رکورد شکنی بی سابقه بانوی تکواندوکار 18 ساله ایران در المپیک ریو

کیمیایی که از مس طلا ساخت

عقربه زمان روی سال 1964 میلادی(1342) شمسی ایستاده است. کاروان ورزشی عریض و طویل ایران با 62 ورزشکار راهی توکیو می شود. کاروان ورزشی ایران بعد از غیبت 16 ساله از رقابت های المپیک ،این بار با ترکیبی متفاوت راهی آوردگاه المپیک شده است. کاروان المپیکی ایران برای اولین بار 4 زن ورزشکار ایرانی را هم با خود به این مسابقات آورده است .بانوانی که در آن سال‌ها خود را خیلی زود به سطح ورزشکاران زن دنیا رسانده بودند و راهی مسابقات المپیک شدند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
کیمیایی که  از مس طلا ساخت
نوآوران -

اگرچه بانوان المپیکی ایران در توکیو هیچ نتیجه درخوری کسب نکردند اما با سنت شکنی در آن سالها راه را برای ورزشکاران زن ایران در سالهای آینده باز کردند.

در آن سالها کمتر کسی تصور می کرد روزی این بانوان ورزشکار بتوانند مانند ورزشکاران زن سایر کشورها روی سکو بروند. این طرز تفکر در سالهای آینده هم ادامه داشت و حتی در سال های بعد از انقلاب هم کمتر کسی از مسئولان ورزش ایران تصور مدال آوری از بانوان المپیکی ایران را داشت.

در المپیک 1996 آتلانتا لیدافریمان بیشتر برای پرچمداری کاروان ایران به مسابقات اعزام شده بود تا مدال آوری.

المپیک 2012 لندن نقطه عطف بانوان ایرانی در المپیک بود ومقام ششم الهه احمدی در تیراندازی یک پیروزی بزرگ برای کاروان ورزش ایران بود. تا اینکه بالاخره طلسم مدال آوری بانوان ورزشکار ایران در تاریخ رقابت های المپیک در رقابت های ریو 2016 به دست کیمیا علیزاده شکسته شد.

        کیمیارکوردها را شکست

 مدال برنزعلیزاده را می توان طلایی ترین برنز تاریخ ورزش ایران دانست. چرا که هم طلسم ناکامی های ورزش بانوان ایران در رقابت های المپیک را شکست و هم با 18 سال سن حالا جوان ترین ورزشکار مدال آور المپیکی ایران است.

نماینده وزن 57 کیلو گرم ایران در حالی به میدان رفت که چند روزی بود که کاروان ورزشی ایران اسیر ناکامی های متوالی کشتی فرنگی،وزنه برداری و باخت دوراز انتظار فرزان عاشورزاد باعث شده بودتا کمتر کسی به موفقیت تکواندو کار 18 ساله ایران در رقابت های روز پنج شنبه امید داشته باشد. علیزاده در حالی رقابت خود را آغاز کرد که در آن روز کاروان ورزشی ایران هیچ نماینده ای نداشت و البته شاید در ابتدا توجه چندانی هم به مسابقه اونشد. علیزاده در گام نخست با سخت ترین قرعه ممکن به مصاف آنا زانینویچ 29 ساله از کرواسی رفت. رقیبی که عناوین و افتخارات فراوانی را در کارنامه داشت اما علیزاده اسیر اسم و تجربه حریف خود نشد و از همان ابتدا کار را با قدرت آغاز کردو حتی با نتیجه 7بر صفر هم پیش بود اما برای لحظاتی اسیرتجربه زانینویچ شد حریفش به امتیاز 6 رسید و حتی نزدیک بود به سرنوشت فرزان عاشورزاده دچار شود اما در نهایت به سختی و با نتیجه 7بر6 پیروز شد.

علیزاده در گام دوم به مصاف اوا گومز رفت و بی‌تجربگی و گرفتن اخطارهای متوالی در این بازی این بار کاردستش داد 8بر7 مغلوب حریف باتجربه خود شد. از نکات جالب سبک بازی علیزاده مبارزه او تا آخرین لحظه بود. نکته ای که در تا آن روز حتی در اکثر ورزشکاران مرد المپیکی ایران هم دیده نشده بود. اگرچه علیزاده هم بعد از این باخت مانند بسیاری دیگر از ورزشکاران ایران گریست اما این اشکها پایان کار او در المپیک ریو2016 نبود.

        کمک گومز به علیزاده

از خوش شانسی علیزاده بود یا کاروان ورزشی ایران که اوا گومز اسپانیایی راهی مرحله فینال شد تا علیزاده در جدول مسابقات شانس مجدد باقی بماند. تکواندو کار 18 ساله ایران در مرحله شانس مجدد در گام نخست 14 بر10 هارنسوجین تایلندی را مغلوب کرد.

علیزاده در مرحله بعد و برای کسب مدال برنز به مصاف نیکیتا کلاسنویچ از سوئد رفت. در این دیدار دیگر از اخطاری متوالی علیزاده خبری نبود و با اعتماد به نفس بیشتری رودر روی حریف قدرتمند خود قرار گرفت و در نهایت با نتیجه مقتدرانه 5برصفر حریف سوئدی خود را شکست داد تا در ساعات آغازین روز جمعه 29 مرداد روزی تاریخی را در ورزش ایران رقم بزند. جید جونز از انگلیس و اوا گومز از اسپانیا هم در مکان های اول و دوم این وزن قرار گرفتند.

        سیل تبریک اهالی ورزش

کیمیا علیزاده بعد از کسب این مدال تاریخی گفت: من می‌خواستم پنجمین مدال تاریخ‌سازم را در المپیک بگیرم و می‌خواستم طلا بگیرم ولی متاسفانه نشد. شاید آن زحماتی که من کشیدم رنگش برنزی بود. شرمنده استادم شدم. علیزاده همچنین افزود: خوشحالم برای دختران ایرانی چون راهی باز شد تا بانوان ایران بتوانند در المپیک‌های بعدی مدال‌آور باشند.

به محض کسب مدال برنز علیزاده سیل تبریک مسئولان و اهالی ورزش به این تکواندوکار 18 ساله سرازیر شد. وزارت ورزش اولین پیام را صادر کرد. در این پیام آمده است:‌ 52 سال بعد از اولین حضور زنان ایرانی در بازی‌‌های المپیک، کیمیا علیزاده، به نمایندگی از همه شیرزنان این آب و خاک، پرچم ایران را در ریو بالا برد.این موفقیت تاریخی را به او، خانواده محترمش، خانواده تکواندو و ورزش کشور و همه مردم شریف ایران تبریک می‌گوییم.

 همچنین کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک در مورد مدال علیزاده گفت:‌ بدون تردید کسب این مدال ارزشمند که اولین مدال بانوان ایران در بازی‌های المپیک و در تاریخ 68 ساله حضور کشورمان در آن است از آن حیث برای ملت بزرگ و جامعه ورزش کشورمان ارزشمند است که بعد از سال‌ها انتظار مردم و جامعه ورزش ،کسب مدال در بازی های المپیک از سوی بانوان محجبه کشور عزیزمان در المپیک، یک موفقیت بزرگ و ارزشمند به خصوص برای تمامی بانوان این سرزمین محسوب می‌شود تا از این پس در کنار مردان غیرتمند میهن عزیزمان، حال با این اتفاق بزرگ، شاهد مدال‌آوری شیرزنان این سرزمین در بازی‌های المپیک باشیم. هاشمی با اشاره به اهمیت مدال علیزاده هم افزود: به دلیل اهمیت مدال کیمیا علیزاده به وی مانند طلائی‌ها پاداش داده می‌شود. بدین ترتیب، او نیز 10 هزار دلار پاداش خواهد گرفت.

 زهرا سروی نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو در خصوص مدال تاریخی علیزاده گفت:از کسب این مدال بابت چند موضوع خوشحالم. یکی زحماتی که کیمیا کشیده و دیگر اینکه این مدال کمک می کند تا راه زنان ایرانی باز شود و دختران بیشتری بتوانند برای کسب مدال در رویدادی مثل المپیک تلاش کنند.

        بازتاب بین المللی

معتبرترین سایت ورزشی لهستان برنز کیمیا علیزاده، بانوی تکواندو کار ایرانی در المپیک 2016 ریو را با درج یک گزارش تصویری مفصل بازتاب داد. سایت ورزشی ووپ لهستان کسب مدال برنز کیمیا علیزاده در وزن 57- کیلوگرم مسابقات تکواندوی بانوان در المپیک ریو را موفقیت تاریخی این ورزشکار با حجاب ایرانی عنوان کرد. این سایت لهستانی در ادامه خبرش نوشته است: در وزن 57- کیلوگرم یونس انگلیسی مدال طلا را به‌دست آورد، اما مدال برنز کیمیا علیزاده سر و صدای زیادی را ایجاد کرد. او در بازی سرنوشت‌ساز توانست حریف خود را نتیجه 5 بر یک شکست دهد و اولین بانوی ایرانی شود که در تاریخ المپیک به مدال دســت پیدا می‌کند.