اسطوره ای که قربانی ناکامی ورزش ایران شد

همه تقصیرهای آقای خاص

4 سال پیش درست در همین روزها کشتی فرنگی ایران در اوج افتخار و شکوه به سر می برد. سه مدال طلای سوریان،نوروزی و قاسم رضایی باعث شده بود تا محمد بنا تبدیل به اسطوره و بت زنده ورزش ایران شود. مربی که یک تنه کاروان ورزش ایران در المپیک 2012 لندن را بالا کشیده بود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
همه تقصیرهای آقای خاص
نوآوران -

 آخرین روزهای مردادماه 1395 امید نوروزی با باخت در دومین دیدار خود در رقابت های المپیک ریو از جدول بازی ها حذف شده، محمد بنا در محوطه سالن کشتی مسابقات قدم می زند و گریه می کند. آقای خاص کشتی فرنگی ایران حذف پی در پی شاگردانش را باور ندارد. شکست های دور از انتظار حمید سوریان،امید نوروزی و قاسم رضایی او به نقطه اوج غم و اندوه رسانده است. این دو پرده از محمد بنا در 4 سال گذشته است

اشک‌های تلخی که شاید بتوان آن را تلخ ترین صحنه ورزش ایران در 4 سال اخیر دانست. اما چه شد که تیم ملی کشتی فرنگی ایران در عرض 4 سال چنین سقوط آزادی را تجربه کرد.

     رفت وآمدهای بنا

6 ماه بعد از پایان المپیک لندن سریال دنباله‌دار اختلافات محمد بنا با فدراسیون کشتی آغاز شد و بهترین سرمربی کشتی فرنگی ایران از سمت خود استعفا داد. درست در روزهایی که رقبای سرسخت ایران مشغول استعدادیابی و پرورش چهره های جدید برای حضور در المپیک برزیل بودند کشتی فرنگی ایران درگیر یک اختلاف و حاشیه تمام نشدنی بود . البته محمد بنا یکبار دیگر در آذر 92 به تیم ملی بازگشت اما بازهم عطای تیم ملی را به لقایش بخشید. تا اینکه ناکامی احد پازاج در مسابقات جهانی لاس وگاس 2015 باعث شد این بار محمد بنا با اختیارات تام و وی‍ژه در فاصله 7 ماه مانده به المپیک برزیل باردیگر سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران شود. اگرچه این بار بنا دو مربی مطرحش یعنی حسن نوربخش و جمشید خیرآبادی را در اختیار نداشت. حضور محمد بنا در کادر فنی تیم ملی به نوعی خیال مسئولان فدارسیون کشتی را هم راحت کرد چرا که با وجود اعتبار خاص او در ورزش و افکار عمومی و همین طور سپردن اختیار تام به سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به نوعی مسئولیت کشتی فرنگی و نتایج احتمالی آن را در المپیک از خود ساقط کردند.

     پادگانی به اسم خانه کشتی

محمد بنا به محض ورود به خانه کشتی قوانین خاص خودش را اعمال کرد. شاهکار در المپیک لندن باعث شده بود تا بنا با اعتماد به نفس خاصی برنامه هایش را اجرایی کند. اما کشتی گیران طلایی لندن مدتها بود که از شرایط آرمانی خود دور بودند

حمید سوریان مدام در مسابقات انتخابی المپیک می باخت اما اصرار بیش از حد بنا برای استفاده از این کشتی گیر 31 ساله باعث شد توان بدنی این کشتی گیر به‌شدت کاهش یابد. اگرچه سوریان در آخرین دوره مسابقات انتخابی مجوز حضور در ریو را گرفت اما کاملا مشخص بود که نابغه کشتی فرنگی ایران دیگر نام و نشانی از آن روزهای اوج خود ندارد. ماجرا به همین جا ختم نشد. مهدی زیدوند در مسابقات لهستان به مدال طلا رسید و عملکرد بسیار بهتری از امید نوروزی داشت اما به نوعی قربانی اعتماد مطلق بنا به نوروزی شد. سعید عبدولی هم با اتکا به دیدار جنجالی اش در لندن جایگاه ثابتی در تیم ملی داشت. اگرچه در اکثر اردوهای سفت و سخت بنا حضور نداشت و شاید همین باعث شد تا عبدولی در ریو سرحال تر از بقیه کشتی گیران باشد. متاسفانه محمد بنا باوجود تمام شایستگی اش به مسابقات انتخابی اعتنایی نداشت و ترجیح می داد از چهره های امتحان پس داده استفاده کند. مهدی علیاری و حسین نوری از جمله نفراتی بودند که با وجود شایستگی فراوان شان قربانی علاقه بنا به چهره های قدیمی تیم ملی شدند.

اردوهای سنگین و نفس گیر ،بدن سازی نامناسب و عدم اطمینان به کشتی گیران تازه نفس و جوان باعث خلق فاجعه کشتی فرنگی در ریو شد. اگرچه برخی از رسانه ها و حتی ملی پوشان قصد داشتند با ناداوری ناکامی خود را توجیه کنند اما واقیعت اینجاست که فرنگی کاران ایران از نظر فنی هم وضعیت فاجعه باری داشتند.

     چهره های بی فروغ

حمیدسوریان تنها 4 بار،قاسم رضایی8 بار،امید نوروزی و سعید عبدولی یک و حبیب اخلاقی و بشیر باباجان زاده صفر فن روی رقبای خود اجرا کردند که نشان دهنده سقوط فنی کشتی فرنگی ایران در 4 سال اخیر است و مسلما نمی توان تنها محمد بنا را مقصر آن دانست. سرمربی‌ای که تنها 7 ماه مانده به المپیک تنها به خاطر عشق مفرطش به کشتی و ایران هدایت تیم ملی را پذیرفت و نمی‌توان او را مقصراصلی فاجعه ریو دانست. مقصر اصلی کسانی بودند که در طی 4 سال اخیر تیم ملی کشتی فرنگی و حتی ورزش ایران را قربانی منافع شخصی و جناحی خود کردند . پس فقط نمی توان محمد بنا را مقصر اصلی این ناکامی دانست.