کاپیتان تیم ملی شمشیر بازی ایران در مسابقات المپیک در گفتوگو با «نوآوران»

عابدینی: محبت مردم را در المپیک 2020 جبران می کنم

5 روز پیش کاروان ورزشی ایران روزهای سختی را تجربه می کرد .باخت پیاپی ورزشکاران رشته های مختلفی مثل جودو،تیراندازی و قایقرانی آن هم در دیدارهای اولشان، باعث افزایش انتقادها در فضای مجازی از کاروان ورزشی ایران شده بود

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
عابدینی:  محبت مردم را در المپیک 2020 جبران می کنم
نوآوران -

در چنین روزهایی بود که که مجتبی عابدینی شمشیرباز 32 ساله و باتجربه  اسلحه سابر در بازی نخست خود رودرروی حریفی از اوکراین قرار گرفت و در حالی که  کسی توقع کسب پیروزی از او نداشت وهمه منتظر شنیدن خبر باخت او مانند بقیه رشتهها بودند با شکست حریف اوکراینی خود گام اول را محکم برداشت. عابدینی در مرحله یک هشتم بون گیل  از کره جنوبی که نفر سوم رده بندی جهانی بود در یک دیدار جذاب شکست داد و در نهایت با شکست حریف قدرتمند فرانسوی خود به جمع چهارنفر برتر مسابقات المپیک رسید. او در این مرحله به مصاف هومر  آمریکایی رفتکه این شمشیربازتوانست   به لطف برخی تصمیمات جنجالی داوران عابدینی راشکست دهد. عابدینی در مرحله رده بندی هم مقابل کیم از کره جنوبی هم شکست خورد و دستش از مدال کوتاه ماند.  اشکهای عابدینی  و پیمان فخری مربی او درکنار عملکرد دور از انتظار عابدینی، این شمشیر باز شایسته ایران را تبدیل به یکی از محبوبترین چهرههای کاروان ورزشی ایران کرد.

   چگونه در عرض 4 سال به این پیشرفت خیره کننده رسیدید؟

من در المپیک 2012 لندن هم حضور داشتم اما متاسفانه در دیدار اول حذف شدم. همان جا با آقای فخری هم قسم شدیم تا در المپیک 2016 ریو به مدال برسیم. در تمام این 4 سال مدام در حال تمرین و اردو بودم. شاید باور نکنید اما بعد از المپیک 2012 دخترم یک ساله بود و من تا الان که به سن 5 سالگی رسیده زیاد او را ندیده ام. البته تمرینات ما چراغ خاموش بود و آن را رسانهای نکردیم. البته در این مدت موفقیتهایی هم داشتم در بازیهای آسیایی و همین طور بازیهای جهانی کره مدال نقره گرفتم.

   بعد از برد بون گیل کرهای همه منتظر صعود شما به فینال بودند در بازی مقابل آمریکا چه اتفاقی افتاد؟

متاسفانه داوری از همان بازی نخست ام مقابل اوکراین مشکل داشت و  مدام قصد برهم زدن تمرکز من را داشتند. هومر به شدت از من می ترسید تا جایی که قبل از ورود به زمین و در تونل ورزشگاه از شدت استرس به من نگاه نمی کرد. طبق قوانین هر شمشیربازی که قبل از موعد مقرر به حریف حمله کند ابتدا کارت زرد و سپس کارت قرمز می گیرد و هر قرمز یک امتیاز به حریف داده می شود. حریف آمریکایی من  حداقل باید سه کارت قرمز دریافت می کرد که  متاسفانه این اتفاق نیفتاد. قانون دیگری هم به نام مکث بیشتراز 12 ثانیه وجود دارد و هر ورزشکاری بیش از 12 ثانیه مکث کند باید کارت زرد و سپس قرمز بگیرد. متاسفانه هومربابت این خطا هم اخطاری نگرفت.

   با توجه به بازی خوبتان همه منتظر کسب مدال برنز بودند چرا در کسب مدال برنز ناکام ماندید؟

متاسفانه در دیدار رده بندی ابتدا از نظر شرایط روحی وضعیت خوبی نداشتم اما به بازی برگشتم ولی متاسفانه بازهم در این دیدار داور 4 امتیاز من را نداد. البته خیلی برای کسب مدال زحمت کشیده بودم اما خب دستم به مدال نرسید. اگرچه من و آقای فخری همه تلاش خود را برای کسب مدال کردیم.

   برای المپیک 2020 توکیو چه برنامههایی دارید؟ آیا قصد ادامه حضور در تیم ملی را دارید؟

خوشبختانه مردم حمایت بسیار خوبی از من داشتند و در شبکههای مجازی بارها به من ابراز لطف کردند. همین تشکر مردم به من برای المپیک بعدی انگیزه و داد و انشاءلله  این بار در رقابتهای المپیک به مدال خوش رنگ طلا برسم.ضمن اینکه بازیهای آسیایی هم دو سال دیگر برگزار می شود و امیدوارم بتوانم طلای این مسابقات راهم کسب کنم.

   اکثر رشتهها بابت نداشتن مربی و اردو از فدراسیونهای خود انتقاد داشتند. وضعیت شمشیربازی در چه حالی است؟

نه خدا راشکر از بابت حمایت مشکلی وجود ندارد و فدراسیون همه تلاش خود را می کند. البته بودجه فدراسیون شمشیر بازی بسیار محدود است و چیزی در حدود  یک و نیم میلیارد تومان است و مسلما با این مبلغ کار زیادی نمی توان انجام داد. البته امیدوارم به دلیل نتایج اخیر شمشیربازی  توجه مسئولین به این رشته بیشتر از سابق شود.

   در المپیک چند مدال در شمشیر بازی توزیع می شود؟

48 مدال در بخش تیمی و انفرادی هر سه اسلحه توزیع می شود که رقم زیادی است و میتوانیم با افزایش سرمایه گذاری در شمشیربازی  ماهم سهمی از این مدالها داشته باشیم.

   خود شما تابه حال چند  مدال گرفتید؟

من 32 مدال جهانی و آسیایی در کارنامه دارم و اخیرا هم نقره مسابقات آسیایی و جهانی را به دست آوردم.

   وضعیت استعداد یابی در شمشیر بازی چگونه است و آیا آینده روشنی در انتظار شمشیر بازی ایران خواهد بود؟

بله خوشبختانه یکی از بهترین سرمربیان شمشیر بازی جهان یعنی پیمان فخری را در اختیار داریم. آقای  فخری از بهترین مربیان دنیاست و به جرات می توانم بگویم می تواند در بهترین کشورهای دنیا مربیگری کند. همچنین  شمشیربازان جوان بسیار خوبی مثل علی پاکدامن و فرزاد باهر  وبسیاری دیگر از بچههای زیر 23 را در اختیار داریم که میتوانند اتفاقات خوبی را در شمشیر بازی ایران رقم بزنند. اتفاقا اخیرا تیمهای بانوان هم تشکیل شده و به زودی تیم زیر 23 سال بانوان راهی مسابقات آسیایی خواهند شد.

   وضعیت لیگ و درآمد شمشیربازان در چه وضعیتی است؟

خب لیگ چندان از نظر مالی وضعیت خوبی ندارد. مثلا من امسال بالاترین قرارداد را در لیگ داشتم که مبلغ 15 میلیون تومان بود. مسلما این مبالغ برای هیچ ورزشکاری کافی نیست. البته از نظر سالن و محل برگزاری بازیها کمی در مضیقه هستیم. تنها سالن اختصاصی شمشیربازی ما سالن شهید کلاهدوز مجموعه شهید شیرودی تهران است. البته  گاهی اوقات میزبانی مسابقات آسیایی و جهانی به تهران داده می شود ومسئولین فدراسیون سالن شهید افراسیابی را برای برگزاری آن مسابقات اجاره می کنند. البته امیدوارم مسابقات المپیک ریو باعث افزایش علاقه مردم و جوانان به این رشته  و بهتبع  آن افزایش امکانات ما شود.

   مهم ترین رقبای ما در آسیا و جهان چه کشورهایی هستند؟

در آسیا تنها رقیب مان کره جنوبی است. البته در سالهای اخیر تیمهای چین و ژاپن هم  تلاش زیادی کردند به ما برسند اما خوشبختانه از این دو تیم فاصله گرفتیم.در سطح جهانی هم کشورهای مجارستان،رومانی،فرانسه و بازهم کرهجنوبی اصلی ترین رقبای ما هستند.