گفت و گوی «نوآوران» با بانوی سنگنورد ایرانی

اسماعیل زاده: سنگنوردی مبارزه با سختی ها و غلبه بر آنهاست

فرناز اسماعیل زاده ورزشکار رشته سنگنوردی تیم ملی کشورمان درباره آخرین وضعیت خودش صحبت کرد. اسماعیل زاده در این گفت و گو می گوید از بچگی به این ورزش علاقه مند بوده است و مدال های زیادی برای ایران کسب کرده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اسماعیل زاده: سنگنوردی مبارزه با سختی ها و غلبه بر آنهاست
نوآوران -

  از سختی های رشته صخره نوردی مخصوصا برای بانوان بگویید.

 سنگنوردی ورزشی بسیار زیبا، نسبتا خشن و در عین حال پر از هیجان است. برای موفقیت و رسیدن به سطوح بالا در این رشته باید مثل یک جنگجو با پشتکار، انگیزه و اراده تمرین کرد تا توان کافی این ورزش را به دست بیاورید و از آدرنالین این ورزش انرژی بگیرید، برخلاف ورزشهای رزمی که در آنها معمولا مبارزه مستقیم با حریف است،  سنگنوردی جنگ بین خواسته ها و ضعفهای فردی و ارتباط مستقیم بین روح و جسم خود است. یعنی  غلبه کردن بر ضعف ها و  صعود هایی که در ابتدا روزی غیر ممکن به نظر میرسیدند. چیزی فراتر از ذهن ...

  چی شد که شما این ورزش را انتخاب کردید؟

من از بچگی خیلی  به این رشته علاقه داشتم مخصوصاً که پدر و مادرم کوهنورد بودند و فیلمهای صعود و سنگنوردی را میدیدم و خیلی دوست داشتم. احساس می کردم که باید از صخره ها بالا بروم و توانایی هایم را به چالش بکشم.... بنابراین شروع کردم و وقتی دیدم استعداد دارم. این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال کردم .

      درحال حاضر برای چه مسابقهای آماده میشوید؟

کل سال من در تمرین و مسابقات هستم. در حال حاضر  برای مسابقات قهرمانی آسیا که هفته آینده در کشور چین برگزار می شود آماده می شوم.

       از مدال های که کسب کردید بگویید.

من از 13 سال پیش که سنگنوردی را شروع کردم تقریبا هر سال مدال گرفتم و روی سکو بودم و   با وجود اینکه هرگز مربی نداشتم و از طریق مطالعه،تحقیق و تمرینات زیاد به این سطح رسیدم،خوشبختانه  مدالهای زیادی را توانستم برای کشورم کسب کنم، اگر به اختصار اشاره کنم  طلای آسیا،نقره و برنز آسیا، 2 طلای بینالمللی در کشور کانادا، 2 نقره و ثبت بهترین رکورد بانوان ایران در رشته سنگنوردی سرعت از جمله دستیابیهای من تا به امروز بوده است.

      به غیر از سنگنوردی ورزش دیگری هم انجام می دهید؟

 وقتی حرفه ای یک ورزش را انجام می دهیم باید برای مسابقات به طور جدی و پیگیرانه به تمرینات این ورزش بپردازیم و فرصت کمتری برای انجام ورزش های دیگر ایجاد می شود. ولی اغلب اوقات برای آمادگی بدنی ورزش دو  و میدانی، بدنسازی و... را انجام میدهم. مثلا در مسابقات دانشجویی بدون اینکه تمرین  خاصی داشته باشم شرکت کردم و مدال طلای رشته سرعت را گرفتم... یک دوره کوتاه هم کیک بوکسینگ کار کردم. در حال حاضر برای مسابقات در سطح جهانی آماده میشوم ولی شاید بعدها به دنبال آزمودن ورزش های دیگر هم رفتم.

      چه کسی مشوق شما بود؟

پدر و مادرم خیلی به من روحیه دادند و کمک کردند. مادرم همیشه در مسابقات پیگیرانه در کنارم بودند.

      درباره کمپهایی که در طبیعت داشتید صحبت کنید.

اتفاقا من عید نوروز به خاطر تعطیلات باشگاهها، ترجیح دادم تمریناتم را در فضای باز دنبال کنم تا آمادگی بدنم حفظ شود.

      تا حالا در طبیعت کجا سنگنوردی کردید؟

دیواره های اطراف زنجان و همدان را صعود کردم و روی صخره های الیمپوس ترکیه و کشورهای دیگر هم کار کردم.

      درباره مسابقات کانادا صحبت کنید.

این مسابقات یکی از مهمترین مسابقاتی است  که هرسال در این کشور برگزار میشود و در سطح بینالمللی صورت میگیرد و  از امریکا و از کشورهای اطراف در این مسابقات شرکت میکنند و من  تنها کسی بودم که از آسیا و ایران شرکت کردم  و خوشبختانه توانستم در این مسابقات برای کشورم مدال نقره کسب کنم و برای دومین سال پیاپی روی سکوی قهرمانی باشم.

      در تورنمنتهای جهانی شرکت کردهاید؟

بله، من هر سال در مسابقات جهانی شرکت میکنم و رتبه ششم جهان را کسب کردم که تا کنون بهترین رتبه کسب شده برای برای بانوان سنگنورد ایرانی محسوب میشود.

      صحبت پایانی...

به نظر من هر شخصی در زندگی باید برای خودش یک رویا داشته باشد و رویایی که دارد را هر چند خیلی سخت یا دست نیافتنی به نظر بیاید ،قلبا باور کند و مصرانه برای رسیدن به آنها تلاش کند.حتی اگر امکانات و شرایط کافی را نداشته باشد. اگر انگیزه،پشتکار و باور به هدفش داشته باشد، به نظر من به آن خواهد رسید..