شوکی که به وزنه بردار 105 کیلوگرمی ایران وارد شد

شاهکار کادرفنی وزنه برداری و مدالی که دور شد

رقابت‌های وزنه برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم المپیک با عنوان ششمی برای ایران به پایان رسید؛ رقابتی که در آن ایران محمد رضا براری را به عنوان نماینده داشت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
شاهکار کادرفنی وزنه برداری و مدالی که دور شد
نوآوران -

     حرکت یکضرب

پس از کسب دو مدال خوشرنگ طلا توسط کیانوش رستمی و سهراب مرادی خیلی‌ها امید زیادی داشتند تا براری هم بتواند برای ایران مدالی دیگر کسب کند.

سجاد انوشیروانی برای حرکت نخست محمد رضا در یکضرب وزنه ۱۸۰ کیلوگرمی را انتخاب کرده بود.آخرین رکوردی که از براری در حرکت یکضرب ثبت شده است مهار وزنه ۱۸۴ کیلوگرمی بوده است.با این حال او با اعتماد به نفس بالایی آمد و پشت وزنه قرار گرفت.براری کمی سخت،اما توانست این وزنه را بالای سرش ببرد.

اعضای کادر فنی وزنه برداری برای حرکت دوم براری وزنه ۱۸۱ کیلوگرمی را انتخاب کرد بودند اما با توجه به اینکه سایر رقبای اصلی براری در حرکت نخست شان وزنه ۱۸۵ کیلوگرمی را بالای سر بردند آنها هم ترجیح دادند برای اینکه براری در جدول شانس مدال باقی بماند این وزنه را برای او انتخاب کردند.وزنه ای که محمد رضا در مهار کردن آن ناکام بود.این اتقاق در حالی افتاد که برای حرکت سوم در یکضرب انوشیروانی یک کیلوگرم روی وزنه قبلی گذاشت تا براری را در مسابقه نگه دارد.این بار براری با اقتدار وزنه ۱۸۶ کیلوگرمی را بالای سرش برد تا با ثبت این رکورد تعداد وزنه‌های او در حرکت یکضرب به پایان برسد.

     حرکت دوضرب

برای شروع حرکت دوضرب براری با ۲۲۰ کیلوگرم آغاز کرد.آخرین رکوردی که از او در حرکت دوضرب ثبت شده ۲۲۱ کیلوگرم است.محمد رضا که با توجه به رکوردهایش وزنه نسبتا خوبی را در حرکت یکضرب زده بود وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را در حرکت دو ضرب بالای سرش برد.

سجاد انوشیروانی برای حرکت دوم براری وزنه ۲۳۰ کیلوگرمی را برای این وزنه بردار انتخاب کرد. او دو بار از وزنه ۲۲۳ و بعد ۲۲۵ ، این وزنه را به ۲۳۰ تغییر داد و زمانی که وزنه ۲۲۳ ،آخرین وزنه حریف ازبکی محمدرضا شد، او برای مدال برنز نیاز به وزنه ۲۳۱ کیلوگرم داشت. کادرفنی ایران اما چون دوبار وزنه اش را عوض کرده بود ، ناچار شد یک وزنه محمدرضا بسوزاند. وقت یک دقیقه‌ای به اتمام رسید و براری روی تخته نرفت تا یکی از فرصت‌های او بسوزد.بلافاصله اعضای کادر فنی درخواست وزنه ۲۳۱ کیلوگرمی را برای حرکت سوم کردند.ریسکی بزرگ برای اینکه بتواند در المپیک مدال بگیرد.براری نفس عمیقی کشید،

پشت این وزنه سنگین ایستاد،نفس عمیقی کشید اما فقط این وزنه را لیفت کرد تا با رکورد مجموع ۴۰۶ کیلوگرم به کار خودش دراین رقابت‌ها پایان بدهد. او با این وزنه ششم شد. نورالدین اف قزاق وزنه ۲۳۷ را در دوضرب زد، رکورد المپیک را شکست و طلایی شد. جوان ۱۹ ساله ارمنی نقره گرفت و مدال برنز هم به شرکت کننده قزاق رسید و رقابت این دسته هم تمام شد تا کادرفنی ایران یکی از اتفاقات نادر تاریخ وزنه‌برداری دنیا را رقم زده باشد. کاری که خودشان هم دقیقا نمی دانند برایش چه کرده‌اند.اینکه وزنه‌بردارشان را یک بار روی صحنه فرستادند ، عرقش را در آوردند و بعد مدام با تغییرات وزنه ، استرس و سرد شدن بدن را به او تحمیل کردند.