تعداد ورزشکاران محجبه در ریو افزایش یافته است

تاریخ سازی کیمیا و کریمان

حضور ورزشکاران محجبه در المپیک ریو پررنگ‌تر از همیشه است و در اغلب رشته‌ها می‌توان بانوان محجبه را دید که با حجاب اسلامی در رقابت‌ها شرکت می‌کنند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تاریخ سازی کیمیا و کریمان
نوآوران -

 در این میان حضور دو بانوی عربی در رقابت‌های دوومیدانی به واسطه خاستگاه و کشور متبوعشان بیش از همه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. کیمیا یوسفی و کریمان ابولجدایل در ماده دوی ۱۰۰ متر با دیگر رقبای المپیکی رقابت کردند. کریمان ابولجدایل دونده عربستانی و یکی از چهار بانوی ورزشکار کاروان این کشور است که در رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر المپیک ریو بوده. کیمیا هم دونده افغان و تنها بانوی نماینده این کشور در ریو بود.

هر دو دونده در بخش مقدماتی مسابقات دوی ۱۰۰ متر بانوان هم‌پای رقبای خود دویدند، کیمیا در دور مقدماتی در جایگاه بیست و دوم قرار گرفت و کریمان هم بیست و سوم شد؛ هر دو از صعود به فینال رقابت‌ها بازماندند اما باز هم تیتر یک رسانه‌ها شدند.

کیمیا یوسفی دونده صد متر افغانستان، یکی از سه شرکت‌کننده این کشور و تنها زن افغان حاضر در ریو 2016 بود تا در دو 100 متر زنان تجربه بزرگ حضور در المپیک را به دست آورد. اگرچه که یوسفی نتوانست رکورد خوبی بجا بگذارد و از صعود به مرحله‌های بعدی باز ماند اما نفس حضور دختری چون او با شرایطی که کشورش دارد، تحسین‌برانگیز است.

در سوی دیگر موضوعی که بعد از حضور کریمان ابولجدایل فضای مجازی را پر کرد بود، حجاب این ورزشکار در مقایسه با سایر رقبایش بود.

کریمان ابولجدایل با اینکه به فینال رقابت‌ها صعود نکرد اما با این تاریخ‌سازی در ورزش عربستان حمایت زنان در سراسر جهان را دریافت کرد. همچنین خبرنگاران و ورزشی‌نویسان سراسر جهان او را مورد ستایش قرار داده بودند. حجاب کریمان و تاریخ‌سازی او به‌عنوان نخستین زن عربستانی که موفق شد در مرحله مقدماتی رقابت دوی ۱۰۰ متر بانوان در المپیک را با حداکثر سرعت به پایان برساند بسیار مورد توجه کاربران شبکه‌های مجازی قرار گرفت. کریمان ۲۲ ساله در این دوره از مسابقات المپیک پا جا پای سارا عطار دونده عربستانی که برای المپیک لندن و ریو در ماراتن واجد شرایط شد، گذاشته است.

سارا عطار دونده‌ اهل عربستان که با حجاب اسلامی در المپیک لندن شرکت کرده بود، هرچند نتوانست به مراحل بالاتر راه پیدا کند، اما رکورد کشورش را بهبود بخشید. عربستان سال ۲۰۱۲ برای المپیک لندن، محرومیت حضور زنان ورزشکار در المپیک را بعد از فشارهای فراوان از سوی کمیته بین‌المللی برداشت.