پایان ناکامی های ایران با وزنه برداری

داداش تو اشتباه نمی زنى

کیانوش رستمی وزنه بردار کرمانشاهی تیم ملی ایران در نیمه شب روز شنبه طلسم ناکامی های متوالی کاروان ورزشی ایران را شکست و موجی از شادی ایران هدیه داد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
داداش تو اشتباه نمی زنى
نوآوران -

رستمی در بازی های المپیک 2012 لندن به نشان برنز رسید اما همین یک ماه پیش  و به علت افشای  دوپینگ گسترده ورزشکاران روسی نشان برنز او به نقره تغییر یافت، اعلام کرد که زیر نظر سرمربی های گوناگون کار کرده است، اما هیچ کدام از دیدگاههای وی مناسب نبوده اند! رستمی در هفته های اخیر زیر نظر سهراب مرادی دیگر عضو تیم ملی تمرین می کرد اما با این وجود توانست علاوه برکسب مدال طلا رکورد دسته 85 کیلو گرم را نیز بشکند. او پس از کسب مدالش آن را به شهدای مدافع حرم اهدا کرد.

      رکورد شکنی در نیمه شب

کیانوش رستمی توانست رکورد 217 المپیک در دو ضرب را از حریف یونانی خود بگیرد .او وزنه بردار دسته 85 کیلوگرم که امید اول مدال طلای کاروان ایران در المپیک ریو محسوب می شد،  در اولین تلاش خود وزنه 174 کیلوگرمی را به راحتی بالای سر برد تا تشویق سالن به اوج خود برسد. بعد از اینکه تلاش تمام وزنه برداران تمام شد کیانوش برای دومین بار به روی تخته رفت و وزنه 179 کیلوگرمی را مهار کرد  و او با مهار این وزنه هم نفر اول حرکت یک ضرب دسته 85 کیلوگرم محسوب می شد اما او برای شکستن رکورد در المپیک یک تلاش ناموفق داشت . البته به نظر می رسید او توانایی مهار آن را داشت اما ترجیح داد فشار بیش از حد به خودش وارد نکند تا برای دو ضرب آماده باشد. اولین انتخاب کیانوش برای دو ضرب با رکورد المپیک برابری می کرد. برای آخرین بار وزنه 215 کیلوگرمی را پیروس دیماس یونانی در سیدنی زده بود و این رکورد اولین وزنه دو ضرب بود. کیانوش در اولین تلاش با نظر داوران مجبور شد بدون اینکه وزنه را بالا سر ببرد از روی سینه به زمین بیندازد. او در دومین تلاش با سختی نه چندان زیادی 215 را مهار کرد اما حریف چینی و قزاق 217 را مهار کردند، در رقابتی باورنکردنی. رکورد المپیک برای دو ضرب زنها مهم نبود و تنها رقابت بین این 3 اوج گرفته بود. کیانوش در بین هیجان، استرس و دعای حاضرین دلاوری کرد و وزنه 217 را بالای سر برد تا اولین طلا در نیمه شب شنبه برای ایران به دست بیاید.این نمایش فوقالعاده کیانوش اولین مدال ایران در ریو، اولین طلای ایران در ریو، شکست رکورد دو ضرب پیروس دیماس یونانی در المپیک سیدنی با 215 کیلوگرم و شکست رکورد مجموع آندری ریباکو بلاروس به اندازه 2 کیلوگرم را هم به همراه داشت. قهرمان وزنهبرداری المپیک ریو گفت: من خیلی سختی کشیدم و خدا را شکر که توانستم مدال المپیک  ریو بگیرم.کیانوش رستمی پس از کسب عنوان قهرمانی بازیهای المپیک ریو بیان کرد: من در بدترین شرایط و تنها تمرین کردم. خیلی سختی کشیدم. خدا را شکر مدال طلا گرفتم و نگذاشتم خون شهیدان پایمال شود. ایرانیها باید همیشه نشان دهند که میتوانند موفق شوند.او ادامه داد: از علی مرادی رئیس فدراسیون وزنهبرداری تشکر میکنم که از من حمایت کرد.رستمی همچنین گفت: مدالم را به شهدای مدافع حرم تقدیم میکنم و خوشحالم که توانستم به تنهایی و با مربیگری خودم رکورد دنیا و المپیک را تغییر دهم و به مدال طلا برسم.