گفت‌وگوی اختصاصی «نوآوران» با‌هالک ایرانی

سجاد غریبی: از شایعات خسته‌ام

هالک، گنده و حتی اراذل و اوباش و ...؛ این‌ها القابی است که برای اندام تنومند سجاد غریبی جوان 24 ساله بوشهری در نظر گرفته اند. القابی که او را در گفت‌وگو با «نوآوران »حتی به مرز بغض هم کشاند. جوان ایرانی با اندام عجیبش ما را تا بوشهر کشاند تا گفت‌وگویی دوستانه با او داشته باشیم و پیش روی مخاطبان قرار دهیم. با سجاد غریبی از دوران کودکی تا رژیم‌های عجیبش برای داشتن این هیکل و البته شایعات تلخی که برایش ساختند صحبت کردیم. از آرزوهایش برای اینکه در برنامه قوی‌ترین مردان ایران حضور داشته باشد و از ناامیدی‌هایش بعد از القاب زشتی که به او دادند. راستش حضور در کنار این جوان تنومند برای ما نیز در ابتدا کمی ترسناک بود اما جوان بوشهری مثل همه‌ جنوبی‌ها مهربان و فروتنانه صحبت کرد.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۴
سجاد غریبی: از شایعات خسته‌ام
نوآوران -

    به شما هم کسی گفته داداش داری اشتباه میزنی؟ یا بهتر است اینطور بگویم که در سالن وزنهبرداری این هیکل را ساختید یا مکملها هم در آن نقش داشت؟

(خنده) این اصطلاح در همه سالنهای وزنه برداری وجود دارد. اما در مورد شرایط بدنی ام باید بگویم که بیشتر ژنتیک در آن نقش داشته و اگر بخواهم راحت باشم باید بگویم ما شرایط مالی فوق العاده ای نداشتیم. اصلا بیشتر ورزشکاران اینطور هستند و شرایط مالی خوبی ندارند. اما من با تمرین و بدون اینکه مکمل یا هر داروی دیگری استفاده کنم شرایط بدنی ام را اینگونه کردم و طبیعتا بیشتر اندام من ژنتیک است و همیشه هم به دوستانم توصیه می کنم از دارو یا مکمل استفاده نکنند. پدرم در وزنه برداری بود و در زورخانه هم فعالیت می کرد و همین مساله مرا ترغیب کرد که وارد دنیای آن شوم و همانطور که گفتم ژنتیکی بدنم مستعد بود.

    یعنی از کودکی بدن تان اینطور بود و قوی هیکل یا بهتر است بگوییم درشت هیکل بودید؟

نه، اینطور هم نبود. منظورم این است که بستر برای رشد در این رشته را داشتم. در دوران کودکی مثل تمام هم سن و سالانم بودم و از 15 سالگی روی بدنم کار کردم و فضای آن را نیز داشتم.

    با این شرایط باید بیشتر زمان خود را صرف تمرین در سالن و کار با وزنه پشت سر بگذارید.

حدودا به طور میانگین می توانم بگویم روزانه 3 ساعت زمان خودم را صرف بدنسازی می کنم.

    البته خانواده نیز زمان زیادی را باید صرف آشپزی و ... کنند تا حجم مواد موردنیازتان را تامین کنند.

(خنده) نه اینطور هم نیست. البته باید بگویم که در زمان افزایش حجم میزان وعدههای غذایی ام تا 11 وعده در طول روز نیز افزایش می یابد و در دوره رژیم نیز به 3 وعده کاهش می یابد. البته برنج جزو غذاهایی است که چه دوره حجم و چه دوره رژیم در وعده غذایی ام وجود دارد و حذف نمی شود. من بیشتر پروتئین، گوشت از هر دو نوع سفید و قرمز و میگو مصرف می کنم.

    البته در این گرما که نفس کشیدن هم برای ما به سختی انجام می شود چطور می توانی اینقدر ورزش کنی؟

درست است و واقعا سخت است اما در حال حاضر کمی وزنم را به خاطر تابستان و هوای گرم و شرجی بوشهر  پایین آورده ام و 158 کیلو هستم. انشالله مهر ماه که قصد شرکت در مسابقات را دارم وزنم را بالا خواهم برد. ولی وزن 170-175 کمی سخت بود. عضلات زیر بغلم فشار وارد می کرد، راه رفتن و دراز کشیدن سخت بود ولی دیگر عادت کرده ام و تحمل می کنم. سنگین وزن بودن در بوشهر واقعا سخت است .

    راستش را بخواهید تا قبل از اینکه در اینجا حضور داشته باشیم ما هم فکر می کردیم بیشتر هیکل تان فتوشاپ است.

من اصلا نمی دانم فتوشاپ چطور است اما همانطور که گفتم برای اینکه بدنی قوی داشته باشم حتی به دارو و مکمل نیز متوسل نشده ام و با برنامه تمرینی مناسب به اینجا رسیدم. بازوی من 64 است که حتی خارجیها هم می گفتند که این در کشور ما هم وجود ندارد. با این حال من برای کسانی که می گفتند که بدنم غیر واقعی است فیلمی از تمریناتم را هم گذاشتم تا همه به باور برسند که جوان ایرانی هر چه بخواهد را به دست می آورد. اما هنوز حرف برای گفتن و شایعات زیاد است و زمان می برد تا همه آشنا شوند و به باور برسند.

    اینکه با این هیکل درسات را هم به خوبی ادامه دادی جالب توجه است و مسلما سختیهای خاص خودش را داشت؟

بله، مدرک کارشناسی بازرگانی را گرفته ام و در دانشگاه آزاد بوشهر درس خواندهام. سخت که بود اما مهمترین مولفه برای یک ورزشکار علم است و می خواهم درسم را ادامه دهم تا در کارم نیز موفق باشم. رفتار استادان و همکلاسیهایم هم خیلی خوب بود و آنها برخورد خوبی با من داشتند و این مساله برای ادامه مسیر دلگرمم می کرد.

    از مصائب هیکل تنومندتان هم بگویید. با این شرایط آبوهوایی و ... به نظر می رسد کار سختی داشته باشید.

دقیقا همینطور است. هر کاری در کنار لذتهای خود یک سری مصائب هم دارد به طور مثال راه رفتن در این هوا با این هیکل سخت است. لباس هم بیشتر سفارش دهم و کمتر لباسی است که به طور طبیعی اندازه من باشد. از سوار شدن ماشین هم بگذریم و درباره آن صحبت نکنیم هم بهتر است (خنده). از نظر پزشکی هم به هرحال شرایط و مراقبتهای خاصی را می طلبد و باید رژیمهای خاصی را دنبال کنم.

    از دنیای شهرت صحبت می کنید. چه شد که به یکباره مشهور شدید؟

از 15 سالگی به طور جدی ورزش می کنم و دنیای شهرتی که شما از آن صحبت می کنید مربوط به 3،2 سال اخیر است. با این حال فضای مجازی خیلی در آن نقش داشت و همین مساله باعث شد تا خیلی از هموطنانم با من آشنا شوند. شاید به خاطر هیکلم بوده اما در کشورمان خیلیها هستند که درشت هستند اما با این حال شاید شرایط بدنی خاصم باعث شده تا اینگونه مشهور شوم. با این همه دوست دارم سوای مشهور شدن محبوب شوم و اکنون تمام ذهن خودم را درگیر این کرده ام تا برای کشورم گام بردارم و کارهایی در این رابطه در ذهن دارم. با این حال حضور در دنیای مجازی باعث شد تا رسانههای خارجی هم توجه شان جلب شوند و القابی مثلهالک ایرانی و ... به من بدهند.

    اما اوضاع در فضای مجازی داخلی چندان به سود تو نبود. خیلی از رسانههای کم و نشان و فضاهای مجازی برای اینکه مخاطب جذب کنند از صفتهای ناجوری برای تو استفاده می کردند و به طور مثال ادعا می کردند اراذل و اوباش هستی و ...

این نهایت بی معرفتی بود. این اتفاق کاملا ناجوانمردانه است که بخواهیم برای افزایش مخاطب دست به چنین کار غیرانسانی بزنیم. همه ایرانیها به پهلوانی شهره هستند و این که بخواهیم با شخصیت فردی بازی کنیم ناجوانمردانه است. با این حال من به خاطر روح ورزش و جوانمردی و با اتکا به مولا علی علیه السلام همیشه کسانی که به من کم لطفی کردند را بخشیدم و گذشت کردم. البته خیلی خوشحالم که مردم خیلی باهوش هستند و ارتباط گرم و صمیمانه ای نیز با آنها دارم. خیلی جالب بود که در همان مطالب خیلیها با کامنتهای دلگرم کننده و البته آگاهانه خود اعلام میکردند من چنین شخصیتی ندارم و عده کمی نیز با فریبی که خورده بودند و عدم شناخت شان از من دست به توهین می زدند. به هر حال اینکه مرا با داعش مقایسه کنند باعث می شد چنین واکنشی نشان دهند و شاید هم حق با آنها بوده باشد اما من برای کشورم حاضرم وجودم را هم بدهم و اجازه نمی دهم کسی به حضرت زینب (س) بی احترامی کند و خودم غلام ایشان هستم. با هر شایعه جدیدی دل مادر من به درد آمده است. این شایعات زندگی شخصی مرا به شدت سخت و دشوار کرده است.

    با این شرایط به نظر می رسید اولین اقدامتان بستن صفحه مجازی بود.

با خودم گفتم اگر بخواهم عقب نشینی کنم و صفحه اجتماعی ام را ببندم و عکسهایم را پاک کنم این شایعات هر روز بیشتر خواهد شد و بازارش گرمتر، پس بهتر است جوابگوی این همه کم لطفی باشم. از آنجا که به زبان انگلیسی مسلط هستم شروع کردم به پاسخگویی کامنتهای مردم خارج از کشور. به همه آنها گفتم که من یک ورزشکار ایرانی هستم و تاکنون حتی یک جوجه را سر نبریده ام چه برسد به انسان. برای شان توضیح دادم که خودم یکی از کسانی هستم که عملکرد گروه تروریستی داعش را محکوم می کنم و مخالف داعشیها هستم. عده ای باور می کردند و عده ای میگفتند که می دانند به خاطر مسائل امنیتی دروغ میگویم و باز لعنت می فرستادند.

    این مساله در بوشهر برایت مشکلی به وجود نیاورد؟

نه، خدا را شکر همه در اینجا مرا می شناسند و خیلی از دوستانم می رفتند و زیر پستهایی که عکس من را با این عنوان گذاشته بودند می نوشتند که ما سجاد را می شناسیم و او دوست ما و یک ورزشکار ایرانی و ساکن بوشهر است و این اخبار درباره اش دروغی بیش نیست و خیلی به من کمک کرد تا حواشی و شایعات دور شود. با این همه اما بگذارید یک خاطره جالب بگویم؛ یک روز وارد مغازه ای شدم تا خریدهای مادرم را انجام بدهم که دیدم یک پیرمرد به من زل زده و به گوشی همراهش نگاه کرد، بعد هم به 110 زنگ زد، شنیدم که می گفت یکی از سرکردههای داعش را پیدا کرده است. او می گفت این تروریست هم اکنون در حال خرید در یکی از مغازههای خیابان اصلی شهر است. با شنیدن این زمزمهها رفتم جلو و گفتم پدر جان این حقیقت ندارد. آدرس خانه ام را دادم و گفتم من فرد تحصیلکرده این مملکت هستم و افراد کلاهبردار به دروغ عکس من را به عنوان جلاد منتشر کردهاند، اگر من جلاد داعش بودم امروز در بوشهر چه می کردم؟ پیرمرد بعد از شنیدن حرفهایم متقاعد شد.

    از اینکه به تو لقبهالک داده اند راضی هستی و آن را دوست داری؟

جدای از این لقب برایم این مساله جالب توجه بود که بعد از شایعهها و حاشیههایی که برخی رسانهها و البته بیشتر فضای مجازی برایم ساختند، رسانههای خارجی با کمی تحقیق رزومه درستی از من ارائه دادند و در نهایت نیز این لقب را به من دادند. به هر حال می دانید که همه اینها از شایعه جلا و داعش بودن من آغاز شد. عکس یک فرد عربستانی را  کنار من گذاشته و نوشته بودند جلاد داعشی پیدا شد. این موضوع ابتدا وارد رسانههای عربی شد. سپس وارد رسانههای آمریکایی شد. البتههالک چیزی بود که هوادارانم به من لقب داده بودند و شخصا خودم خوشم نمیآید و خاک پای همه هم وطنانم هستم.

    چطور با این القاب ناجوانمردانه کنار آمدی؟

این را صادقانه می گویم و می توانید با توجه به حضورتان در اینجا تحقیق هم بکنید بنده در این سن و سال هم هیچ وقت تا به امروز از جلوی کلانتری هم رد نشده ام. با این حال در سال گذشته که در اینستاگرام حضور یافتم خیلی از پیجهای دیگر با انتشار عکسهایم و ساختن حرف و حدیث برایم حاشیه سازی کردند. همانطور که گفتم هیچ وقت وارد کلانتری هم نشدم اما خیلی از آنها از دوستانم هستند و وقتی مرا می دیدند با تعجب و خنده می گفتند این شایعات چیست و در کجا بازداشت شده ای و ... . من همه را به خدا واگذار کردم و کسانی هم ناخواسته به من توهین کردند را هم بخشیدم. با این حال خیلی متاسفم که برخی افراد برای افزایش فالور دست به هرکاری می زنند و راحت با آبروی انسانها بازی می کنند.

    تا الان شده شایعه یا مطلبی در مورد خودت بخوانی که برایت جالب توجه باشد؟

این مسائل هم کم نبوده اما وقتی که شایعه شده بود برای مبارزه با داعش به سوریه رفته ام یک نفر کامنت جالب توجهی منتشر کرده بود و گفته بود کار خیلی خوب و پسندیده ای انجام داده ام اما متاسفانه در صورتی که شهید شوم مشکل بزرگی به وجود خواهد آمد و در هیچ تابوتی جا نمی شوم! بعد از این متن مانده بودم چه بگویم و کلی خندیدم و برایم جالب بود.

    با این وضعیت جسمانی که داری باید حمایت خوبی نیز از سوی مسئولان شهری و ورزشی شده باشی. چرا از آنها کمکی برای پایان این حاشیهها نخواستی؟

صادقانه باید بگویم که هیچ حمایتی تا به امروز از من نشده است و هر چه بوده لطف مردم بوده. ادعا نمی کنم اما با توجه به شرایطم اگر حمایت لازم از من می شد می توانستم شرایط خیلی بهتری داشته باشم اما متاسفانه تا الان چنین چیزی نبوده است. من فقط در این رشته فعالیت نمی کنم و تنها من نیز چنین هیکلی ندارم. اما خیلیها را می شناسم که باوجود داشتن هیکل مناسب با توجه به عدم توان مالی از ورزش کنار می کشند و راهی مسیرهای دیگری می شود. اگر از آنها حمایت لازم شود و به طور کلی به ورزش بهای بیشتری داده شود تلاش می کنند نام ایران را بالاتر ببرند. از مسئولان خواهش میکنم حداقل به این ورزشکاران کمک مالی کنند چون هزینه این رشته ورزشی خیلی بالاست و زمانی که همه هزینهها به دوش خودمان باشد، نمی توانیم پیشرفت کنیم. اما با قطع شدن برنامه قوی ترین مردان حمایت صدا و سیما نیز از این رشته قطع شد و انگیزه خیلیها نابود شد.

    خودت در این مسابقات حاضر نشدی. دوست داشتی فضایی شکل گیرد که با شروع دوباره این برنامه در آن حضور داشته باشی؟

یکی از برنامههای مورد علاقه من بود و تمام قسمتهای آن دیدم. خیلی دوست داشتم و برنامه زیادی برای حضور در آن داشتم اما با قطع شدن آن رویایم خراب شد. 2 سال بدنسازی و 7 سال پاورلیفتر کار می کنم و علاقه  شدیدی به قوی ترین مردان داشتم که متاسفانه بعد از پخش نشدن مردان آهنین یکم مایوس شدم. خیلی دوست داشتم تو این مسابقه حضور داشته باشم و اگر صدا و سیما دوباره این مسابقه را برگزار کنه دوست دارم در این مسابقه شرکت کنم. از بچگی عاشق این رشته بودم و آقای مهراب فاطمی و فرامرز خودنگاه را در مسابقات قوی ترین مردان دنبال میکردم.  آرزو دارم که یک بار هم که شده در این مسابقات ظاهر شوم البته اکنون در ابتدای راهم و خیلی فرصت دارم. می خواهم با قوی تر شدن در مسابقات با نام ایران حاضر شوم و برای کشورم قدم بردارم. از مسئولان می خواهم مرا تنها نگذارند و امیدوارم به این خواسته ام برسم.

    از عدم حمایت صحبت کردید. اما با توجه به شرایطی که داری به نظر می رسد اقبال اسپانسرها برای حمایت از شما زیاد باشد و از این مسیر توانسته باشی به خواسته ات برسی.

تا الان که چنین اتفاقی نیفتاده اما این را بگویم که از کشورهای خارجی پیشنهاد برای بادیگاردی دارم اما خودم دوست ندارم و می خواهم در کشور خودم فعالیت کنم. اینکه می گویم دوست ندارم به این معنا نه که بادیگاردی را دوست نداشته باشم بلکه می خواهم در کشور خودم باشم و با نام ایران حضور داشته باشم. البته الان با دوستانم این نقش را بازی می کنم و هر جا می رویم آنها به شوخی می گویند این بادیگارد من است. (خنده)

    با این شرایط و نیازهایی که برای ادامه کارت داری به نظر می رسد کار سختی داشته باشی

بله، درست است. بارها پیش آمده که خواستم ورزش را رها کنم اما پدرم مانع از آن شد. پدرم مثل کوه پشتم است و همیشه با این جمله که تو یک هرکول هستی پسر و باید به مسیرت ادامه دهی پشتوانه بزرگی برایم بوده و همیشه مدیون او هستم.

    چه شد که به تو پیشنهاد بازی در فیلم داده شد؟

به هرحال چهره خاصم باعث شد تا در این رابطه با من صحبت شود. برای بازی در گشت ارشاد دو دعوت شدم که رد کردم. در حال حاضردر گیر بازی در یک تیزر هستم که نقش یک تکاور را بازی میکنم، برای همین این پروژه بسیار وقتگیر است و به کار دیگری نمیرسم.کارگردان یکی از دوستان نزدیکم است و توافقی کار را انجام دادیم ولی از پاییز برنامهام این است به تهران بیایم و حتما برای کارهایم قرارداد خواهم بست.

    اینکه شایعه شده بود قصد داری به عنوان مدافع حرم ثبت نام کنی چه بود؟

این را دوستانم رسانه ای کردند و خودم چنین قصدی نداشتم. بعد از اینکه عنوان کردند بنده داعش هستم گفتم نه تنها داعش نیستم که برای دفاع از کشورم حاضرم هر کاری کنم و اگر نیاز باشد با داعش نیز مبارزه می کنم. هیچ وقت دوست ندارم چنین مسائلی رسانه ای شود و اگر نیاز باشد حتما به سوریه نیز خواهم رفت و با داعش می جنگم. اما آرزوی بزرگم شادی خانواده ام و به ثمر رساندن تلاش و حمایت آنهاست. دوست دارم برای آنها کار بزرگی کنم و شوق و رضایت را در چشمان آنها ببینم. پدرم که در این شهر به پهلوان شهرت دارد الگوی من است و همیشه تلاش می کنم راهش را ادامه دهم و من نیز در این شهر آبرومند باشم. او را پهلوان خطاب می کنند و الگوی پهلوانی نیز مولا علی(ع) است و همیشه به مولا ارادت دارم. من در کودکی توسط نذر امام حسین(ع) شفا یافتم و خودم را غلام ایشان می دانم و می خواهم روزی خادمی و نوکری ایشان را هم بکنم. پس از هموطنانم برادرانه خواهش می کنم که چنین شایعاتی که نه تنها من، بلکه خانواده ام که برایم تلاش می کنند را باور نکنند و با این توهینها آنها را آزار ندهند. برایم عجیب بود که خیلی سایتهای خارجی به دنبال تماس با من هستند و دعوت می کنند اما در کشورم به من توهین می شود و خیلیها که مرا اصلا نمی شناسند توهین می کنند و شایعه می سازند. شاید حق با مردم باشد و من هم جای آنها بودم به کسی که می گفتند داعش است و غیره برخورد می کردم اما اول باید تحقیق کرد و ... . مسلما من اگر مشکلی داشتم اول از همه مسئولان پیگیر بودند اما خدا را شکر تا به امروز آزارم به یک مورچه هم نرسیده است.

    فقط علاقه مند به رشته بدنسازی و پاورلیفتیگ هستی یا بقیه رشتههای ورزشی را هم دنبال می کنی؟

در کنار آن به بوکس هم علاقه دارم و کشتی را هم خیلی دوست دارم. اما اگر منظورتان فوتبال است اصلا آن را دنبال نمی کنم و دوست ندارم و گاهی بازیهای رئال و بارسا را نگاه می کنم و علاقه مند شدید به فوتبال نیستم. ورزش بوکس را هم به این دلیل که وزنم بالا رفته بود و برایم مشکل به وجود آورده بود دنبال می کردم و البته نه بهصورت کاملا حرفه ای و در سطح آماتور برای اینکه بدنم را روی فرم نگه دارم.

    بیشتر کسانی که بدنهای غول پیکر و جذاب دارند به دعوا و تاتو  (خالکوبی) علاقه دارند. اهل این مسائل هستی؟

اصلا به هیچ عنوان. همانطور که گفتم می توانید از کلانتری محل استعلام بگیرید و حتی یک بار هم پایم به آنجا باز نشده است و این در حالی است که همه آنها را می شناسم و دوستم هستند. اهل خالکوبی هم نیستم و از این مسائل خوشم نمی آید.