رییس فدراسیون سوارکاری خبر از جذب مربی خارجی داد

مسعود خلیلی: هدف ما همگانی کردن سوارکاری نیست بلکه ترویج آن است

رییس فدراسیون سوارکاری روز گذشته در نشستی که محل این فدراسیون برگزار شد خبر از جذب مربی خارجی داد و در ادامه نیز به بررسی شرایط این ورزش در کشورمان پرداخت که در ادامه گزیده ای از آن را مشاهده می‌فرمایید.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اسب سواری
نوآوران -

رییس فدراسیون سوارکاری روز گذشته در نشستی که محل این فدراسیون برگزار شد خبر از جذب مربی خارجی داد و در ادامه نیز به بررسی شرایط این ورزش در کشورمان پرداخت که در ادامه گزیده ای از آن را مشاهده می‌فرمایید.

با اسپانسر جدید اهداف‌مان را به نتیجه می‌رسانیم

سوارکاری بسیار گسترده شده است. حالا با این گستردگی و سرمایه‌گذاری نیاز به شرکای جدیدی داریم که در بحث کاری و اقتصادی به ما کمک کنند. در حال حاضر بیش از 400 باشگاه خصوصی و 15 هزار اسب در کشور حضور دارند که این حجم از کار نیازمند چند هزار میلیارد هزینه است که فدراسیون سوارکاری به تنهایی از پس آن برنمی‌آید. در همین راستا نیاز به یک شریک اقتصادی داشتیم و تفاهم‌نامه‌ای با شرکت اپسان منعقد نمودیم تا بخشی از اهداف ما محقق شود. در درجه اول در حوزه آی‌تی که بسیار کلیدی است و نیازمند آن بودیم تا در حوزه نرم‌افزاری به دنیای بین‌المللی سوارکاری لینک شویم. در حوزه ترویج سوارکاری و معرفی آن به مردم نیز برنامه‌های جدیدی داریم و قرار است باشگاه هواداری تأسیس شده تا مردم بیشتر با این رشته آشنا شده و نزدیک سوارکاری باشند.

سوارکاران خارجی را ترغیب به حضور در ایران می‌کنیم

مسابقات بین‌المللی پرش را از سال 94 استارت زدیم و در سال جاری با گستره بیشتری ادامه خواهیم داد. در سال 95 تا به امروز دو مسابقه بین‌المللی CSI داشته‌ایم و در اواخر شهریور و اوایل مهر سومین مسابقه برگزار خواهد شد. برنامه‌های ما این است که در سال آینده مسابقه CSI را سه ستاره کنیم و میزان جایزه آن را به 150 فرانک سوئیس افزایش دهیم تا سوارکاران خارجی ترغیب به حضور در این مسابقات شوند.

مربی خارجی جذب خواهیم کرد

در سال جاری برای ارتقای سطح تیم ملی سوارکاری و سوارکاران برنامه‌های مفصلی داریم. در درساژ چند جوان قبول مسئولیت کردند و با انگیزه و انرژی که دارند اولین مسابقه جدی در این زمینه را هفته گذشته برگزار کردند. در رشته درساژ قصد داریم یک مربی قابل قبولی خارجی را دعوت کنیم که شهرت بین‌المللی دارد تا به سوارکاران ما آموزش دهد. در رشته پرش با اسب نیز این برنامه ماست و جذب یک مربی خارجی تراز اول در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد. تا امروز در هیچ رشته‌ای در سوارکاری مربی خارجی نداشته‌ایم. مذاکرات زیادی داشتیم تا به یک گزینه قابل قبول و درجه یک رسیده‌ایم. با مربی خارجی پرش با اسب مذاکرات‌مان نهایی شده که یک از مربیان مطرح دنیاست. ‌

مربی خارجی بانوان سوارکار را نیز نیز آموزش می‌دهد

هدف از جذب این مربی خارجی آماده‌سازی تیم‌های ملی در همه رده‌ها اعم از تیم بزرگسالان الف و ب و تیم ملی جوانان الف و ب است. با مربی توافق کرده‌ایم تیم‌های ملی ما را زیر نظر بگیرد. طبیعتا در تیم‌های ملی ما اگر بانوان سوارکار نیز حضور داشته باشند زیر نظر این مربی خواهند بود چرا که سوارکاری تنها رشته‌ای است که در آن بحث جداسازی آقایان و بانوان وجود ندارد. حتی خود بانوان هم علاقه‌ای به جداسازی ندارند و طبیعتا مایلند که در یک تیم واحد همراه با آقایان فعالیت کنند. با این وجود اگر ما بتوانیم در آسیا مدال بیاوریم قطعا در سطح جهانی نیز مدال‌آور خواهیم بود.

سرمایه گزاری روی نژادهای قهرمان

فدراسیون سوارکاری روی چهار نژاد ایرانی سرمایه‌گذاری کرده است و احیا و ثبت جهانی این چهار نژاد در اولویت برنامه‌های ما قرار داشت. برای ثبت جهانی چهار نژاد اسب کاسپین یا اسبچه خزر، اسب ترکمن، اسب کرد و اسب دره‌شوری اقدام کرده‌ایم. در این زمینه کارگروه کشوری تشکیل شد. در بحث واردات بسیار پیگیری و سختگیر هستیم چرا که اعتقاد داریم باید تنها اسب‌هایی به ایران بیایند که نیاز داریم و به ارتقای اسب کیفی سوارکاری کمک کنند. آیین‌نامه واردات تاکنون دو بار اصلاح شده و بر اساس آن واردات اسب دشوارتر شده است چرا که هدف‌گذاری ما این است تا اسب‌هایی بیایند که به ارتقای سطح کیفی مسابقات ما کمک کنند.

سوارکاری همگانی نه؛ ترویج می‌دهیم

فدراسیون سوارکاری به عنوان متولی این رشته دوست ندارد که این ورزش را همگانی کند. مگر همه ورزش‌ها همگانی هستند؟هر ورزشی مخاطب به خصوصی دارد و سوارکاری نیز از این قاعده مستثنی نیست. وظیفه ما ترویج رشته سوارکاری است. همگانی شدن این رشته اساسا غیرممکن است و تنها کارکرد شعاری دارد. در کنار این به جد معتقدیم سوارکاری ورزش لوکس و گرانی نیست چون اعتقاد داریم این نگاه برای این رشته مهلک است و به آن آسیب می زند. در برخی از استان‌ها تنها 15 هزار تومان هزینه سوارکاری با اسب و مربی است که هزینه آن حتی از یک سانس استخر نیز کمتر است. در تهران نیز و در بهترین باشگاه و با بهترین مربی ماکسیمم شهریه 40 هزار تومان است که هزینه زیادی نیست.

مدیر شرکت اپسان نیز با اشاره به همکاری‌ شرکت متبوعش با فدراسیون سوارکاری گفت: شرکت ما در حوزه آی‌تی فعال است و با فدراسیون‌های فوتبال و تکواندو همکاری می‌کنیم. اخیرا هم فدراسیون کشتی به جمع همکاران ما اضافه شده و حالا قرار است با فدراسیون سوارکاری همکاری دوجانبه‌ای را آغاز کنیم. نگاه ما فقط بحث اسپانسر نیست و دنبال مشارکت هستیم و نگاه اجتماعی و نه صرفا اقتصادی به قضیه داریم. با توجه به پیوند تاریخی اسب و سوارکاری با فرهنگ ما برنامه‌هایمان را در سه محور در سوارکاری انجام خواهیم داد. اول تولید محتوا برای عامه مردم، دوم ترویج سوارکاری و سوم توانمندسازی اقتصادی فدراسیون و باشگاه‌ها. در این زمینه شبکه اختصاصی اینترنتی سوارکاری راه‌اندازی خواهد شد که در آن برنامه‌های زیادی از پخش زنده مسابقات گرفته تا آموزش و حتی امکان خرید و فروش اسب و اقلام ورزشی پیش‌بینی شده است. قرارداد ما به فدراسیون سه ساله و قابل تمدید است. حتی برای جلب افکار عمومی و کارکرد اجتماعی کمپین تأمین اسب برای محیط‌بانان را راه‌اندازی خواهیم کرد تا با مشارکت مردم توجه افکار عمومی به حوزه اسب و سوارکاری بیشتر شود.