رئیس هیات پهلوانی استان فارس تاکید کرد

رفع معضلات اجتماعی با ورود ورزش زور خانه ای به مدارس

پهلوان واقعی کسی است که از خود گذشته بوده و به خاطر دیگران پا روی منیت خود بگذارد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
زورخانه
نوآوران -

ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای پیشینه بسیار زیادی در تاریخ ایران دارد و از همان قدیم این ورزش جای بزرگان بوده و دارای جایگاه و منزلت خاصی بین تمام ورزش‌ها و ورزشکاران است.زورخانه مکانی است برای نیرومندی و تقویت روحیه ورزشکاری، تواضع و فروتنی و دوری از کبر و غرور، ورزش باستانی به دلیل دو عنصر آمیختگی با مذهب و عرفان اسلامی و فتوت و همچنین برگرفتن از اشعار حماسی روحیه دلاوری و پهلوانی را در ورزشکار پدید می‌آورد.

در فرهنگ ایران چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، آیین پهلوانی همواره نقش نیرومندی داشته است. ایرانیان همیشه دوستدار پهلوانان راستین بودند. ورزش پهلوانی ایران، ریشه‌های عمیقی دارد و علت ریشه‌دار بودن آیین پهلوانی در فرهنگ ایرانی را باید در پیوستگی عمیق آن با ادیان و اسطوره‌ها دانست.زورخانه یا محل ورزش پهلوانی، همان مکتبی است که خاستگاه و مدرسه دلاورمردان ایران زمین بوده است. حرکات موزون با میل و کباده همراه با نرمش برای آمادگی جسمی و بالا رفتن توان رزمی بوده است.

در ورزش پهلوانی ایران ورزشکاران علاوه بر دارا بودن روحیه ایثار و پهلوانی و جوانمردی به هنر نیز علاقه مند بوده و در واقع می‌توان گفت ورزش پهلوانی مجموعه‌ای از هنرهای گوناگون را در موجودیت متعالی خود متجلی می‌سازد.

مهدی قمری، رییس هیات پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: روحیه پهلوانی جزء فرهنگ ایرانی‌ها بوده و مختص به قشر خاص زورخانه‌ای نیست و در فرهنگ همه ایرانیان وجود دارد.وی افزود: روحیه پهلوانی بیشتر در زورخانه نمود پیدا می‌کند چرا که زورخانه پرچم دارد این امر بوده و دارای ارزش‌های دینی و منش پهلوانی است.

رییس هیات پهلوانی استان تصریح کرد: در بسیاری از کشورها فرهنگ های خود را پاس داشته چنانچه که در ژاپن کشتی سامبو با اینکه ورزشی خسته کننده و کسل کننده است، همواره در ابتدای برنامه‌های ورزشی و رویدادهای مهم این کشور پخش می‌شود.

قمری ادامه داد: اگر به رشته‌های ورزشی خاص کشور خود اهمیت ندهیم، این رشته‌ها و مرام پهلوانی رو به فراموشی رفته و خاموش خواهد شد.وی با اشاره به اینکه ورزش زورخانه از سوی رهبری مورد توجه بوده و این امر برای این ورزش افتخار است، بیان کرد: برای اینکه این روحیه و منش پهلوانی در جامعه نهادینه شود، آموزش و پرورش و مراکز آموزشی و تربیتی باید وارد گود شده و ورزش زورخانه‌ای نیز وارد مدارس شود.

رییس هیات پهلوانی و زورخانه‌ای خراسان جنوبی یادآور شد: در صورتی که این ورزش در آموزش و پرورش نهادینه‌سازی و ورود پیدا کند بسیاری از معضلات اجتماعی مرتفع خواهد شد.

پهلوان، از خود گذشته و پا روی منیت‌ها می‌گذارد

قمری گفت: روحیه پهلوانی فرهنگی است که در تمامی زمینه‌ها می‌توان شاهد آن باشیم، خیری که 3 میلیارد برای آزادی زندانیان و آتش نشانی که جان خود را برای نجات جان افراد دیگر می‌دهد نیز پهلوان هستند.

وی یادآور شد: پهلوان کسی است که از خود گذشته بوده و برای دیگری پا روی منیت خود بگذارد.

علی رضا شاعر زاده، پیشکسوت پهلوانی استان نیز در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: محیط زورخانه‌ تاثیرات مثبتی بر روی ورزشکارن این رشته می‌گذارد به شرطی که قدر این امر را بدانند.وی با اشاره به جایگاه اجتماعی زورخانه و ورزشکاران این رشته افزود: زورخانه مسجد دوم شیعیان و پله اول مسجد است و حضور در این مکان‌ها تاثیرات مثبت اجتماعی ایجاد می‌کند.

این پیشکسوت زورخانه‌ای استان تاکید کرد: ورزشکاران خردسالی که در زورخانه وارد می‌شوند، به نقل از خانواده‌های آنها تغییرات مثبتی در آنها شکل گرفته و در اجتماع نیز تاثیرگذار هستند.

رفع مشکلات مردم از دیرباز در زورخانه‌ها انجام می‌شد

شاعرزاده با اشاره به اینکه ممکن است ورزش زورخانه‌ای در حال حاضر رنگ و بوی گذشته را نداشته باشند ادامه داد: اما این ورزش ایدئولوژی و سبک زندگی است گه از گذشته دور نیز در مسائل شرعی و در رفع مشکلات، زورخانه‌ها نقش  اساسی داشته‌اند.

وی یادآور شد: همواره بسیاری از پیشگیری‌ها از زورخانه‌ها بوده و مردم نیز در صورت بروز مشکلات به زورخانه‌ها مراجعه می‌کردند.حجت الاسلام و المسلمین حسینی، امام جمعه درمیان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: ورزش پهلوانی ورزشی است که خواستگاه آن جامعه اسلامی ایران بوده و نسبت به سایر ورزش‌ها این ورزش ملی‌ و معتبر است.

وی با اشاره به اینکه این رشته با آموزه‌های دینی عجین شده است، اظهارکرد: از افتخارات اسلام این بوده که در اسلام به ورزش و تندرستی توصیه‌های زیادی شده است.امام جمعه درمیان تصریح کرد: پیامبر اسلام(ص) و حضرت علی(ع) همواره تجویز به تندرستی و ورزش کرده و عالم به این امر بوده‌اند و در دعا، نیایش و مناجات‌ها بخصوص در دعا کمیل نیز به این امر اشاره شده است.حسینی با اشاره به اینکه یکی از مقدمات تعظیم در برابر خدا قدرت و قوت است، گفت: در مسائل روان شناختی، علم اثبات کرده که ورزش و مهارت باعث افزایش روحیه بالا و اعتماد به نفس، عظم و اراده بیشتر می‌شود.

ورزش پهلوانی نمودی از تلفیق کار جمعی و مناجات حق تعالی است

وی افزود: ورزش پهلوانی به صورت مختص نمودهای زیبایی از تلفیق نیایش، کار جمعی و مناجات حق تعالی و اولیاء دین است.امام جمعه درمیان به متولیان امر توصیه کرد تا در بحث اعتبارات به این ورزش نیز به اندازه دیگر ورزش‌ها اهمیت داده، چرا که این ورزش مروج اخلاق و قهرمان پروری بوده است.

تروج اخلاق پهلوانی با شیوه ورزش زورخانه‌ای در جامعه

حسینی بیان کرد: در صورتی که این ورزش در جامعه شیوع پیدا کند بحث اخلاق و پهلوانی در سایر ورزش‌ها نهادینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وجود اخلاق و منش پهلوانی و نیکو در هرکجای دنیا قابل ارزش است، یادآور شد: نگاه مسئله پهلوانی نه قهرمانی، در ایران دارای ریشه و سابقه طولانی است و کمرنگ شدن آن باعث ایجاد نگرانی در ورزش کشور می‌شود.امام جمعه درمیان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زورخانه‌ها کم بوده و دسترسی برای علاقمندان کم است یادآور شد: با حمایت‌های هیات زورخانه‌ای استان زورخانه‌های زیادی احداث شده، اما در دسترس بودن زورخانه‌ها برای همه افراد نیازمند اعتبارات بیشتر است.