گفتگوی جذاب سریع‌ترین دونده جهان با روزنامه تلگراف

یوسین بولت: می‌خواهم مثل پله و محمدعلی کلی جزیی از تاریخ باشم

یوسین بولت دونده جامائیکایی در آستانه المپیک 2016 ریودوژانیرو مصاحبه‌ای با روزنامه تلگراف انجام داده و از مسائل مختلفی صحبت کرد. سریع‌ترین مرد جهان در این مصاحبه مفصل حرف‌های جالبی همچون زمان ازدواجش، سوژه شدن در رسانه‌های انگلیس، رسیدن به سطح اسطوره‌هایی همچون محمدعلی کلی و... را مطرح کرده.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
یوسین بولت: می‌خواهم مثل پله و محمدعلی کلی جزیی از تاریخ باشم
نوآوران -

می‌خواهم مثل کلی و مایکل جردن باشم

اولین صحبت‌های بولت به رؤیاهای آینده‌‌اش اختصاص داشت. او پیشرفت خود را محدود به مدال‌های المپیک نمی‌داند و هدفش جاودانه شدن است. بولت دوست دارد یک روز به درجه اعتبار اسطوره‌هایی همچون محمدعلی کلی و مایکل جردن برسد: «چیزی که من همیشه می‌خواهم این است که عالی باشم.» وقتی خبرنگار از او می‌پرسد منظورت از عالی بودن چیست این‌طور پاسخ می‌دهد: «عالی بودن برای من یعنی در خاطر ماندن. مردم همیشه درباره ورزش حرف می‌زنند و من می‌خواهم بخشی از این گفت‌وگو باشم. منظورم را متوجه می‌شوید؟ وقتی آنها از عالی‌ها حرف می‌زنند، همیشه از محمدعلی کلی، مایکل جردن و پله می‌گویند. من می‌خواهم بخشی از این مکالمه باشم تا آنها بگویند کلی، جردن، پله و بولت.»

المپیک ریو من را به اهدافم می‌رساند

بولت با اینکه در حال حاضر جزو چهره‌های شناخته شده دنیا به حساب می‌‌آید اما به دنبال هدف والاتری است: «من هنوز هم در اذهان مردم هستم اما می‌خواهم وقتی بازنشسته شدم آنقدر خوب بوده باشم که من را فراموش نکنید چون شما هرگز کلی را فراموش نمی‌کنید. آنها واقعاً نام‌شان را در تاریخ ثبت کردند. این همان چیزی است که من می‌خواهم و فکر می‌کنم المپیک پیش‌رو من را در این راه کمک خواهد کرد.»

اعتماد به نفس بیش از حد ندارم

او در ادامه درباره خودباوری و اعتماد به نفس بالایش گفت: «تنها چیزی که موقع شروع مسابقه به خودم می‌گویم این است «گوش کن، گوش کن، گوش کن...» چون در آن لحظه اگر به چیز دیگری فکر کنی آن وقت دچار اشتباه خواهی شد. من هرگز خودم را به چشم آدمی که دارای اعتماد به نفس بیش از حد است نگاه نمی‌کنم. مربی من همیشه می‌گوید تو به زمین می‌روی که برنده شوی اما هرگز به این فکر نکن که نمی‌توانی بازنده نباشی. او می‌گوید وقتی به این مسئله فکر کنی آن وقت مرتکب اشتباه می‌شوی. اعتماد به نفس من در این است که برای برنده شدن مسابقه می‌دهم. هرگز به این فکر نمی‌کنم که «کسی نمی‌تواند من را شکست دهد.»

مشکلی با دادن تست دوپینگ ندارم

معمولاً برای قهرمانان رشته‌های ورزشی انفرادی همیشه شایعه دوپینگ وجود دارد. بولت با قاطعیت تمام می‌گوید حاضر است چندین و چند بار تست دهد: «من مشکلی با دادن تست دوپینگ ندارم چون اصلاً بهتر است. به خاطر می‌آورم در رقابت‌های جهانی 2015 پکن، هر روز از ما تست می‌گرفتند. به من می‌گفتند لازم نیست هر روز تست بدهی اما من اعتقاد داشتم آنها وظیفه‌شان را انجام می‌دهند.»

فرهنگ جامائیکا با انگلیس فرق دارد

یکی از حاشیه‌های افراد مشهور مسئله ازدواج‌شان است. بولت دو سالی است که نامزد دارد اما وقتی که درباره ازدواجش سخن به میان می‌آید، به شوخی به رسانه‌های انگلیسی کنایه می‌زند: «به شما نمی‌گویم نامزدم چه کسی است چون وقتی از اینجا بیرون برویم حرف‌های زیادی زده خواهد شد و به نامزدم گفتم تو نمی‌توانی آنها را مدیریت کنی. به دلیل اینکه من اطراف رسانه‌ها هستم و می‌دانم شما چه افرادی هستید، به خصوص رسانه‌های انگلیسی (می‌خندد). اینها واقعاً چشمان من را باز کردند. فرهنگ هر کشوری متفاوت است. در جامائیکا مردان و زنان محدود به بودن با یک نفر نیستند. من مطلع شدم در بریتانیا افراد مشهور به محض اینکه شناخته می‌شوند مجبورند ازدواج کنند.»

رونی زود ازدواج کرد

در این لحظه خبرنگار مربوطه اسم وین رونی را به زبان می‌آورد و بولت نظرش را بیان می‌کند: «بله مثل رونی. رونی خیلی جوان بود که ازدواج کرد. همه فوتبالیست‌های انگلیسی وقتی به شهرت می‌رسند مجبورند ازدواج کنند و به نظر من این برای آنها ناعادلانه است. وقتی شما معروف می‌شوید دختران زیادی هستند که دوست دارند با تو باشند و ازدواج برای تو در سن 21 سالگی مثل این می‌ماند که زندگی نکرده باشی. برای تو سخت است تا با یک نفر باشی چون آنها هستند که خودشان را به سمت تو می‌کشانند.»

تا 35 سالگی ازدواج نمی‌کنم

بولت برای اینکه خیال همه به خصوص رسانه‌های انگلیسی را راحت کند می‌گوید حالا حالاها به دنبال ازدواج نیست: «این انتظارات شماست که فکر می‌کنید به محض رسیدن به شهرت باید تشکیل خانواده داد. هرچند برای من قابل احترام است اما من جامائیکایی هستم نه انگلیسی. شما نمی‌توانید من را با فرهنگ بریتانیا قضاوت کنید. ما زندگی خودمان را می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم. وقتی بزرگ‌تر شدیم به ازدواج فکر می‌کنیم اما فکر نمی‌کنم تا پیش از 35 سالگی ازدواج کنم.»