گفت‌و‌گوی "نوآوران" با نابغه ایرانی که به جنگ فلپس می‌رود

نسیمی شاد:روحم را بزرگ می کنم نه المپیک را

با 17 سال سن کم سن و سال‌ترین ورزشکار کاروان ایران لقب گرفته است. پسری که در مدرسه به او نابغه می‌گویند و پیانو را هم به خوبی می‌نوازد. حالا این نابغه می‌خواهد در جمع بزرگان دنیای ورزش نیز توانایی‌های خود را بسنجد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
نسیمی شاد:روحم را بزرگ می کنم نه المپیک را
نوآوران -

اگرچه آریا نسیمی شاد به خوبی می‌داند در کنار اعجوبه‌ای به نام مایکل فلپس نمی‌توان حرفی از توانایی در شنا زد اما آریا در المپیک به دنبال تجربه اندوزی است تا شاید برای دوره‌های بعد بتواند از آنها استفاده کند. او در شرایطی عازم المپیک می‌شود که از سوی فدراسیون جهانی و با وایلد کارت مسافر ریو شده است. فرصتی که آریا به‌عنوان یک غنیمت عالی به آن نگاه می‌کند و می‌خواهد بهترین استفاده را از آن ببرد. با نابغه شناگر ایران که چند روز دیگر عازم المپیک می‌شود گفت و گو می‌کنیم.

در این سن و سال المپیکی شدی. فرصتی که فینا در اختیارت قرار داد.

 واقعا فرصتی است که شاید برای هر ورزشکاری پیش نیاید و من باید آن را غنیمت بدانم و به بهترین شکل از آن استفاده کنم. رقابت در کنار برترین ورزشکاران دنیا افتخار بزرگی است.

چرا آریا انتخاب شد؟

 فینا براساس فاکتورهای خاصی از جمله حضور در رقابت‌های جهانی، سن ورزشکار و فینا پوینت‌های به دست آمده وایلد کارت‌هایی را به کشورهایی که سهمیه نگرفته‌اند می‌دهد. براساس همین فاکتورها من انتخاب شدم.

شنا بازهم با وایلد کارت به المپیک می‌رود. این در حالی است که فدراسیون امید زیادی به کسب سهمیه المپیک بسته بود.

 قبول دارم که نتایج مدنظر را برآورده نکردیم اما باید این را هم در نظر گرفت که تیم ملی شنا در شرایطی برای کسب سهمیه المپیک اقدام کرد که تعداد مسابقات ما خیلی کم بود. قرار بود دو ماه در مجارستان باشیم و چند مسابقه تدارکاتی در این کشور برگزار کنیم اما در نهایت تنها یک ماه اردو داشتیم و مسابقات تدارکاتی نیز لغو شد. کمپ ارتفاع برای مان در نظر گرفته بودند که آن هم برگزار نشد. با این تدارکات نمی‌توان خیلی هم منتظر نتایج خاص بود.

برای ریو چه برنامه‌ریزی داری؟

 تمرین هایم را از روز یکشنبه تا زمان اعزام دنبال می‌کنم. روزی دو ساعت در استخر تمرین دارم و عصرها هم تمرین‌های بدنسازی را در برنامه‌ام در نظر گرفته‌اند.

به مسابقات بزرگی اعزام می‌شوی؛ اضطراب نداری؟

 المپیک آنقدر بزرگ است که فکر کنم مایکل فلپس هم با آن همه مدال و افتخارات، کمی استرس را داشته باشد. استرس و اضطراب در این مسابقات طبیعی است اما من به جای اینکه این میدان را بیش از اندازه برای خودم بزرگ کنم روحم را برای این مسابقات بزرگ می‌کنم. شاید من حرف زیادی در مقابل مدعیان و چهره‌های مطرح دنیای شنا نداشته باشم اما می‌خواهم از این فرصت برای کسب تجربه استفاده کنم. چون در ماده تخصصی خودم (200 متر قورباغه) مسابقه می‌دهم در نظر دارم رکورد ملی را که دست خودم است نیز ارتقا بدهم. سن زیادی ندارم. المپیک می‌تواند تجربه‌ای باشد برای فردای من. شاید در دوره‌های بعد با کسب سهمیه المپیک راهی این بازی‌ها شویم. البته برای رسیدن به این موفقیت باید سرمایه‌گذاری کرد. در شرایطی که در برخی از استان‌ها استخری برای هیات‌های استانی نداریم چطور می‌توانیم استعدادیابی کنیم. ما به لحاظ کمی هم مشکل داریم.

با این شرایط و کمبودها عازم المپیک می‌شوی؟

 خدا را شکر هیات استان خراسان استخر قهرمانی دارد و من مشکلی از این بابت ندارم البته این استخر استاندارد نیست. استخرها باید 50متر یا 25 متر باشند اما استخر هیات خراسان 33 متر است. با این وجود استعداد‌های خوبی دراین استان وجود دارد.