گفت‌وگوی «نوآوران» با سرمربی پرافتخار کشتی فرنگی

محمد بنا: خیلی‌ها می‌خواهند زمین بخورم اما رکوردم شکسته نمی‌شود

در حالی که مثل همیشه کشتی فرنگی امید اول مدال آوری ایران در مسابقات المپیک محسوب می شود، محمد بنا شاگردانش را مهیای حضور در ریو و این رقابت ها می کند. نکته جالب توجه روحیه بالای او در فاصله دو هفته مانده به این رقابت هاست. همیشه عادت داشتیم او را نزدیک مسابقات مهم و حساس عصبانی و تند ببینیم.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
محمد بنا: خیلی‌ها می‌خواهند زمین بخورم اما رکوردم شکسته نمی‌شود
نوآوران -

محسن وظیفه- عصبانیتی که برگرفته از حساسیت و اهمیت او به آماده سازی تیم ملی کشتی فرنگی برای رسیدن به موفقیت بود. حالا محمد بنا به‌عنوان سرمربی تیم ملی در دو هفته مانده به بازی‌های المپیک زیاد هم می‌خندد. با کشتی‌گیرانش شوخی می‌کند و در عین حال که تمرین تیم ملی جدی و مهم است اما محمد بنا با کشتی‌گیران شوخی می‌کند و با خنده‌های متعدد نشان می‌دهد که خیلی روبراه است.

اتفاقی عجیبی است که در فاصله کوتاه باقی مانده تا رقابت های المپیک اینقدر خوش‌رو هستید و به نظر می رسد روحیه بالایی نیز دارید.

چرا اینطور نباشد؟ خدا را شکر می‌کنم. وقتی همه چیز خوب باشد روحیه هم خوب می‌شود.

اما تا به حال ندیده بودیم که شما در آستانه یک رقابت مهم این همه بخندید!

 چرا نخندم وقتی این همه کشتی‌گیر خوب و آماده دارم؟ تیم من بالاترین قابلیت‌ها را در سطح جهان دارد و از همه تیم‌های دنیا سرتر است. امروز فنی را با حمید سوریان کار می‌کردیم که تا به حال به این خوبی این فن را اجرا نکرده بود. وقتی می‌تواند به این خوبی این فن را بزند یعنی اینکه خیلی آماده است.

یعنی از شرایط آمادگی تیم راضی هستید و باز هم برای المپیک سورپرایز دارید؟

 خیلی هم راضی هستم. تیم را مدیریت کردم. افرادی که قبل از این کار می‌کردند، می‌گفتند که تیم ملی کشتی فرنگی را قهرمان جهان کرده‌اند اما ما آن تیم قهرمان جهان را تحویل داده بودیم. حالا نمی‌گویم قهرمان المپیک، می‌گویم قهرمان جهان تحویل دادیم اما چه تیمی را تحویل گرفتم؟

جای خوشبختی برای کشتی فرنگی این است که حاشیه ندارد و همه چیز طبق روال عادی و جو آرام در حال پیگیری است.

یک انتخابی در کشتی آزاد برگزار شد، دیدید چه جنجالی به راه انداخت؟ همه تیم فرنگی فرمانبری خود را از دست داده بودند اما با مدیریت تیم را برگرداندم. بنابراین باید راضی باشم. برای من قانون تیم ملی از هر چیزی مهم‌تر است. اجازه نمی‌دهم ورزشکاری بخواهد جایگاه و شخصیت مربیان تیم ملی را زیر سوال ببرد. حفظ احترام تیم ملی مهم‌تر از کسب مدال طلا است. چگونه می‌شود که ورزشکاری می‌گوید من مربی‌ام را قبول ندارم؟ امروز امیر قاسمی منجزی در تمرین‌ها حضور داشت و با کشتی‌گیران تمرین کرد، خیلی از این کار خوشحال بودم. همین قاسمی منجزی سهمیه گرفت ولی به المپیک نرفت اما در کنار تیم حضور دارد. گاهی اوقات مربی شاید به کشتی‌گیرش بگوید که اگر فلان کار را انجام بدهی فلان تصمیم را برایت می‌گیرم. اینها راز مربیگری است اما در نهایت حرف اول و آخر را سرمربی می‌زند چرا که سرمربی باید پاسخگو باشد. من هم هزار بار به امیر قاسمی منجزی گفتم اگر سهمیه بگیری، المپیک می‌روی. آیا اینها ملاک حضور در المپیک می‌شود؟ تا آخرین لحظه اجازه نمی‌دهم کشتی‌گیری متوجه شود که برای المپیک انتخاب شده است.

برگردیم به تیم ملی کشتی فرنگی، چهار سال پیش می‌گفتید که نتیجه تیم ملی در بازی‌های المپیک را برای خودم در کاغذی نوشته و آن را بعد از بازی‌ها باز می‌کنم، الان هم چنین پیش‌بینی می‌کنید؟

 نه الان نمی‌توان پیش‌بینی کرد. شرایطی که چهار سال پیش وجود داشت الان وجود ندارد. چهار سال پیش تیم در شرایطی بود که وقتی می‌خواست اعزام شود می‌دانستیم چه اتفاقی رخ می‌دهد اما الان هم تیم کشتی آزاد و هم تیم کشتی فرنگی مانند هندوانه دربسته هستند. باید تا روز وزن کشی صبر کرد، جدول را دید و بعد در مورد نتایج حرف زد. متاسفانه کشتی فرنگی سه سال گذشته را از دست داده است و در 10 ماه باید جبران مافات می‌شد.

شایعه حذف روس‌ها هم حسابی اردوی تیم شما را تحت تاثیر قرار داد، برای تیم فرنگی نباید روس‌ها خیلی مهم باشند.

 چرا روس‌ها مهم هستند. به هر حال آنها برای کسب بیشترین مدال می‌آیند و حتما بعد از ما هم بیشترین مدال را می‌گیرند. وقتی آنها نباشند کار برای ما آسانتر می‌شود. البته وقتی برای قهرمانی می‌خواهیم برویم باید هر حریفی را شکست دهیم اما وقتی روس‌ها نباشند سهمیه آنها به کشتی‌گیران کشورهای ضعیف می‌رسد و این می‌تواند یک شانس خوب برای رسیدن به مدال باشد.

دوستان شما در فدراسیون وزنه‌برداری می‌گفتند که رکورد شما را در کسب سه مدال طلا می‌شکنند! فکر می‌کنید در این دوره این اتفاق رخ بدهد؟

 بعید می‌دانم. دوست خوبم علی مرادی گفت این کار را می‌کند اما بعید می‌دانم چرا که آنها در بهترین شرایط می‌توانند سه مدال طلا بگیرند که اگر این اتفاق هم رخ بدهد توانسته‌اند به اندازه تیم ما طلا بگیرند. بنابراین در این دوره بعید است که رکورد ما را بشکنند البته شاید خودمان توانستیم رکوردمان را بشکنیم.

پس با این شرایط و روحیه ای که دارید ورزش دوستان می توانند امیدوار باشند که لحظاتی شیرینی برای آنها رقم بخورد و در پیش باشد؟

 امیدوارم مردم دعا کنند. خیلی‌ها تلاش می‌کنند که زمین بخوریم اما به لطف خدا چنین نخواهد شد و ما بالا خواهیم ماند.