میزگردی با حضور ریو فردیناند و وزیر فرهنگ و رسانه انگلیس

اقتصاد بزرگی به نام ورزش

روزنامه‌ی تلگراف چند روز پیش در مقر مرکزی‌اش، برگزارکننده همایشی جالب با موضوع «کسب‌وکار ورزش» بود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اقتصاد بزرگی به نام ورزش
نوآوران -

در این مراسم که با استقبال چشم‌گیری مواجه شد چهره‌هایی همچون ریوفردیناند(پیشکسوت فوتبال)، جان ویتینگدال(وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش انگلیس)، لُرد جان آرتور استیونس(رئیس پلیس سابق لندن)، کلیر ویلیامز(مدیر اجرایی تیم فرمول ۱) و … به سخنرانی و تبادل نظر در مورد روند بهبود تجارت در ورزش پرداختند.

در این گزارش گزیده‌ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این کنفرانس را با شما در میان می‌گذاریم:

کلیر ویلیامز(مدیر اجرایی تیم فرمول ۱):

به دلیل اینکه پوشش مسابقات از شبکه‌های رایگان به شبکه‌های پولی منتقل شده، ما با ریزش گسترده‌ی بینندگان‌مان مواجه شده‌ایم.

ما برای کسب بینندگان به سختی تلاش کرده‌ایم اما به دلیل سیاست‌های اشتباه، به راحتی در حال از دست دادنشان هستیم. این یک حقیقت بسیار ناامیدکننده است.

به منظور کسب درآمد در ورزش نباید به سمت شبکه‌های پولی و پخش‌های انحصاری برویم.

بهترین شیوه جهت تجارت در ورزش، بالا بردن ارزش برند است. هرچه برند ارزشمندتر شود اسپانسرها مبلغ بیشتری را پرداخت خواهند کرد.

ما یکی از سه تیمی هستیم که بیش از ۱۰۰ جایزه معتبر را برنده شده اما به جهت پخش مسابقات از شبکه‌های انحصاری و پولی، اسپانسرها مبلغ قابل قبولی به ما پرداخت نمی‌کنند. در صورتی که اگر مسابقات از شبکه‌هایی که در دسترس عموم مردم است پخش شود، شرایط به طور کل دگرگون خواهد شد.

۳۶ درصد بینندگان مسابقات فرمول یک را خانوم‌ها تشکیل می‌دهند، با این حال تاکنون حتی یک برند انحصاری بانوان به عنوان اسپانسر وارد عرصه نشده که این یک نقیصه‌ی بزرگ و قابل تامل است.

جاناتان هال(روزنامه‌نگار نشریه تلگراف):

نسل جوان به حضور سنتی در ورزش دیگر چندان علاقمند نیست. این برای ورزش یک سم کشنده است.

جوانان ترجیح می‌دهند به جای خرید بلیط بازی‌ها به صورت فصلی، در خانه یا کافه‌ها به تماشای مسابقات از شبکه‌ی ESPN بنشینند.

سود کمپانی‌های تولید بازی‌های ورزشی همچون E-Sport در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته، چراکه جوانان آنرا ارزان‌تر می‌بینند. نمی‌توان بعد از گران کردن بلیط بازی‌ها، انتظار داشت نوجوانان، دانش‌آموزان و حتی دانشجویان برای تماشای بازی‌ها به صورت مداوم در استادیوم‌ها حضور پیدا کنند.

در ژاپن شاهد این هستیم که برای جذب جوانان به حضور در ورزشگاه‌های برگزارکننده‌ی مسابقات راگبی، چیپس و نوشیدنی رایگان بین تماشاچیان حاضر در ورزشگاه توزیع می‌شود. به این ترتیب جوانان با خرید بلیط می‌توانند با دوستانشان در حین تماشای بازی چیپس و نوشیدنی دریافت کنند. این المان باعث شده مسابقات راگبی با استقبال مواجه شود. اکنون اسپانسرها در ژاپن با مبالغ معقول‌تری در راگبی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

جان ویتینگدال(وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش انگلیس):

از اینکه اتحادیه فوتبال انگلیس بر اجرای مسابقات به سبک قدیم اصرار و پای فشاری می‌کند به شدت ناراحتم.

تکرار بازی‌ها در صورت تساوی، شیوه‌ای منسوخ‌ شده است. در صورت عدم تغییر در شیوه‌ی برگزاری مسابقات، حمایت مالی خود را قطع خواهیم کرد.

هدف ما از سرمایه‌گذاری در فوتبال، پر کردن جیب باشگاه‌ها، مدیران و مالکین‌شان نیست، هدف تنها دستیابی به پیشرفت و سوددهی است. باید این سرمایه‌گذاری در جهات مختلف به دولت و اداره‌ی کشور کمک کند. منظور از کمک تنها در بعد مادی نیست. بیشترین کمک جذب جوانان به ورزش است. باید شاهد آن باشیم که جوانان‌مان به جای حضور در خیابان‌ها، تونل‌ها، کافه‌ها و … در زمین‌های ورزشی در حال فعالیت باشند.

درصد زیادی از جوانان ما را بانوان تشکیل می‌دهند. ورزش بانوان بسیار جذاب است اما پوشش رسانه‌ای ورزش بانوان در شبکه‌های تلویزیونی تنها ۷ درصد است. اوضاع در رسانه‌های نوشتاره به مراتب بدتر است، چیزی در حدود تنها ۲ درصد!

ریوفردیناند(پیشکسوت فوتبال):

خیلی‌ها اوپرا را یکی از جذاب‌ترین هنرهای دنیا می‌دانند. خطاب به همه‌ی دنیا می‌گویم؛ جذاب‌ترین اوپرا «فوتبال» است. هیچ چیزی جذاب‌تر از فوتبال در این جهان وجود ندارد، هیچ چیزی. برای اثبات این ادعا کافیست به تعداد هواداران این ورزش در سطح دنیا نگاهی اجمالی بیاندازید.

بسیاری از خانواده‌ها در روزهای تعطیل و آخر هفته نیاز به تفریح دارند، تماشای فوتبال یکی از بهترین تفریحات است. اما مشکل زمانی آغاز می‌شود که آنها مجبور می‌شوند جهت خرید بلیط برای فرزندانشان پول قابل توجهی را پرداخت کنند.

بهتر است بلیط برای کودکان رایگان باشد. نگران گرفته شدنِ صندلی نباشید، کودکان به نشستن روی پای والدین خود نیز راضی هستند. حتی اگر هم صندلی مجاور را اشغال کنند ایرادی ندارد. اجازه دهید خانواده‌ها با خیالی آسوده به ورزشگاه‌ها بیایند.

شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر جز جدایی‌ناپذیر زندگی مردم شده‌اند. توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام همه نفشی پر رنگ در ورزش ایفا می‌کنند، نباید از پنانسیل‌های موجود در آنها غافل شد.

لرد جان آرتور استیونس (رئیس پلیس سابق لندن):

جرم و تخلف در ورزش امروز به شدت گسترش یافته است. اکنون با عواملی مثل دوپینگ به جدیت گذشته برخورد نمی‌شود و همین امر باعث شده بازیکنان با ترس کمتری سمت استفاده از موادهای ممنوعه بروند.

امروزه با یک سری جرایم سازمان‌یافته در ورزش مواجه هستیم. ما شعار «دنیای بهتر» را سر می‌دهیم اما برای تحقق آن قدمی بر نمی‌داریم

اگر می‌خواهیم سر سوزن در ساخت یک دنیای بهتر نفشی داشته باشیم باید از همین امروز برای پاک کردن ورزش از جرم و فساد اقدام عملی کنیم. شاید موفق نشویم تغییر چندانی ایجاد کنید اما باید کاری صورت دهیم، قدمی برداریم. با نشستن و سخنرانی کردن هیچ چیزی حل نخواهد شد.

ورزش باید اعتماد جامعه را مجدداً به دست آورد. دوپینگ، تبانی، فساد و … باعث شده مردم به افتخارات کسب شده بی اعتماد شوند و به همین دلیل توجه‌شان کمتر شده است.

باید به صورت جدی و پایه‌ای با این تخلفات مقابله کرد.

تقبیح تمامی روش‌های تقلب، فساد و تخلف در مدارس الزامی به نظر می‌رسد. باید از همان کودکی فرزندانمان را با فرهنگ ضد تقلب پرورش دهیم.

"مترجم : نوید صراف"