ادامه ناکامی های تکواندو و درخشش خیره کننده شاگردان خادم

غرش پلنگ جویبار در سواحل ریو

کاروان ورزشی ایران در رقابت های ریو2016 بازهم رکورد شکنی کرد. یک روز بعد از درخشش فوق العاده کیمیا علیزاده و شکستن دو رکورد توسط او ،این بار نوبت شاگردان رسول خادم بود تا سنت شکنی کنند

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
غرش پلنگ جویبار در سواحل ریو
نوآوران -

. تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی از روز جمعه رقابت‌های خود در مسابقات المپیک ریو را آغاز کرد که تیم ملی کشتی فرنگی نتایج ضعیفی را کسب کرده بود و شاگردان خادم به نوعی آخرین امید کاروان ورزشی ایران برای افزایش آمار مدال ها و صعود در جدول رده بندی کلی المپیک بود. خوشبختانه دو نماینده اول ایران در مسابقات کشتی آزاد در روز جمعه عملکردی فوق العاده داشتند و توانستند رکورد 16 ساله کسب مدال طلا در رقابت های المپیک را بشکنند.

      غرش پلنگ جویبار در ریو

حسن یزدانی کشتی گیر 22 ساله وزن 74 کیلو گرم یکی از بخت های اصلی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات المپیک رقابت خود را از عصر روز جمعه آغاز کرد. یزدانی ابتدا با قرعه استراحت مواجه شد و در دیدار دوم خود در یک رقابت کاملا توفانی آسناگه کاستلی از هائیتی را در عرض یک دقیقه با نتیجه 10 بر صفر ضربه فنی کرد و به مرحله بعدی راه یافت. یزدانی در مرحله دوم صلاح الدین دمیرتاش از ترکیه را هم با نتیجه 7برصفر دمیرتاش از ترکیه را مغلوب کرد. از نکات جالب توجه این وزن حذف جردن باروز آمریکایی بود که در همان دور دوم به دست انور گودیف از گردونه مسابقات حذف شد تا یزدانی عملا بی رقیب بماند. یزدانی در مرحله نیمه نهایی هم در عرض یک دقیقه و 45 ثانیه ده بر صفر حریف قزاق خود را شکست داد و راهی فینال شد.

یزدانی در فینال مقابل انور گودیف روس قرار گرفت. گودیف از همان ابتدا از یزدانی پیش افتاد اما مصدومیت های مداوم گودیف بارها باعث وقفه در بازی شد. تا اینکه در نهایت وقت اول با نتیجه 6 برصفر به سود گودیف تمام شد. اما در وقت دوم این یزدانی بود که با حمله‌های برق آسا فاصله به وجود آمده را جبران کرد و بازی 6-6 مساوی شد و درنهایت هم این یزدانی بود که به دلیل کسب امتیاز آخر نشان طلای المپیک را بعد از 16 سال برای کشتی آزاد ایران به ارمغان آورد.

یزدانی بعد از کسب مدال طلای وزن 74 کیلو گرم گفت: من برای کسب مدال طلای المپیک دو سال تلاش کرده بودم و آماده مبارزه با حریفان بودم. باوز هم که به کشتی گیر روس باخت و نتوانستم با او مبارزه کنم.

      طلای رحیمی تبدیل به برنز شد

حسن رحیمی کشتی گیر وزن 57 کیلوگرم هم دیگر نماینده ایران در روز نخست رقابت های کشتی آزاد بود. رحیمی هم در دیدار نخست خود مانند حسن یزدانی توفانی ظاهر شد و در دیدار نخست به مصاف گارنیک از ارمنستان رفت و تنها یک دقیقه و 10 ثانیه برای پیروزی 13برصفر او کافی بود. رحیمی در دیدار دوم خود در یک قرعه سخت مقابل ویکتور لبدوف روس قرار گرفت. رحیمی این حریف قدرتمند خود را با نتیجه 6برصفر شکست داد. رحیمی در دیدار نیمه نهایی به مصاف هیگوچی از ژاپن رفت اما در نهایت تعجب همه با نتیجه 10 بر 5 مغلوب این حریف 20 ساله خود شد.

رحیمی در مرحله شانس مجدد به مصاف بونه رودریگز از کوبا رفت و با ضربه فنی این حریف کوبایی صاحب مدال برنز شد.

      دومین ناکامی شاگردان بیژن مقانلو

مهدی خدابخشی دومین نماینده تیم ملی تکواندی و ایران در وزن 80 کیلو گرم بود که در دیدار نخست خود به مصاف حریف هندوراسی خود رفت و در همان وقت اول با نتیجه 13بر1 حریف خود را شکست داد تا امیدهای مقانلو برای کسب مدال خدابخشی افزایش یابد.

خدابخشی در مرحله بعدی رودرروی تیم کاملا ایرانی آذربایجان قرار گرفت. میلاد بیگی تکواندو کار تیم آذربایجان را رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی ایران هدایت می‌کرد. در نهایت خدابخشی در این دیدار بسیار ضعیف و دور از انتظار ظاهرشد و با نتیجه 17بر5 نتیجه را واگذار کرد و با توجه به ناکامی بیگی در صعود به فینال خدابخشی از جدول مسابقات حذف شد تا دومین ناکامی تیم ملی تکواندو در المپیک رقم بخورد.

درپایان این بازی محمد رضا پولادگر رئیس فدراسیون با انتقاد شدید از رضا مهماندوست گفت: من متاسفم که در رسانه‌های ما از چند ماه قبل فضای سنگینی برای این رقابت به وجود آوردند و متاسفم برای کسانی که با پول مردم رشد کرده و مثل مزدور به کشورهای دیگر می‌روند و در رویداد بزرگ جلوی چشم مردمان ایران روبه‌روی یک هموطن می‌ایستند. پول چقدر ارزش دارد؟

رئیس فدراسیون تکواندو همچنین اعلام کرد: من بیشتر شرایط به وجود آمده را عامل باخت خدابخشی می‌دانم. بیگی هم در کلاس فنی ایران آموزش دیده است و توانست جلوی خدابخشی این گونه مبارزه کند. او به خاطر پول در میدانی که باعث شادی هموطنانش می‌شود زیر پرچم کشور دیگر مبارزه کرد. آیا او می‌تواند خودش را ببخشد.