سریعترین دختر ایران در گفت وگو با «نو آوران»

امکانات بدهید، مدال المپیک بگیریم

اودخترپرنده ایران است و بارها رکورد دو و میدانی ایران در دوهای 60،100،200 و 400 متر زنان را ارتقا داده و بهبود بخشیده است.مریم طوسی باوجود تلاش های فراوانش در مسابقات انتخابی المپیک ریو نتوانست سهمیه ورودی این رقابت ها را به دست بیاورد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
امکانات بدهید، مدال المپیک بگیریم
نوآوران -

    برای حضور درالمپیک ریو چقدرزمان کم آوردی؟

تقریبا 4 دهم ثانیه زمان کم آوردم.  خیلی دوست داشتم در ریو در کنار برترینهای دنیا بدوم اما خب متاسفانه این اتفاق نیفتاد.  در آسیا رقبای قدری دارم چرا که جدیدا کشور بحرین با خرید تابعیت دوندگان آفریقایی به جمع مدعیان قاره آسیا اضافه شده و کار را برای ما سخت تر کرده است.  برای حضور در المپیک باید از ماهها قبل تمرینات آغاز شود اما  ما همیشه  تنها چندماه مانده به شروع این مسابقات به یاد تمرین کردن می افتیم و مسلم است که چه نتیجهای می گیریم.

    مهم ترین دلیل ناکامی  بانوان دوومیدانی کار برای صعود به المپیک ریو چه بود؟

برای موفقیت در این رشته نیاز به امکانات تمرینی،مربی دائمی و اردوهای خارجی است که متاسفانه من هیچ کدام را در اختیار نداشتم. تاچهارماه مانده به مسابقات انتخابی المپیک بدون مربی تمرین می کردم و تنها 4 ماه مانده به این رقابت ها  تمریناتم زیر نظر آقای اکبرپور آغاز شد.

الان دوندگان جاماییکا و آمریکا امکاناتی مانند فیزیوتراپ،ماساژور و مربی اختصاصی  در اختیار دارند در اختیار داشتن چنین امکاناتی برای پیشرفت خیلی موثر است که متاسفانه ما حتی حداقل ها را هم در اختیار نداریم.مثلا خود من مجبورم تمامی امکاناتم مثل لباس،کفش و مکمل را با هزینه شخصی خودم می خرم.

    یعنی فدراسیون هیچ هزینه ای به شما پرداخت نمی کند؟

در چند ماه اخیر کلا مبلغ 800 هزار تومان بابت هزینه ها به من پرداخت کرده است. درحالی من خیلی بیش از این ها هزینه کرده ام .

    در حال حاضرچه مسابقاتی را پیش رو دارید؟

بازی های آسیایی داخل سالن آسیا نزدیک ترین تورنمنت  است که در فصل زمستان برگزار می شود. که البته متاسفانه  بازهم هنوز تمرینات من آغاز نشده است.

    درصورت فراهم بودن همه شرایط و امکاناتی که گفتی فکر میکنید  چقدر زمان می برد تا دوومیدانی بانوان ایران به سطح اول دنیا برسد؟

امکانات نقش مهمی در این رشته دارد و همین طور حضور مداوم در اردوهای آمادگی خارجی ، به نظرم اگر همه این شرایط برای ما فراهم باشد رسیدن به سطح اول دنیا برای بانوان دو و میدانی ایران کار سختی نیست و حتی می توانیم  در المپیک 2020 سهمیه های بیشتری را بگیریم و حتی در صورت ادامه روند می توانیم به مدال آوری در مسابقات جهانی هم امیدوار باشیم .

    درحال حاضر تنها لیلا رجبی به عنوان نماینده دوومیدانی ایران در این رقابت ها حضور دارد. فکر می کنید  چه عاملی باعث شده تا همیشه او در بهترین سطح باشد؟

خانم رجبی سال گذشته سهمیه المپیک گرفت و امیدوارم بتواند در المپیک رکورد  ایران را ارتقا دهد. در مورد نتایج او باید بگویم که او زیر نظر همسرش تمرین میکند و همین مسأله باعث بهبود عملکرد او شده است.

    به غیر از بانوان ایران دیگر چه کشورهایی با حجاب ظاهر می شوند؟

کشورهایی نظیر بحرین که اصلا با دونده خارجی ظاهر می شوند و جدیدا برخی از دوندگان عمانی با حجاب ظاهر می شوند که البته حجاب آنها بسیار راحت تر از ماست.

    مسلما به دلیل حضور با حجاب لباسهای شما از جنس خاصی است؟

بله مسلما پوشیدن لباسهایی با فناوری کول درای در بهبود عملکرد ما موثر است اما همان طور که گفتم تمامی تجهیزات را خودم باید تهیه کنم یعنی مجبورم خودم دنبال بهترین لباس و پوشش لازم برای حضور در مسابقات باشم.

    بزرگترین آرزویی که به عنوان دونده داری چیست؟

بزرگترین آرزویم حضور در مسابقات جهانی و مدال آوری در آن مسابقات است. دوست دارم به عنوان یکی از دختران ایران به همه دنیا ثابت کنم که دختران این سرزمین هم توان مدال آوری در عرصه های جهانی را دارند.