پرونده ویژه لباس المپیکی ها

آیا این لباس در شان کاروران المپیک ایران است؟

لباس المپیکی های ایران در فضای مجازی مورد تمسخر مردم و ورزشکاران قرار گرفته است.حال باید ببینیم مسئولین در مورد این لباس نظرشان تغییر می کند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
لباس های المپیک
نوآوران -

پس از انتشار تصاویر از لباس‌های کاروان ایران در مراسم افتتاحیه المپیک در ریو، کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به کار شدند و شاید جلوتر از روزنامه‌نگاران ورزشی، اولین موج بلند را ایجاد کردند. آنها با نوشتن مضامین طنزآمیز و هم‌رسانی تصاویر، در آگاهی بخشی عمومی نسبت به این اتفاق نقش زیادی داشتند. با این موج اولیه رسانه‌ها نیز وارد کارزار شده و با انتشار عکس‌های لباس‌های فرم سایر کشورها در المپیک ریو به موضوع ابعاد تازه‌ای بخشیدند. این داغ‌ترین خبر روز بود. آنقدر گرم و پرحاشیه که تا بامداد روز بعد ادامه داشت و مراسم بهترین‌های لیگ برتر را نیز تحت تاثیر خود قرار داد.

بدون شک مردم ایران دوست ندارند ورزشکاران خوش قد و بالایشان را با چنین البسه‌ای در رژه عمومی افتتاحیه المپیک ببینند.

اصل داستان برمی‌گشت به طراحی بسیار ضعیف لباس‌ها و البته بی‌سلیقگی عجیب‌تر در ست کردن رنگ‌ها؛ ترکیبی از رنگ‌های آبی، آجری و... که بعدا متوجه شدیم هر یک از این رنگ‌ها قرار بوده پیام خاصی به مخاطب بدهند؛ از همان چیزهایی که بی‌دلیل جزو وظایف چیزهایی مثل لباس قرار می‌گیرند که تنها باید زیبا و شکیل باشد.


قبل از آنکه روز به اتمام برسد، کمیته ملی المپیک  با انتشار متنی وعده داد که تغییرات لازم را در البسه ایجاد خواهد کرد که البته مشخص نیست این وعده تا چه حد اجرایی است و چگونه ممکن است لباس‌هایی که با حضور خیاط‌ها و طراحان بارها بر تن ورزشکاران پرو شده، دوباره از نو دوخته شود. در این بین ورزشکاران معروف نیز در صفحات اینستاگرام خود به نقد تند البسه پرداختند که از این جمع علی کریمی، سعید معروف و البته محمد موسوی، پست‌های جالب‌تری داشتند. به خصوص موسوی که نشان داد لباس طراحی شده از نظر اندازه هم اشکالات بسیار جدی دارد.

در این فضا ناگهان موضوع به سمت طراح البسه کاروان ایران چرخید؛ بانویی که مصاحبه‌های قبلی‌اش درباره لباس کاروان ایران در ریو باعث شد تا مسئولیت این شرمساری ملی به صفحه اینستاگرام او سرازیر شود. از او عکسی مشترک با علی کفاشیان منتشر شده است؛ کفاشیان که ریاست فدراسیون فوتبال را از کف داده و حتی در مراسم مهم برترین‌های شب گذشته حضور نداشت. با این حال به احتمال زیاد با توجه به سابقه طولانی این مدیر باسابقه ورزش ایران در کمیته ملی  المپیک و رابطه او با شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته، طراح مذکور از طریق وی به این نهاد ورزشی وصل شده است.


از وزارت ورزش، انتظار می‌رود ضمن برخورد با مسببین این آبروریزی بزرگ، گزارش کاملی در این زمینه منتشر کند تا مخاطبان ورزش در جریان اتفاقات قرار بگیرند و البته موضوع دیگر خود لباس‌هاست و لزوم تغییرات اگرچه با هزینه‌ای که باید آن را جزو جرایم کمیته ملی المپیک ایران درنظر گرفت.