بانوان ایران مجوز حضور در یک رشته دیگر را دریافت کردند

حضور موتورسواران زن در مسابقات

بعد از تلاش‌های بانوان ایران برای برگزاری مسابقات موتورسواری در ایران مجوز برای صدور مسابقات صادر شد و از این پس بانوان می‌توانند در پیست‌های متورسواری مسابقات برگزار کنند. این اتفاق قبل از این هم در سال88 رخ داده بود که با برگزاری یک مسابقه به پایان یافت و دیگر تکرار نشد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
موتورسواری
نوآوران -

موافقت وزارت ورزش با راه اندازی رشته موتورسواری بانوان

وزارت ورزش و جوانان با راه اندازی رشته موتورسواری بانوان موافقت کرد.

معاون امور ورزش بانوان وزارت ورزش در نامه ای خطاب به محمود صیدانلو رئیس فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی تاکید کرد: «بازگشت به مکاتبه به عمل آمده آن فدراسیون پیرامون راه اندازی رشته موتورسواری بانوان و بر اساس بررسی های به عمل آمده، برگزاری دوره های آموزشی و مسابقات داخلی در فضای ویژه بانوان محدودیتی ندارد.» در نامه رباب شهریان به رئیس فدراسیون آمده ست: «با توجه به جامعه مخاطب این رشته و حضور مربیان و داوران زن و با رعایت موازین اسلامی تحت نظارت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران، راه اندازی این رشته بلا مانع است.»

تمامی ملاحظات در اخذ مجوز موتورسواری بانوان لحاظ شده است

رئیس فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی کشور با اعلام کسب مجوز رشته موتورسواری و اتومبیلرانی از وزارت ورزش، به جایگاه ویژه زنان و علاقمندی آنها به رشته ورزشی موتورسواری اشاره کرد و گفت: با رعایت تمامی ملاحظات دینی و شرعی تصمیمات برای اخذ مجوزهای لازم در حوزه ورزش موتورسواری بانوان صورت گرفته است.

محمود صیدانلو گفت: به دلیل اینکه مجوزهای لازم در این رشته پیشتر از سوی متولیان صادر نشده بود، فعالیت‌های بانوان در فضایی خارج از مدیریت فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی صورت می گرفت. بر اساس مطالعات کارشناسی صورت گرفته، اجازه انجام فعالیت در این رشته از سوی وزارت ورزش صادر شده است چرا که فعالیت در این حوزه، ساماندهی نشده بود و بانوان مجبور بودند در فضاهایی غیر استاندارد و نامناسب فعالیت کنند.این ضرورت دیده شده که با رعایت موازین و ارزش‌های اسلامی و مظاهر و مناسبات ملی و در چارچوب قانون، شاخص های مورد نظر فرهنگی در حوزه ورزش مراعات شود و فضای امنی برای فعالیت در این رشته ورزشی فراهم شود.با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته و جلسات مکرری که در این مدت کوتاه مسئولیت، با دکتر احمدی معاون فرهنگی وزیر ورزش و هیمنطور سرکار خانم شهریان معاون امور بانوان و با توجه به عنایت خاص وزیر ورزش که برای توسعه رشته های ورزشی مساعدت ویژه ای دارند، موضوع مورد رسیدگی جدی قرار گرفت و در نهایت به صورت رسمی از سوی وزارت ورزش اعلام شد.ملزومات جدی در چهارچوب ارزش‌های دینی و مذهبی در طرح این درخواست لحاظ شده است و مجوزهای لازم نیز اخذ شده و امیدواریم سریعا برنامه ریزی برای آغاز به کار فعالیت بانوان در این رشته ورزشی به صورت قانونی و زیر نظر فدراسیون صورت گیرد.برنامه ریزی برای ایجاد امکانات مناسب تمرین برای خانم ها صورت گرفته است و در تدارک تربیت نیروی انسانی برای مربی دز این زمینه هستیم. در صورت نیاز به مربی خارجی نیز اقدامات مناسبت صورت خواه پذیرفت.

مسابقات موتورسواری بانوان

نورا نراقی یکی از موتورسواران زن ایران است که از سنین پایین این رشته ورزشی را انجام می دهد و او یکی از بهترین موتورسوان ایران است که با تمام شرایط سختی که برای بانوان در این رشته وجود دارد توانسته این رشته را ادامه دهد و در این درشته بدرخشد و یکی از پیشکامان موتورسواری در ایران شود.

با توجه به علاقه‌ای که به این رشته ورزشی داشتم پیشنهادی را مبنی بر  برگزاری مسابقات موتورسواری  به فدراسیون  دادم و با برگزاری اولین مسابقه توسط آقای خراسانی(رییس فدراسیون وقت)خودم توانستم مقام اول این مسابقه را کسب کنم. بازخورد این مسابقه و اول شدن من، باعث شد تا تعداد زیادی از بانوان به این رشته علاقه پیداکنند. پس از بازگشت من از آمریکا به ایران  توانستم مجوز برگزاری مسابقات موتورسواری بانوان را در ایران از فدراسیون اخذ کنم فدراسیون در این راستا همکاریهای لازم را انجام دادند و توانستیم این رشته را سامان دهیم.

 او بعد از مسابقه سال 88 به آمریکا  رفت و در مسابقات موتورسواری کراس در آمریکا شرکت کرد و بعد به فرانسه رفته است تا در مسابقات فرانسه شرکت کند و مدرک مربیگری‌اش را از آمریکا گرفته است تا بالاخره اجازه فعالیت بانوان در در پیست ایران صادر کردند.  او از تعداد بالای بانوان در تمرینات موتورسواری می‌گوید و امیدوار است که این رشته در ایران پیشرفت کندو او از سن شرکت کننده‌ها می‌گوید که کم است و به این خوش‌بین ازت که این‌ها می‌توانند در مسابقات خارج از کشور خود را آماده کنند. همه این اتفاقات بستگی به حمایت‌های مداوم فدراسیون بستگی دارد.تا قبل از این که مجوز صادر بشود فدراسیون هیچ حمایتی نکرده است ولی این تیم جدید که به فدراسیون وارد شدند آقای صیدانلو، خانم شهریان و  صادقی‌تبار خیلی تلاش کردند تا توانستند مجوز این مسابقات را دریافت کنند.امیدوار که با وجود این‌ها بتوانیم مسابقات موتورسواری را برگزار کنیم.

ببینید در اصل مسابقات در خارج از کشور باید یک دوره کامل انجام شود مثلا من یک سال  در آمریکا ماندم تا  بتوانم رنکینگ جهانی داشته باشم و در مسابقات شرکت کردم با شرایطی که اسپانسری برای وجود نداشت، من تمام سعی‌ام را کردم تا بتوانم این ورزش را ادامه بدهم و من ترجیح دادم به ایران بیایم و در اینجا این ورزش را ارتقا بدهم، تا فدراسیون موافقت کرد تا این مسابقات در ایران انجام شود.