رالی پرحاشیه ایران ولهستان در المپیک ریو

کارخانه: سطح توقع مان از تیم ملی خیلی بالاست

جذاب ،نفسگیر و پرحاشیه. این سه کلمه میتواند به بهترین نحو توصیف کننده دومین بازی تیم ملی والیبال ایران در رقابت های المپیک ریو 2016 باشد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کارخانه: سطح توقع مان از تیم ملی خیلی بالاست
نوآوران -

دیدار تیم ملی والیبال ایران مقابل لهستان برخلاف انتظار بهشدت تماشایی و پرحاشیه از کار درآمد تا جایی که در بازتاب ماجرای حواشی مربوط به آن حتی به روزنامه آلمانی بیلد هم رسید.

      تحت تاثیر دیدار مقابل آرژانتین

دومین دیدار تیم ملی والیبال ایران در ساعات ابتدایی روزچهارشنبه آغاز شد. از همان امتیازات نخست ست اول به نظر می رسید که شاگردان رائول لوزانو  هنوز تحت تاثیر بازی باخت مقابل آر‍‍ژانتین بودند. ترکیب فاجعه بار زرینی و مرندی باعث عقب افتادن تیم ایران شد اگرچه لوزانو سعی کرد با چند تعویض روند بازی را عوض کند اما در نهایت ست اول با نتیجه دور از انتظار25بر17 به سود لهستان به پایان رسید.

ست دوم اگرچه سعید معروف ستاره تیم ایران بود اما استرس و ناهماهنگی زیاد تیم ایران باعث شد تا این ست هم با نتیجه 25 بر 23 به سود تیم شاگردان آنتیگا  به  پایان  برسد.

از نکات جالب توجه ست دوم حضور فرهاد قائمی در ترکیب و تغییر  سبک بازی تیم ملی ایران بود.

ست سوم اما همه چیز تغییر کرد. شاگردان لوزانو که به خود آمده بودند با کمک درخشش فرهاد قائمی از همان ابتدا پیش افتادند .شهرام محمودی و محمد موسوی از دیگر ستارگان تیم ایران در این بازی بودند و نشان دادند در صورتی که همان کیفیت همیشگی را  از خود به نمایش بگذارند تیم ملی والیبال ایران  این ست را با نتیجه 25بر23 به  سود ایران به پایان رسید تا تیم ملی والیبال ایران به اولین ست برده اش در مسابقات المپیک دست پیدا کند.

بازی خارق العاده تیم ایران در ست چهارم هم ادامه داشت و در نهایت  این ست هم با نتیجه 25 بر20 به سود ایران تمام شد تا همه چیز به ست پنجم کشیده شود.

ست پنجم محمد موسوی ستاره بی چون و چرای تیم ایران بود . دفاع بی نقص او  مقابل 8 اسپک لهستانی ها باعث بهم ریختن بازیکنی مثل کوبیاک  و کورک شد. در نهایت در دو امتیاز آخر این تجربه کوبیاک بود که به کمک لهستان آمد تا این تیم با نتیجه 16بر14 به برتری برسد.

اگرچه بازی به پایان رسید اما عکس العمل زننده کوبیاک باعث بروز درگیری و حاشیه بین بازیکنان شد تا جایی که آنتیگا بعد از پایان بازی با عذرخواهی بابت این ماجرا گفت: از رسانهها خواهش میکنم درباره اتفاقات پس از بازی با ایران مقالاتی ننویسند و آن را بزرگ جلوه ندهند. به نظر من این مسائل جایی در ورزش ندارند. البته که با معروف و لوزانو برای صرف قهوه خواهم رفت. این فقط یک ورزش است و مسائلی که پس از لهستان و ایران رخ داد فقط یک اتفاق بود.

        انتظار از تیم ملی را بالا نبریم

بهنام محمودی بازیکن سابق تیم ملی والیبال ایران با اشاره به اینکه با وجود دو باخت در رقابتهای والیبال المپیک هنوز هم امید به صعود داریم گفت: در دیدار مقابل لهستان فوق العاده بودیم ولی اینکه نتوانستیم این تیم را مغلوب کنیم نشان دهنده ضعف والیبال ایران نیست بلکه واقعا زور تیم ملی به لهستان نرسید. البته شاید خیلی  ها بگویند ما چطور این تیم ها را به راحتی در لیگ جهانی شکست دادیم. در جواب این سوال باید گفت شرایط لیگ جهانی  وحتی مسابقات جهانی با المپیک بسیار متفاوت است. همه قدرت های والیبال جهان در این مسابقات برای کسب مدال به میدان می آیند و به طورکلی متفاوت از لیگ جهانی ظاهر می شوند.البته هیچ چیز در ورزش قابل پیش بینی نیست مثلا همین  تیم آرژانتین که کمترکسی تصور می کرد بتواند این نتایج را بگیرد.

محمودی با اشاره به اینکه شاگردان لوزانو هنوز شانس بالایی برای صعود به مرحله بعدی دارند افزود: هنوز هم برای صعود به مرحله دوم رقابت ها دیر نیست به نظرم اگر همین  روند بازی مقابل لهستان را حفظ کنیم می توانیم به راحتی از سد تیم هایی نظیر کوبا ،مصر وحتی روسیه هم عبور کنیم. البته صعود به مرحله دوم المپیک برای والیبال ما دستاورد بزرگی محسوب می شود و نباید انتظار کسب مدال را داشته باشیم. به نظرم نباید بهخاطر نتایج اخیر زیاد بازیکنان را سرزنش کرد چون بالاخره اشتباه جزئی از ورزش است و  همان طور که همه دیدیم بازیکنان لهستان هم اشتباهات فراوانی مقابل تیم ایران داشتند. البته در آخر بازی بازیکنان لهستان سعی کردند با ایجاد جنگ روانی بازیکنان ما را عصبی کنند که به نظرم بچه ها نباید درگیر میشدند.

      به تیم انتقاد وارد است اما ...

مصطفی کارخانه، سرمربی تیم والیبال بانک سرمایه استرس را یکی از دلایل ناهماهنگی تیم ملی والیبال ایران در دو بازی اخیر می داند و میگوید: ما سالها برای رسیدن تیم ملی به المپیک تلاش و هزینه کردیم. به نظرم تیم ما علی رغم شایستگی  بسیار خسته و ناهماهنگ پا به  رقابت عظیم المپیک گذاشت. بچه ها با استرس زیادی بازی می کنند که البته مقداری از استرس به دلیل اولین دوره حضور ایران در المپیک طبیعی است. متاسفانه  ما درک درستی از فضای المپیک داشتیم و با تصور مسابقه ای شبیه به لیگ جهانی به ریو رفتیم در حالی که در المپیک همه تیم ها بهخاطر کسب مدال ارزشمند المپیک با همه توان و قدرت خود به میدان می روند و همین کار ما را بسیار سخت تر می کند.

البته انتقاداتی هم به تیم و کادرفنی وجود دارد، در این دو بازی به نظر می رسید هنوز  کادر فنی به ارنج درست تیم نرسیده و  لوزانو در دو ست اول همان ترکیب آرژانتین را راهی زمین کرد. درحالی که دیدیم با ورود فرهاد قائمی سبک بازی تیم عوض شد. باید حواسمان باشد که المپیک جایی برای جبران وجود ندارد و فرصتی هم برای تجربه اندوزی نیست.متاسفانه هنوز  در دریافت و سرویس مشکل داریم و باید آنها را برطرف کنیم.

متاسفانه بازیکنان ما هنوز به بازی های پرفشار و متوالی عادت نکرده اند. تمام تیم های حاضر در المپیک مثل تیم ما در رقابت های انتخابی المپیک و لیگ جهانی به میدان رفته اند اما می بینیم که در المپیک با قدرت به میدان می روند اما خستگی در تیم ما به خوبی مشهود است.

به نظرم صعود از مرحله مقدماتی بزرگترین دستاورد والیبال در ریو خواهد بود و نباید انتظار بیشتری داشته باشیم.

دربازی دیشب ارزش بازیکنان قدرتی و قطر پاسور به خوبی مشخص شد. متاسفانه اکثر ستارههای تیم ما سرعتی هستند و به همین خاطر همیشه مقابل تیم هایی مثل لهستان    که ستاره قدرتی در ترکیب دارند به مشکل می خوریم. البته ما هم بازیکنان بسیار خوبی مثل شهرام محمودی و محمد موسوی در ترکیب داریم اما متاسفانه این بازیکنان هنوز عملکرد پرنوسانی دارند و نمی توانند  در همه بازی ها در سطح یک ستاره ظاهر شوند. با وجود تمام این انتقادات نباید به تیم ملی فشار و استرس بیش از حد وارد کنیم. متاسفانه ورزش ما نتیجه گرا است و همه مردم منتظر بردهای متوالی تیم ملی هستند در حالی که باید منطقی باشیم چون تیم ملی ما تازه چند سالی است به جمع قدرتهای جهان اضافه شده است. باید این فشار از روی تیم ملی برداشته شود و اجازه بدهیم بچه ها راحت و بدون استرس به میدان بروند.