گفتگوی نوآوران با سرمربی تیم ملی تنیس ایران

احمدوند: در جام دیویس آسیا را سورپرایز می کنیم

تیم ملی تنیس ایران با پیروزی بر هنگ کنگ و سوریه خود را به مرحله دوم رقابت های تنیس آسیا رساند و اکنون آماده است تا با ستاره هایش از این مرحله هم عبور کنند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۲
احمدوند: در جام دیویس آسیا را سورپرایز می کنیم
نوآوران -

فتانه صوفی: دو پیروزی فوق العاده برابر هنگ کنگ و سوریه شرایط ایران را به مرحله دوم رقابت های جام دیویس راهی کرده و اکنون به دنبال صعود از این مرحله سخت هستید. درباره عملکرد ایران در این تورنمنت صحبت می کنید.

بازی‌های خیلی سخت و سنگینی بود. هم انوشا و هم شاهین خیلی خوبی بازی کردند. هنگ‌کنگ تیم بسیار یکدستی بود. قبلا هم گفته بودم که بهترین تیم خارجی این مسابقات، هنگ‌کنگ است. خیلی کم‌نقص و با تمرکز تنیس بازی کردیم و توانستیم به این برد و حیاتی دست پیدا کنیم. البته آنها در ترکیب خود اشتباه داشتند و شاید اگر ترکیب بازی‌های انفرادی برعکس بود، کار برای ما سخت‌تر می‌شد. حریف انوشا، تنیسی را ارائه می‌داد که مورد علاقه انوشا بود و او با این مدل بازیکنان که مدام فشار می‌آورند و به دنبال زدن ضربه برنده هستند، راحت‌تر است. اگر بازیکن هندی که بازیکن باحوصله و توپ ردکُنی بود، در بازی اول به میدان می‌رفت، ممکن بود کار برای ما سخت‌تر شود. البته حریف انوشا، رتبه ۹۰ جوانان دنیا را در اختیار دارد. ۴ هفته پیش در ویمبلدون بازی کرده و در جدول اصلی بخش دونفره این رده سنی هم ۲ یا ۳ دور بالا رفته بود. خیلی تنیس‌باز خوبی بود و نفر اول تیم هنگ‌کنگ هم به‌شمار می‌رفت. در بخش دونفره هم به نظرم باید پیروز می‌شدیم. همیشه گفتم اگر امیر والا به جایی اینکه برای بیرون تنیس بازی کند، برای داخل زمین بازی کند و تمرکزش بالاتر باشد، خیلی بیشتر می‌تواند از استعدادش استفاده کند. ما بازی برده در ست اول را از دست دادیم، در حالی ‌که تنها دو امتیاز با پیروزی فاصله داشتیم. اگر آن ست را می‌بردیم، می‌توانستیم برنده بازی شویم. در هر صورت جوان هستند و این بازی تجربه‌ای خواهد شد برای دیدارهای آینده.

همین بازیکن تیم هنگ‌کنگ که حریف انوشا بود، از شرایط زمین خیلی راضی نبود…

اینکه راضی نبودند، مشکل ما نیست. مشکل خودشان است. در مسابقات دیویس‌کاپ هر بهانه‌ای ممکن است آورده شود. در هر صورت بازی در خاک با هارد فرق دارد. اگر بازی در هارد بود، خیلی داستان متفاوت بود. ولی خدا را شکر فعلا که زمین خاک هست و ما هم حرف‌هایی برای گفتن داریم.

در بازی‌های انفرادی، مخصوصا شاهین از ضربات با سرعت کم و ارتفاع زیاد استفاده می‌کرد. آیا این نوع بازی برای وجهه تنیس ایران مناسب است؟

ما می‌خواستیم که این کار را انجام دهد و این نوع بازی، یک تصمیم تاکتیکی بود. بازیکنان هنگ‌کنگ بیشتر در زمین‌های سخت (هارد) بازی می‌کنند و به توپ‌های کم ارتفاع علاقه دارند. ما می‌خواستیم ارتفاع توپ بالاتر برود تا کار برای آنها مشکل شود. وجهه تنیس، درست بازی کردن است. یک بازیکن نباید بدون فکر تنیس بازی کند.

اما دیده می‌شد که بعضی از ضربات کوتاه زده می‌شد و در منطقه سرویس حریف فرود می‌آمد.

خب آن ضربات، اشتباهاتی بودند که در بازی اتفاق می افتد؛ مخصوصا زمانی که شما تحت فشار هستید. حریف شاهین بازیکن بسیار خوبی بود. ما می‌خواستیم که ارتفاع توپ بالاتر برود تا او نتواند بازی خودش را انجام دهد. اگر این کار را انجام نمی‌دادیم، بازی را می‌باختیم. وقتی یک بازیکن خطا می‌دهد، محتاطانه بازی می‌کند. شاهین در لحظاتی خیلی محتاط بود. شما باید به خودت اجازه خطا کردن بدهی. اما دیدیم که وقتی دوباره شروع کرد به توپ خوب زدن و درست بازی کردن، توانست برتری‌اش را بر حریف نشان دهد و پیروز شود. وقتی شاهین کوتاه بازی می‌کرد، تحت فشار قرار می گرفت؛ اما زمانی که با ارتفاع و عمق زیاد بازی می‌کرد، حریفش به او توپ می‌داد و شاهین می‌توانست بازی را در دست بگیرد. این کاری بود که باید از اول بازی انجام می‌داد و هر موقع این کار را کرد، برنده شد. البته فراموش نکنیم که حریف او بازیکن بزرگی است که در همه گرنداسلم‌های جوانان بازی کرده؛ قبلا با نادال و خیلی از بزرگان تنیس روبرو شده بود و تجربه بسیار زیادی داشت.

با این پیروزی صعود ما به عنوان صدرنشین تقریبا قطعی شده است. بازی مقابل ترکمنستان چگونه خواهد بود؟

ما اگر یک بازی را از ترکمنستان ببریم، صدرنشین خواهیم شد. البته در آن بازی هم برای برد به میدان می‌رویم. خیلی جدی بازی می‌کنیم و بازی را دست کم نمی‌گیریم. دو روز برای آن مسابقه فرصت داریم. شاید در ترکیب تیم هم تغییراتی دادیم. البته نفر اول ما مثل بازی‌های قبل، شاهین خالدان است. اما ممکن است در بازی‌های دیگر تغییراتی ایجاد شود. جوان‌ها جاهایی امیدوارکننده و جاهایی ترسناک هستند. باید بازهم میدان ببینند تا اشتباهاتشان کاهش یابد. یک بازیکن باتجربه، می‌تواند در شرایط سخت بازی را عوض کند، اما بازیکن جوان بیشتر احساسی تصمیم می‌گیرد و نمی‌تواند به‌خوبی یک بازیکن بزرگ، بازی را آنالیز کند. البته این دو بازیکن جوان ما، سال اولشان در مسابقات جام دیویس را پشت سر می‌گذارند و آینده خیلی خوبی خواهند داشت. این دومین باری بود که در بازی دونفره باهم هم‌تیمی بودند. در دو سال آینده قطعا حریفان کار سختی برای شکست دادن آنها خواهند داشت.

استراحت بیشتری که تیم ما داشته، چقدر می‌تواند در دیدار حذفی تعیین‌کننده باشد؟

خیلی برای ما موثر خواهد بود. ما هم در گروه ۴ تیمی قرار گرفتیم و هم ۱ روز بیشتر استراحت کردیم. امروز هم یک تیم خیلی خوب را شکست دادیم. هنگ‌کنگ و سوریه اصلا تیم‌های آسانی نبودند و با هیچ‌کدام از این تیم‌ها قابل مقایسه نیست. باز که نگاه می‌کنم به نظرم در بازی دونفره هم واقعا خوب ظاهر شدیم.

اینکه مسابقات به جای انقلاب در اینجا (آکادمی تنیس استقلال) برگزار شد، به نظر شما بهتر بود؟

اینجا برای تماشاگران سخت‌تر است. اما از نظر تنیسی برای ما بهتر است. توپ سریع‌تر حرکت می‌کند و بیشتر ارتفاع می‌گیرد و این شرایط کار را برای حریفان ما دشوارتر می‌کند. تیم هنگ‌کنگ یکی از بهترین تیم‌های ما را در باشگاه انقلاب ۴ بر ۱ مغلوب کرد؛ اما الان که بسیار قوی‌تر از آن موقع بودند، ما شکست‌شان دادیم. مربی آنها یکی از بازیکنان قدیمی هنگ‌کنگ است که در دو بازی انفرادی ما را شکست داد. شکست دادن هنگ‌کنگ برای تنیس ایران در هر زمینی، یک اتفاق بزرگ است؛ آنها در تنیس بسیار پیشرفته هستند. ما هم خیلی تلاش کردیم تا به اینجا برسیم و یک بازیکن جوان هم رو کردیم: بهروز کارگران. البته اشتباهاتی هم دارد اما آینده خوبی در انتظار اوست.

پوشش صدا و سیما را چطور می‌بینید؟ آیا میزان اهمیت به تنیس افزایش یافته است؟

هرچه بیشتر به این رشته‌ها برسند، به نفع همه هست و علاقه‌مندان تنیس افزایش می‌یابد. الان تیم‌های خیلی خوبی در این مسابقات حضور دارند. چه زمانی این فرصت دوباره ایجاد می‌شود که همچین بازی‌هایی در ایران برگزار شود؟ ما ۸-۹ ماه است داریم تمرین می‌کنیم که همچین بردهایی داشته باشیم. امیدوارم این پخش زنده‌ها در آینده هم ادامه داشته باشد که علاقه‌مندان تنیس بیشتر شوند و بچه‌های تیم هم روحیه بگیرند.

حضور تماشاگران و تشویق آنها هم جالب توجه بود و باعث شد راحت تر به مرحله بعدی رقابت های دیویس راه بیابید.

خیلی خوب بود و البته بعضی جاها به جای تشویق بوق می‌زدند که ما را هم یک مقدار عصبی می‌کرد. اما در کل بسیار عالی بود و از تماشاگران تشکر می‌کنم. ما از شرایط میزبانی نهایت استفاده را بردیم و به گروه ۲ آسیا صعود کردیم و اکنون وظیفه سنگین تری در پیش داریم.