والیبال اسامی ملی پوشان والیبال برای حضور در رقابت های المپیک ریو را اعلام کرد.

بر این اساس سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، عادل غلامی، فرهاد ظریف، مهدی مرندی، فرهاد قائمی، امیر غفور، حمزه زرینی، علیرضا مباشری، محمد جواد معنوی نژاد، مجتبی میرزاجانپور، مصطفی شریفات، میلاد عبادی پور، آرمین تشکری و مهدی مهدوی بازیکننانی هستند که برای حضور در اردو انتخاب شده اند.