صعود ایران به مرحله دوم جام دیویس

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
صعود ایران به مرحله دوم جام دیویس
نوآوران -

 تنیس ایران یک بار دیگر به سطح دو تنیس آسیا صعود کرد. آن هم در خانه و بعد از پیروزی در دیداری که خیلی گره خورد و چیزی نمانده بود که با میزبانی هم نتوانیم از پس سوریه بر بیاییم و به سطح دو صعود کنیم. با این حال تجربه شاهقلی و بازی خوب جوان‌های ایران در دیدار دو نفره یک برد نزدیک و حساس را به تیم ایران داد.

 تنیسور‌های ایران در دیدارهای گروهی، جزایر پاسفیک، هنگ کنگ و ترکمنستان را از پیش رو برداشتند و به سوریه‌ای رسیدند که در دیگر گروه در جایگاه دوم قرار گرفته بود.

پیش از بازی خیلی‌ها فکر می‌کردند که سوری‌ها حریف چندان خطرناکی نباشند و یک برد آسان دیگر تیم ایران را به سطح دو می‌رساند. با این حال از همان بازی اول، کار دو تیم گره خورد و انوشا شاهقلی در یک بازی دشوار و بسیار نزدیک برابر حریف به پیروزی رسید. در دیدار دوم اما شاهین خالدان نتوانست برابر حریف به پیروزی برسد و معادلات را بر هم زد. به این ترتیب سرنوشت صعود تیم ایران به دست جوان‌ترهای تیم و بازی دو نفره افتاد. جوان‌هایی که خیلی برای پیروزی در این دیدار رویشان حساب نشده بود اما در نهایت همان‌ها بودند که برد دوم را به دست آوردند و باعث برد ایران و صعود به سطح دوم آسیا و اقیانوسیه شدند. مجموع سه دیدار این مسابقه حدود 9 ساعت طول کشید که یکی از طولانی ترین دیدار‌های این تورنمنت بود.

بازگشت به سطح دو

تیم ایران در دوره گذشته دیویس کاپ در سطح دو حضور داشت اما درست مثل چندین دوره اخیر، با شکست برابر حریفان، به همراه لبنان به سطح سه سقوط کرد؛ همین رقابت‌هایی که طی یک هفته گذشته در تهران برگزار شد و در نهایت موجبات صعود دوباره تیم ایران به گروه سوم را فراهم کرد.

در دیگر دیدار مرحله حذفی، هنگ کنگ، همگروه ایران در مرحله گروهی با پیروزی برابر لبنان راهی سطح دو شد. به این ترتیب تیم هنگ کنگ به همراه ایران راهی گروه ۲ آسیا و اقیانوسیه شدند، تیم‌های سوریه، لبنان، ترکمنستان، قطر و جزایر پاسفیک در گروه ۳ ماندگار شدند و تیم‌های کامبوج و سنگاپور نیز به گروه ۴ سقوط کردند.

تیم‌های ایران و لبنان با سقوط از سطح دو، ترکمنستان و هنگ کنگ و سوریه و کامبوج به‌عنوان تیم‌های حاضر در سطح سه و جزایر پاسفیک، قطر و سنگاپور هم به‌عنوان تیم‌های صعود کننده از سطح چهار راهی این رقابت‌ها شده بودند که در نهایت کامبوج از سطح سه به سطح چهار سقوط کرد و جایش را به قطر داد. هنگ کنگ هم به جای لبنان و به همراه ایران راهی سطح دو شد.

در انتظار صعودی بدون سقوط

یکی از بزرگترین انتقادهای وارده به تنیس ایران در سال‌های اخیر، روند ثابت و گاها آسانسوری آن بوده و هست. تیم ایران سال هاست که به طور مدام و پشت سر هم به گروه دو صعود می‌کند و بلافاصله با شکست برابر حریفان، به‌عنوان یکی از سقوط کننده‌ها به سطح سه انتخاب می‌شود. این انتقاد هنوز هم باقی است اما تغییر نسل آرام و البته هنوز کامل نشده تیم ایران در سال‌های اخیر، می‌تواند نوید این تغییر بزرگ را بدهد که با کار بهتر و بیشتر و حتی گرفتن میزبانی دیدارهای سطح دو و اردوهای خارجی بیشتر، تیم ایران بالاخره بتواند بعد از سال‌ها در سطح دو باقی بماند و با رقابت هر ساله با تیم‌های قدرتمند‌تر این گروه، سطح تنیس ایران را به شرایط بهتری برساند. شرایطی که حتی بتوانیم افق آرزوها و اهدافمان را بالاتر ببریم و برای صعود به گروه یک و پیدا کردن جایگاهی مناسب در تنیس آسیا تلاش کنیم. اتفاقی که به هیچ وجه دور از دسترس نیست و عمر آن حتی می‌تواند به زمان بازی خالدان و دیگر جوان‌های تیم مثل معدنچی هم قد دهد.

برای رسیدن تنیس به وضعیتی بهتر و سطحی بالاتر، برنامه‌ای بلند مدت و مداوم نیاز است که گویا فدراسیون هم در پی اجرای آن است. باید دید این اجرا چطور انجام خواهد شد و آیا سال آینده هم مثل ادوار گذشته برای صعود دوباره به سطح دو خواهیم جنگید یا اتفاقات دیگری برای تنیس ایران در راه خواهد بود؟