بررسی 3 رشته ورزشی حاضر در ریو

از دسته گل دو ومیدانی تا محبوبیت عابدینی

سی و یکمین دوره از رقابت های المپیک ریو سه روز پیش تمام شد و کاروان ورزشی ایران هم تقریبا به خانه بازگشته است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
از دسته گل دو ومیدانی تا محبوبیت عابدینی
نوآوران -

کاروان ورزشی ایران اگرچه تا روزهای آخر بازی ها در کسب مدال ناکام بود اما کشتی و وزنه برداری و تکواندو به کمک کاروان عریض و طویل ورزش ایران آمدند و با کسب هشت مدال رنگارنگ در نهایت کاروان ایران به مقام 25 رسید. این مدال ها باعث شد تا برخی از فدراسیون های کم کار و ضعیف پشت این موفقیت ها خود را پنهان کنند. اگرچه همه رشته های حاضر در المپیک را نمی توان به خاطر نتایج ضعیف شان مواخذه کرد .

        وقتی شنا سوژه خنده شد

تیم ملی شنای ایران به کمک سهمیه وایلد کارت فدراسیون جهانی یک نماینده در المپیک ریو داشت که اتفاقا این شناگر 17 ساله جوان ترین عضو کاروان ایران هم بود. درست در روزهایی که کشورهایی نظیر آمریکا،بریتانیا و مجارستان مدال های طلا را در شنا یکی پس از دیگری درو می‌کردند آریا نسیمی شاد در مرحله مقدماتی آخر شد و همین باعث شد تا برای مدتی تبدیل به سوژه رسانه های مجازی شود و مورد تمسخر قرار بگیرد. اگرچه با توجه به امکانات و بودجه شنای ایران توقع چندانی نمی شد از شنای ایران داشت. در حالی که شنا یکی از پرمدال ترین رشته های رقابت های المپیک است متاسفانه مسئولان وزارت ورزش ایران توجه چندانی به این رشته ندارند .فدراسیون شنا ،شیرجه و واترپلو یکی از کمترین بودجه ها را دارد و متاسفانه توجه چندانی به این رشته نمی شود. مجموع بودجه این فدراسیون با وجود سه رشته تحت پوشش اش حدود 2 میلیارد تومان است که مسلما با این ارقام نمی توان ورزشکاری در حد مدال آور المپیکی تربیت کرد. مسلما تا زمانی که این رشته از نظر مسئولان وزارت ورزش این قدر بی اهمیت باشد نمی توان از شناگران ایران توقع کسب مدال در المپیک و حتی بازی های آسیایی را داشت.

        ورزش مادر در کما

دو و میدانی در همه دنیا به عنوان ورزش مادر معروف است . رشته ای که در صورت سرمایه‌گذاری می توان ده ها مدال رنگارنگ در رقابت های المپیک از آن به دست آورد. اما متاسفانه دو میدانی ایران مدت هاست اسیر حواشی و اختلافات درونی شده و نتیجه این حواشی هم در المپیک ریو دیده شد. در دو سال اخیر احسان حدادی تنها مدال آور المپیکی ایران اسیر حواشی غیر ورزشی شده بود و مسئولان فدراسیون هم عملا حدادی را به حال خود رها کرده بودند.

 پرتابگر حاشیه ساز تیم ملی دو ومیدانی هم جزومنتقدان همیشگی فدراسیون بود تا اینکه شهریور سال گذشته بود که مجید کیهانی در یک انتخابات عجیب و غریب به عنوان رییس فدراسیون جدید فدراسیون انتخاب شد. انتصاب رییس جدید با حواشی فراوانی مواجه بود . به محض حضور کیهانی حدادی تبدیل به یکی از مدافعان فدراسیون شد و به تبع آن هم تمامی خواسته‌های تمرینی حدادی هم برطرف شد. بودجه 250 میلیون تومانی اردوهای حدادی در کنار صورت حساب چند ده هزاری کیم بوخونسف سرمربی و مازکوف به عنوان ماساژور باعث شد تا عملا بودجه چندانی برای سایر المپیکی ها باقی نماند. متاسفانه توجه بیش از حد فدراسیون به حدادی باعث شد تا حتی محمود صمیمی دیگر پرتابگر ایران در حاشیه قرار بگیرد. لیلا رجبی تنها بانوی المپیکی دوومیدانی ، حسن تفتیان،رضا قاسمی،کاوه موسوی و بقیه ورزشکاران المپیکی دو ومیدانی هم عملا به بوته فراموشی سپرده شدند . اگرچه حدادی هم در نهایت با وجود همه این سرمایه گذاری‌ها در همان دور مقدماتی رقابت های المپیک ریو حذف شد تا ثابت شود در تمام سرمایه گذاری و توجه فدراسیون به حدادی عملا فایده ای نداشته است . مسلما فدراسیون دو و میدانی‌و مجید کیهانی از جمله روسایی خواهند بود که می بایست بابت نتایج به دست آمده تیم شان در ریو پاسخگو باشند.

        بی ادعا و حاشیه مثل شمشیر بازی

شاید یکی از شمشیر بازی را بتوان یکی از دوست داشتنی‌ترین ورزشی ایران در المپیک ریو دانست. در حالی که بسیاری از فدراسیون ها قبل از المپیک ریو مدام در رسانه ها وعده های مختلفی را برای کسب مدال می دادند. فدراسیون شمشیر بازی ترجیح داد سیاست سکوت را در پیش بگیرد. علی پاکدامن و مجتبی عابدینی دو نماینده ایران در ریو بودند. اگرچه پاکدامن در همان دیدار نخست مغلوب و حذف شد اما عابدینی با تجربه درست در روزهایی که همه نمایندگان ایران درتمامی رشته ها مدام حذف می شدند موفق شد قهرمانان برتر دنیا را یکی پس از دیگری از پیش رو بردارد و به جمع 4 شمشیر باز برتر دنیا راه یابد. حضور عابدینی در نیمه نهایی باعث شگفتی مردم و حتی مسئولان ورزش ایران شد. چرا که این رشته تا پیش از المپیک کوچکترین ادعای و حتی امکانات خاصی را در اختیار نداشت. شاید اگر عابدینی خوش شانس تر بود ومی توانست مدالی را کسب کند تاریخی ترین نتیجه ورزش ایران در المپیک رقم می خورد. اما عابدینی با وجود عدم موفقیت در کسب مدال به یکی از محبوب ترین چهره های ورزش ایران در المپیک ریو تبدیل شد و نشان داد با اراده و تمرینات مداوم هم می توان با همین امکانات ورزش ایران به موفقیت رسید.