از ویروس زیکا تا اعتصاب از جیب مردم

المپیک پرحاشیه

مراسم افتتاحیه رقابت های المپیک ریو2016 بعد از کلی حاشیه و ماجرا بالاخره آغاز شد. از دزدی های فراوان و ویروس زیکا گرفته تا غیبت برخی ستاره های ورزش دنیا در مراسم باشکوه رژه. جان کری وزیرامورخارجه آمریکا یکی از میهمانان بلند پایه مراسم بود و علاوه بر حضور در مراسم افتتاحیه در مراسم دوچرخه سواری هم حضور یافت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
المپیک پرحاشیه
نوآوران -

      انتقاد به والیبالیستها

اولین اتفاق عجیب کاروان ایران در همان مراسم رژه رخ داد جایی که سه ستاره اصلی تیم ملی والیبال به دلیل آنچه اعتصاب خواندند در مراسم رژه غیبت داشتند. اما امیرخوشخبر، سرپرست تیم ملی والیبال ایران که به نظر می رسید عامل غیبت ستاره های والیبال در مراسم افتتاحیه بود، اقدام بازیکنان را تایید نکرد.غیبت ستارههای تیمملی والیبال در مراسم افتتاحیه المپیک ریو عکسالعمل های متفاوتی را به همراه داشت. بعضی از اقدام معروف، موسوی و محمودی حمایت کردند و بعضی آن را زیرسوال بردند. بااین حال هنوز بحث اینکه این کار آنها مورد تایید است یا خیر، ادامه دارد. آنها به دلیل اینکه نام امیر خوشخبر در بین رژهروها قرار نداشت، به مراسم افتتاحیه نرفتند اما امیر خوشخبر سرپرست تیم  ملی والیبال ایران بعد از اقدام این سه بازیکن کار آنها را تایید نکرد و گفت: « لباس من اندازه نبودونتوانستم بپوشم اما نمیتواند دلیلی برای حضور نیافتن در رژه برای دیگران ونوشتن مطلب و ناراحتی مردم باشد.» یک روز قبل از افتتاحیه سعید معروف در صفحه اینستاگرام خود به این موضوع اعتراض کرده بود و در روز افتتاحیه هم این سه بازیکن به ماراکانا برای مراسم رژه نرفتند و همانطور که در صفحه شخصی خود منتشر کردند از روی تبلت مراسم را دنبال میکردند.

او در پایان افزود: موسوی تا صبح نخوابیده و از بازتاب بد مطلبی که در شبکههای اجتماعی نوشتند ناراحت و پشیمان است. ربط دادن شرکت نکردن در رژه به موضوع لباس کاروان اشتباه محض بود. به جز انتقاداتی که در شبکههای اجتماعی از اقدام معروف و دو همبازی اش شده، بهنام محمودی برادر بزرگتر شهرام هم شدیدا علیه این حرکت موضع گرفته است. بازیکن سابق تیم ملی والیبال که با «میزان» صحبت کرده درباره این اتفاق گفته: اگر مشخص شود که این 3 والیبالیست یک تصمیم شخصی گرفتهاند باید با آنها برخورد شود. بدون شک هر کسی که برای لباس تیم ملی کلاس بگذارد باید حذف شود. برای من فرقی ندارد که بین آنها برادر من هم حضور داشته، چون همه ملیپوشان برادر من هستند اما لباس تیم ملی از هر چیزی مهمتر است و من به شدت با بازیکن سالاری مخالفم.این سه ستاره والیبال از اینکه به مراسم رژه نرفتهاند پشیمان شدهاند و این پشیمانی برای این سه بازیکن سودی نخواهد داشت.

        غیبت مشکوک بولت در مراسم افتتاحیه

 بعد از غیبت ستارههای والیبال ایران، بولت دومین غایب بین ستارهها در رژه افتتاحیه المپیک بوده است. اوسین بولت فوق ستاره دو و میدانی جهان در مراسم افتتاحیه غایب بود تا سعید معروف و محمد موسوی تنها غایبین مشهور این مراسم نباشند! بولت در جریان برگزاری افتتاحیه ویدئویی از خود منتشر کرد که در آن اعلام میکرد در مراسم حضور نخواهد داشت. رسانههای خبری به دنبال علت غیبت او هستند و مشخص نیست که او چرا افتتاحیه را قال گذشته است.

      بازتاب پرچمداری نعمتی در المپیک

سایت Business insider در گزارشی درباره زهرا نعمتی نوشت: ایران یکی از بهترین لحظهها را در مراسم افتتاحیه  المپیک ریو داشت.در رژه مراسم افتتاحیه زهرا نعمتی ، پرچمدار ایرانی بود. نعمتی ورزشکار پارالمپیکی است که امسال سهمیه  المپیک در رشته تیر و  کمان را نیز کسب کرده است.نعمتی بعد از این که در سال 2008 در یک تصادف دچار معلولیت شد، تیروکمان را آغاز کرد. او پیش از تیروکمان در ورزش تکواندو فعالیت داشت و در پارالمپیک لندن 2012 توانست مدال طلا را کسب کند.وجود ورزشکارانی همچون نعمتی باعث میشود که بازیهای  المپیک پر بارتر باشد. سایت ورزش آلمان نوشت حضور نعمتی به عنوان پرچمدار در مراسم افتتاحیه باعث توجه زیاد عموم شد. پای این بانوی ورزشکار 31 ساله رشته تیر و کمان، از سال 2004 و به خاطر حادثه زمین لرزه در زادگاهش دچار معلولیت شد. نعمتی از این جهت مجبور شد از ویلچر استفاده کند. قهرمان اسبق تکواندو که در ماه سپتامبر حتی در مسابقات پارالمپیک شرکت خواهد کرد، نخستین پرچمدار زن جمهوری اسلامی ایران در تاریخ المپیکها است.

      حضور ایراندوست در ریو

مریم ایراندوست سرمربی تیم فوتبال بانوان ملوان انزلی در ریو حضور پیدا کرد. ایراندوست که شاید برای تماشای مسابقات بانوان در رشته فوتبال به ریو رفته با صورتی که با پرچم ایران نقاشی شده از حاضران مراسم افتتاحیه بوده است. او و شاگردانش در هفتههای گذشته از سوژههای اصلی فوتبال ایران بودهاند و اگر خبرنگاران خارجی او را بشناسند، سوژه آنها جور است.