علی آبادی:

کشتی فرنگی تغییر نسل می‌خواهد

برای موفقیت المپیک 2020 همین امروز هم دیراست

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کشتی فرنگی تغییر نسل می‌خواهد
نوآوران -

دهمین روز رقابت های المپیک ریو تلخ ترین اتفاقات ممکن را برای کاروان ورزشی ایران رقم زد.

از ابتدای رقابت های المپیک ریو هرگاه ورزشکاران جودو،تیراندازی،شنا و دو ومیدانی در کسب نتیجه ناکام می مانند، بسیاری از کارشناسان و اهالی ورزش با توجیه این ناکامی ها وعده شروع مسابقات وزنه برداری ،کشتی و تکواندو را می دادند و مدعی می شدند که ورزش ایران در این سه رشته عملکردی درخشان خواهد داشت. اگرچه وزنه برداران ایران هم دقیقا بر اساس انتظارات عمل کردند و با دو مدال طلا شاهکارکردند. با شروع رقابت های کشتی فرنگی حمید سوریان و سعید عبدولی در دو وزن 59 و 75 کیلو گرم به میدان رفتند و درحالی که همه منتظر کسب دو مدال طلا با ارزش از سوی این دو کشتی گیر بودند اما در نهایت یکی از تلخ ترین روزهای کاروان ایران را رقم زدند.

    سقوط یک قهرمان

نابغه کشتی فرنگی ایران نخستین نماینده این رشته ورزشی ایران در روز دهم مسابقات بود. سوریان که به‌خاطر حضور در وزن المپیکی 59 کیلو گرم بارها وزن کم کرده بود در دیدار نخست مقابل شینیبو اوتا از ژاپن قرار گرفت کشتی‌گیری که سال گذشته در جریان رقابت های انتخابی المپیک سوریان را مغلوب کرده بود. اگرچه بهترین کشتی‌گیر تاریخ ایران در وقت اول 4 برصفر پیروز شد اما در وقت دوم کشتی با افت وحشتناک بدنی مواجه شد و 5بر4 نتیجه را واگذارکرد.

البته سوریان خوش شانس بود که رقیب ژاپنی اش به فینال رفت و شانس حضور در مسابقات کسب مدال برنز را پیدا کرد. اما در جدول شانس مجدد سوریان که به شدت شبیه همان کشتی گیر بی روحیه المپیک 2008 پکن کشتی می گرفت ودرحالی که 7برصفر از آلمات کبیسبایف قزاق پیش بود در نهایت ضربه فنی شد تا تلخ ترین نتیجه کاروان ورزشی ایران رقم بخورد. وضعیت نامناسب روحی سوریان آنقدر واضح بود که حتی بینندگان تلویزیونی هم به وضوح متوجه آن شدندو شاید به همین خاطر کسی از شنیدن خبر خداحافظی سوریان شوکه نشد. اگرچه خودش چند ساعت بعد آن را تکذیب کرد.

      قهرمان دل نازک کشتی خداحافظی کرد

سعید عبدولی دومین نماینده کشتی فرنگی ایران در وزن 75 کیلوگرم بلافاصله بعد از سوریان روی تشک رفت و همان طور که پیش بینی می شد در یک کشتی احساسی مغلوب مارک مادسن از دانمارک شد. اگرچه مانند بسیاری از بازی های قبلی اش به عملکرد داوری معترض بود منجر به هو شدن قهرمان کشتی فرنگی جهان در سال 2011 از سوی تماشاگران شد. عبدولی هم به مانند سوریان راهی جدول شانس مجدد شد و در این جا بهتر از وسوریان کار کرد.عبدولی در یک دیدار نزدیک ویکتور نمس از صربستان را شکست داد و در نهایت در دیدار رده بندی هم با شکست باسکی از مجارستان به مدال برنز رسید تا سریال ناکامی‌های عبدولی در مسابقات المپک تمام شود. اگرچه عبدولی هم مانند سوریان بلافاصله خداحافظی کرد اما با توجه به روحیات عبدولی بعید نیست مانند سوریان اوهم این خبر را تکذیب کند.

      خودمان مقصر هستیم

رحیم علی آبادی کشتی گیر پیشکسوت رشته کشتی فرنگی ایران با اشاره به اینکه باخت سوریان در المپیک چندان هم دور از انتظار نبوده گفت: باخت سوریان به دلیل سن و سال و شرایط بدنی اش تا حد زیادی قابل پیش بینی بود. او بیش از 10 سال است که در تیم ملی کشتی فرنگی ما حضور دارد و با کوله باری از افتخار مغلوب ژاپنی شد که دو سال پیش از تیم جوانان این کشور به تیم ملی رسید. به نظرم پیش از این باید سوریان از تیم خداحافظی می کرد.

تقریبا اکثر رقبای ما در وزن سوریان مدام در حال استعداد‌یابی و معرفی چهره های جوان و تازه نفس به دنیای کشتی هستند اما ما سال‌هاست به همین تک چهره ها اکتفا کرده‌ایم. نایب قهرمان المپیک 1972 مونیخ با اشاره به دلایل بازی های ضعیف سوریان افزود:روند باخت ما از همان بازی‌های المپیک 2012 شروع شد. جایی که ما در باد موفقیت‌هایمان خوابیدیم و بازی های ریو را به کلی فراموش کردیم. به نظرم برای حضور قدرتمندانه در المپیک 2020 همین امروز هم دیر است ، چرا که در تمام این سال‌ها بسیاری از نفرات دوم اوزان را به‌خاطر توجه بیش از حد به نفرات اول مان از دست دادیم و سوزاندیم و حالا باید به سختی نفرات جایگزین را برای امثال سوریان پیدا کنیم.

علی آبادی با اشاره شرایط بدنی و روحی ضعیف سوریان هم افزود: متاسفانه سوریان در ماههای اخیر بارها وزن کرد، حتی یکبار وزن کم کردن می تواند برای ورزشکار مخرب باشد چه برسد به چندین بار آن‌هم در فاصله چند ماه مانده به المپیک. سوریان در حالی در وزن 59 کیلو گرم ظاهر شد که بسیاری از رقبایش از همان ابتدا به کشتی گرفتن در این وزن عادت داشتند و شرایط بدنی شان به حضوردر این وزن عادت داشتند اما سوریان به تازگی وارد این وزن شده بود و همین مسأله هم روی عملکرد او تاثیر گذار بود.

     عبدولی باید سبکش را عوض کند

 علی آبادی با اشاره به سبک بازی های عبدولی هم گفت: اگرچه این کشتی گیرهم به مدال برنز المپیک ریو رسید اما به نظرم باید سبک کشتی گرفتنش را عوض کند.به نظرم سبک کشتی او هنوز در سال 2011 گیر کرده در حالی که سبک فرنگی از 2012 به کلی تغییر کرد و برای پیروزی در هر بازی نیاز به تاکتیک و تکنیک است در حالی که عبدولی تنها به قدرت بدنی اش متکی است.

اتفاقا مدتی قبل از اعزام تیم با آقای بنا در مورد عبدولی صحبت می کردم و خود او هم این حرف را قبول داشت و گفت متاسفانه نمی توانم سبک کشتی عبدولی را عوض کنم.

نایب قهرمان مسابقات جهانی 1969 آرژانتین با اشاره به اینکه بازی عبدولی از نظر داوری مشکلی نداشته ادامه داد: متاسفانه این کشتی گیر خودش برای خودش دردسر درست می کرد و حتی ممکن بود بعد از بازی اولش در بازی‌های ریو از سوی کمیته مسابقات دیسکالیفه و حذف شود. به نظرم زمان جایگزینی برخی از نفرات در تیم ملی کشتی فرنگی فرا رسیده است و معتقدم بعضی در سال‌های اخیر بیش از حد به نتیجه در مسابقات اهمیت دادیم در حالی که می‌شد زودتر از المپیک به نفرات جوان و دوم سوم اوزان بهای بیشتری داد. اما متاسفانه مسئولین تمامی پاداش ها و توجه خودشان رو به نفرات اول معطوف می کنند همین باعث سرخوردگی بقیه کشتی گیران می شود. به نظرم برای تغییر نسل در کشتی فرنگی همین الان هم دیر است. البته امیدوارم نفرات باقی مانده تیم موفق باشند اما نباید در صورت موفقیت این نفرات جوانگرایی و تغییر نسل در کشتی به بوته فراموشی سپرده شود.