حاشیه، کار تیم ملی والیبال ایران را ساخت

زورمان به ولاسکو نرسید، در انتظار لهستان

شیرینی صعود تیم ملی والیبال به رقابت های المپیک ریو2016 چندان درکام اهالی والیبال باقی نماند. با شروع رقابت های تیم ملی در المپیک ریو دردسر و حاشیه برای شاگردان رائول لوزانو آغاز شد و تیم ملی والیبال ایران در اولین گام با نتیجه دور از انتظار 3برصفر مغلوب تیم ملی آرژانتین شد .

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
زورمان به ولاسکو نرسید، در انتظار لهستان
نوآوران -

اگرچه  تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار  مجوز حضور در رقابت های المپیک  را به دست آورده است  اما  حضور سرمربی به اسم رائول لوزانو و اعتبار چند سال اخیروالیبال ایران باعث شده بود تا طرفداران تیم ملی انتظار کسب نتیجه  بهتری از تیم ملی والیبال ایران داشته باشند. اگرچه هنوز برای انتقاد از تیم ملی والیبال ایران زود است اما به نظر می رسد شاگردان لوزانو به دلایل مختلفی نتوانند عملکرد خوبی از خود در رقابت های المپیک ریو نشان دهند.

     باخت دور از انتظار

     شروع حاشیه از تهران

اما دردسرهای تیم ملی والیبال ایران تنها به باخت سه برصفرمقابل شاگردان ولاسکو ختم نمی شود. بلند قامتان تیم ملی والیبال ایران در فاصله پایان رقابت های لیگ جهانی 2016 و آغاز المپیک ریو روزهای خوبی را پشت سرنگذاشتند.مصدومیت دو بازیکن کلیدی یعنی امیر غفور وفرهاد قائمی،نتایج نسبتا ضعیف در لیگ جهانی 2016 و برخی حواشی دیگر کار را برای رائول لوزانو سخت کرده بود.

در کنار تمامی این مشکلات انتشار لیست اولیه نفرات اعزامی هم بر مشکلا ت تیم ملی ایران افزود. در لیست اولیه نامی از محتبی میرزا جان پور نبود که درعرض چند ساعت اصلاح شد. این ماجرا در کنار خط خوردن نام فرهاد ظریف و محمد جواد معنوی نژاد باعث شد تا برخی از پیشکسوتان این رشته لوزانو را به بی اراده بودن در انتخاب لیست بازیکنان تیم ملی متهم کنند. درنهایت و با وجود همه این حواشی همه تیم 14 نفره عازم برزیل شد.

       از رژه جنجالی تا آنالیزور

اما ماجراهای تیم ملی والیبال به لیست تیم ملی  ختم نشد.  به محض حضور تیم ملی در برزیل حواشی جدیدی برای این تیم به وجود آمد. روز افتتاحیه رقابت های المپیک سه بازیکن اصلی و مطرح تیم ملی یعنی سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی به بهانه اینکه برای امیرخوش خبرسرپرست تیم ملی لباس مناسب رژه تهیه نشده در حضور در رژه کاروان ایران خود داری کردند.

اتفاقی که در عرض یک روز   نه تنها تیم ملی والیبال بلکه کل کاروان ایران در ریو را به حاشیه برد. اگرچه امیر خوشخبر و بسیاری از اهالی این رشته این حرکت ملی پوشان را زیرسوال بردند اما از برخورد کادر فنی و فدراسیون خبری نبود. در واقع لوزانو  وفدراسیون در شرایطی بودند که اگر هم می خواستند نمی توانستند دو روز مانده به شروع بازی خط قرمز روی نام کاپیتان و سه بازیکن اصلی تیم ملی والیبال بکشند. این حرکت  حساب شده این سه ملی پوش در چنین شرایط حساسی خیلی از اهالی والیبال را یاد روزهای اسلوبودان کواچ در تیم ملی انداخت. روزهایی که بازیکنان تیم ملی بسیار ضعیف و دور از انتظار در مسابقات مختلف به میدان رفتند تا جایی که کواچ اخراج شد و او هم بلافاصله برخی از ملی پوشان را به انجام کودتا علیه خودش متهم کرد.  اگرچه خوش خبر این حرکت ملی پوشان را زیر سوال برد و گفت: تعدادی از ورزشکاران رشته های مختلف با اطلاع قبلی در رژه شرکت نکردند و کمیته ملی المپیک هم هیچ اجباری برای حضور در رژه تعیین نکرده بود. نیما عالمیان، احسان روزبهانی و ورزشکاران دوچرخه سواری و تیراندازی در رژه شرکت نکردند و من هم به سرپرست کاروان اطلاع دادم که تیم ما با 9 بازیکن در رژه حضور پیدا می کند و ایشان هم گفتند که هیچ ایرادی ندارد.وی ادامه داد: نباید تا این حد به موضوع پست هایی که بازیکنان در اینستاگرام گذاشتند دامن زده می شد. بازیکنان تیم ملی برای ارتباط با هواداران خود در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند، اما متاسفانه به این موضوع خیلی دامن زده شد که برای تیم ملی سم بود

دیگر مشکل سرمربی تیم ملی والیبال مربوط به تاخیر در صادر شدن آی دی کارت برای  آنالیزورش بود. به دلایلی که مشخص نشد ای دی کارت آنالیزور تیم ملی برای حضور در زمان مسابقه با آرژانتین دیر  صادر شد تا این بار صدای اعتراض لوزانو هم بلند شود. مسلما این تاخیر و بی برنامگی در صدور مجوز حضور آنالیزور در رشته ای مانند والیبال ضربه بزرگی به کادرفنی زد که نتیجه آن را برابر شاگردان ولاسکو دیدیم.

     ستاره نداریم

از نکات جالب توجه  تیم ملی ایران دررقابت های اخیر نبود یک ستاره صد درصد و تاثیرگذار در ترکیب تیم ملی است. اگرچه سعید معروف شهرام محمودی و محمد موسوی نام ستاره را یدک می کشند اما در اکثر بازی های مهم هیچ کدام نتوانسته اند در سطح ستاره ای جهانی و بی اشتباه ظاهرشوند. در اولین دیدار تیم ملی ایران مقابل آرژانتین کونته ستاره تاثیرگذار ولاسکو بود. اشتباهات عجیب و غریب سعید معروف  مجتبی میرزا جان پور وبسیاری دیگر از بازیکنان اصلی نشان داد که هنوزکیفیت بازیکنان تیم ملی والیبال ایران به میزان ستاره های بزرگ والیبال دنیا نرسیده است. به هرحال بعد از دیدن اولین بازی  تیم ملی والیبال ایران در المپیک ریو شاید بسیاری از اهالی این رشته به این نتیجه رسیده باشند که جو و شرایط مسابقات المپیک با بازی های مثل قهرمانی جهان و لیگ جهانی به کلی متفاوت است و هنوز برای قدرت نمایی والیبال ایران در این عرصه زود است.

         لهستان مسیر خوشبختی؟

تیم ملی والیبال ایران در دومین رقابت خود در المپیک از ساعت 35 دقیقه بامداد امشب به مصاف لهستانی خواهد رفت که در مرحله انتخابی المپیک مایه خوشبختی ورزش ایران شد و شاگردان لوزانو با برتری برابر این حریف حضور خود را در المپیک ریو قطعی کردند و به برزیل رسیدند. لهستان که از مهره های شناخته شده و باتجربه ای در ترکیب خود سود می برد اما مسلما برای جبران آن نتیجه به دنبال این خواهند بود تا ایران را ناکام کنند. تیم ملی والیبال ایران در صورت پیروزی در بازی امشب می تواند همچنان به حضور در المپیک و ادامه مسیر امیدوار باشد و در غیر اینصورت باید منتظر بازگشت آنها باشیم.