بی‌اعتنایی مسوولان به حواشی المپیک ریو

حاشیه ورزش ایران را شکست داد

رقابت‌های ورزشی المپیک بزرگترین رویداد ورزشی دنیاست که تمامی ورزشکاران حرفه‌ای جهان بی صبرانه انتظار حضور خود را برای حضور در این مسابقات آماده می کنند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
حاشیه ورزش ایران را شکست داد
نوآوران -

 به غیر از ورزشکاران بسیاری از رسانه‌های جمعی و گروهی هم بی صبرانه خود را برای حضور در این مسابقات آماده می کنند. ورزش ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و تقریبا از یک سال مانده به شروع رقابت‌های المپیک همه خود را برای حضور در این رویداد عظیم آماده می کنند. المپیک ریو2016 هم با تمام تلخی‌ها و شیرینی‌هایش به پایان رسید اما برخی حواشی که برای تیم ایران در این رقابت‌ها رقم خورد دست کمی از سونامی و زلزله نداشت و می تواند تا مدتها ورزش ایران را دچار حاشیه و درگیری کرد و برخی از این حواشی بعید است به این زودی به پایان برسد.

        وقتی یک لباس همه چیز را بهم ریخت

روزی که مسوولان کمیته ملی المپیک از لباس اولیه رژه ایران در المپیک ریو را رونمایی کردند کمتر کسی فکر می کرد این موضوع نه‌چندان مهم تبدیل به یک بحران جدی برای کمیته ملی المپیک شود.. شاید در دوره‌های قبلی لباس‌های کاروان ایران چندان جذابیتی نداشت اما به دلیل عدم انعکاس از سوی رسانه‌ها بازتاب چندانی پیدا نمی کرد. اما المپیک ریو یک تفاوت اساسی با دوره‌های قبل داشت و آن‌هم حضور پررنگ شبکه‌های اجتماعی بین مردم بود. شاید انعکاس همین خبر در این شبکه‌های اجتماعی بود که باعث شد تا کمیته ملی المپیک فشار رسانه‌ها را بیش از پیش احساس کند . تقریبا یک هفته مانده به المپیک کل لباس‌های کاروان ورزشی ایران عوض شد تا قدرت افکار عمومی برای کمیته ملی المپیک بیش از پیش مشخص شود.

        از تحریم رژه تا اعزام سرمربی

اما ماجرای لباس‌ها فقط اولین حاشیه کاروان ورزشی ایران در ریو بود. در روزهایی که تیم‌های المپیکی خود را برای اعزام به برزیل حاضر می کردند مشخص شد در برخی از رشته‌ها به جای مربی و ماساژور ورزشکاران ،روسا و کادر اداری فدراسیون‌ها عازم ریو خواهند شد . این موضوع بازهم کمیته ملی المپیک را دچار دردسر کرد. اگرچه در دو،سه رشته مربیان به ریو اعزام شدند اما وفور افراد غیر‌ورزشی و نیروهای اداری در هنگام رژه کاروان ورزشی ایران در ریو نشان داد که کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های المپیکی چندان هم در تسلیم افکار عمومی نشده بودند.

به محض افتتاح بازی‌ها این بار نوبت بازیکنان محبوب تیم ملی والیبال بود تا همه را شوکه کنند. سه بازیکن اصلی تیم ملی والیبال رژه المپیک را تحریم کردند تا یکی دیگراز حواشی بی پایان ورزش ایران در ریو رقم بخورد.

        توقعات به جا یا بیجا

قبل از آغاز رقابت‌های ریو بود که زهرا نعمتی تنها بانوی طلایی رقابت‌های پارالمپیک به عنوان پرچمدار کاروان ورزشی ایران انتخاب شد. توجه بیش از حد رسانه‌های داخلی و خارجی باعث شد تا نام نعمتی به عنوان یکی از بخت‌های مدال کاروان ورزشی ایران مطرح شود. توقعی که با توجه به تفاوت سطح ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی اندکی بیجا به نظر می آمد اما در روزهای خوش قبل از المپیک کمتر کسی به این موضوع توجه داشت. نتیجه کاملا مشخص بود نعمتی در اولین دیدار خود به حریف بریتانیایی اش باخت و حذف شد تا اشک‌های نعمتی تبدیل به اولین نماد ناکامی ورزش ایران در ریو شود. الهه احمدی به عنوان باتجربه ترین بانوی تیم ملی تفنگ بادی ایران هم از دیگر ورزشکارانی بود که فشار زیادی را تحمل کرده بود. اگرچه احمدی و سایر تیراندازان المپیکی مدتها بدون فشنگ استاندارد تمرین کرده بودند اما توقع و فشار روانی بالای کسب مدال طلای روی او هم اثر گذاشت و در نهایت بعد از کسب مقام ششم در مرحله فینال باعث شد تا اشک‌های احمدی کمتر از دو روز بعد از زهرا نعمتی تبدیل به نماد ورزشی کاروان ایران شود.

        وقتی باخت عادت ورزش ایران شد

بعد از ناکامی تیم ملی تیراندازی بود که باخت و حذف تبدیل به اصلی ترین خبر کاروان ورزشی ایران در ریو شد. باخت و حذ ف در رشته‌هایی مثل جودو،بوکس،قایقرانی،شنا و والیبال باعث شد تا فشار افکار عمومی و مردم بر وزارت ورزش چند برابر شود. اگرچه کاروان عریض و طویل رسانه ای حاضر در ریو سعی کرد با مطرح کردن موضوعاتی مثل ناداوری و پشت پرده ‌های ناپیدا، جوانی و بی‌تجربگی ورزشکاران و سطح بالای مسابقات این ناکامی‌ها را توجیه کنند اما اثر چندانی نداشت. تمامی مسوولانی که پیش از ریو وعده حضوری قدرتمندانه در برزیل را داده بودند در روزهای ناکامی تیم‌هایشان ترجیه دادند با رسانه‌ها رو در رو نشوند و به آفتاب گرفتن در سواحل ریو اکتفا کنند.

        وقتی شمشیربازی به ورزش روحیه داد

در آن روزهای ناکامی مطلق ورزش ایران این تیم ملی شمشیر بازی و مجتبی عابدینی بودند که همه را شوکه کردند. صعود عابدینی به مرحله نیمه نهایی باعث ذوق زدگی مسوولان وزارت ورزش شد. تا جایی که حتی بعد از چهارمی عابدینی در مسابقات شمشیربازی وعده داد که به این شمشیرباز باتجربه پاداشی معادل مدال آوران پرداخت می شود. البته این خبر بعد از پایان مسابقات و کسب هشت مدال رنگارنگ باعث شد تا گودرزی وزیر ورزش با تکذیب این خبر بگوید: از ایشان قدردانی خواهد شد اما اگر قرار است حد آن را شما تشخیص دهید که لطفا آن را اعمال کنید! نفرات دیگری هم در ریو بوده‌اند که چهارم شدند و ممکن است آنها هم نگران باشند که چرا به آنها در حد قهرمانان پاداش تعلق نمی‌گیرد. اما این مسأله شورایی تصمیم‌گیری می‌شود و ما کمیته‌ای داریم که آن را بررسی می‌کنیم جالب این جاست که به غیراز عابدینی هیچ ورزشکار دیگری در ریو به مقام چهارمی نرسیده بود!

اظهارات وزیر ورزش نشان داد به وعده‌های مسوولان ورزارت ورزش بعد از مسابقات نمی‌توان چندان اعتنا کرد چرا که ممکن است وزیر ورزش تمامی این وعده وعیدها را زیر سوال ببرد.

        حاشیه تا روز آخر

اگرچه تیم ملی وزنه برداری طلسم بی مدالی کاروان ورزش ایران را شکست تا مسئولین نفسی به راحتی بکشند ، اما شروع سه رشته مدال‌آور تکواندو،وزنه برداری و کشتی آزاد وفرنگی هم چیزی از حواشی ورزش ایران در المپیک کم نکرد. در رشته سنگین وزن بهداد سلیمی در ماجرایی بحث انگیز و جنجالی حذف شد و دو وزنه بردار دیگر در اوزان بالا راه به جایی نبردند. نتایج تیم ملی کشتی فرنگی اشک محمد بنا را درآورد، تیم ملی تکواندو مردان قربانی اختلافات درونی رئیس فدراسیون و مربیان اش شد و رضا یزدانی کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد هم به تلخ ترین شکل ممکن ضربه شد تا کلکسیون کابوس‌های ورزش ایران در المپیک ریو2016 تا روز آخر ادامه یابد. البته این حواشی حتی بعد از پایان مسابقات المپیک ریو هم تمام نشد و حالا با انتشارخبردزدی و دستگیری یکی از سرپرستان یا نزدیکان یکی از تیم‌های ورزشی ایران حاشیه و دردسر جدیدی برای ورزش ایران ایجاد شده است.

        خبری از تغییر نیست

با وجود ناکامی محض در رشته‌هایی نظیر تکواندو،جودو و تیراندازی به نظر نمی رسد فشار خاصی بر روی مسوولان فدراسیون‌های این رشته تحمیل شود.

محمود گودرزی بعد از پایان مسابقات المپیک ریو گفت: عملکرد کاروان المپیکی ایران در مجموع قابل توجه است اما راضی‌کننده نیست. وزیر ورزش با اشاره به تغییر در فدراسیون‌های ناکام افزود: تغییراتی صورت نمی‌گیرد، مگر آنکه خودشان متقاضی این مسأله باشند. فرآیند انتخابات دموکراتیک است و وزارت ورزش اجازه دخالت برای تغییرات را ندارد. با این اظهارات و روند به نظر می رسد اصولا ناکامی یا حتی پیروزی در رقابت‌های المپیک تاثیری در مدیریت فدراسیون‌های ورزشی نخواهد داشت و مدیران شایسته ورزش ایران همچنان و با قدرت تا المپیک 2020 توکیو به کار خود ادامه خواهند داد.