سرمربی تیم ملی والیبال جوانان در گفت‌وگو با «نوآوران»

عطایی:چین اصلی‌ترین رقیب ما در آسیاست

روزی که تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار مجوز حضوردر رقابت های المپیک را به دست آورد بسیاری ازطرفداران و حتی مسئولان منتظر بودند تا هنرنمایی و حتی روی سکو ایستادن شاگردان رائول لوزانو را به نظاره بنشینند.اما کسب مقامی چهارمی در مرحله مقدماتی و باخت مقابل ایتالیا و حذف از المپیک ریو باعث شد تا بسیاری از طرفداران والیبال از نتایج این رشته سرخورده شوند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
عطایی:چین اصلی‌ترین رقیب ما در آسیاست
نوآوران -

زهرا صادقیان : پایان قرار داد رائول لوزانو با تیم ملی و خداحافظی ناگهانی بازیکنان ملی پوشی مثل شهرام محمودی و مهدی مهدوی باعث شد تا اهالی این رشته اندکی نگران وضعیت موفق‌ترین رشته تیمی این روزهای ورزش ایران شوند. بهروز عطایی سرمربی فعلی تیم ملی جوانان در گفتگو با نوآوران از شرایط این روزهای تیم ملی و چشم انداز آینده والیبال ایران می گوید

        رفتن لوزانو به نفع مان نیست

قرارداد لوزانو با فدراسیون والیبال توافقی بود و ماندن یا رفتن این سرمربی به توافق طرفین بستگی دارد. البته بهتر است این سرمربی در تیم ملی والیبال حفظ شود چرا که تغییرم مداوم کادر فنی به نفع والیبال نیست. سرمربی مثل رزنده 16 سال هدایت تیم ملی برزیل را برعهده داشت و یا سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا هم بیش از 6 سال در سمت خود باقی بود . اما متاسفانه وضعیت کادر فنی تیم ملی والیبال بعد از ولاسکو دچار تزلزل شده و این به ضرر روند رو به رشد والیبال خواهد بود.

        در المپیک بد نبودیم

به نظرم انتقاد از نتایج تیم ملی والیبال غیر‌منصفانه است. ما برای اولین بار به المپیک صعود کردیم و در پایان هم به مقام پنجم مشترک رسیدیم. به نظرم برای بررسی عملکرد تیم ملی باید به نتایج گذشته آن نگاه کنیم. در ریو مقابل لهستان و دو ست هم مقابل ایتالیا خوب بودیم.متاسفانه تنها در بازی اول مقابل آرژانتین بد ظاهر شدیم اما در مجموع تیم ملی و رائول لوزانو در المپیک عملکرد قابل قبولی داشتند. اصولا رشته های تیمی در آسیا در المپیک چندان خوب ظاهر نشدند و می توان گفت ما بهترین نتیجه را گرفتیم. مثلا تیم ملی بسکتبال چین که در آسیا ابرقدرت محسوب می شود در المپیک به مقام آخر رسیدولی بازهم کسی در آسیا منکر قدرت این تیم نمی شود.

        خداحافظی ستاره ها بد نیست

اخیرا مهدی مهدوی و شهرام محمودی از تیم ملی خداحافظی کردند که البته نظر هردوی آنها محترم است. به نظرم این دو بازیکن و خصوصا محمودی از مصدومیت و فشار بازی ها خسته شده اند . اتفاقا خداحافظی های کوتاه مدت در والیبال دنیا مرسوم است. متیو اندرسون بازیکن تیم ملی آمریکا حدودا یکسال به‌خاطر استراحت از تیم ملی کنار کشید و اتفاقا بعد از این یکسال با قدرت بازگشت. به نظرم نباید این بازیکنان را بخاطر خداحافظی شان تحت فشارگذاشت. اتفاقا این فرصت بسیار خوبی برای میدان دادن به چهره های جوان تر در تیم ملی است و می توانیم از نفرات جایگزین این ملی پوشان استفاده کنیم.

        تغییرنسل ضروری است

معمولا در تمامی قدرت های والیبال دنیا بعد از پایان رقابت های المپیک تیم ها به‌تدریج دست به تغییر نسل می زنندو بازیکنان جوان را به تیم ملی وارد می کنند. به نظرم می توانیم از همین امسال این روندرا آغاز کنیم و حتی در لیگ جهانی سال آینده با جوانان شرکت کنیم. اتفاقا در همین تیم ملی جوانان 4تا5 بازیکن بسیارخوب داریم که می توانند در تیم ملی حضور داشته باشند. البته به کیفیت ستارگان تیم ملی نیستند اما قطعا آینده درخشانی دارند. البته برای جوانگرایی از باخت نباید بترسیم چون متاسفانه ورزش ما نتیجه گرا است و همه از تیم ملی والیبال توقع برد دارند و معمولا خیلی راحت باخت این تیم را در مسابقات جهانی نمی پذیرند.

        حضور رزنده درژاپن زنگ خطر است

اخیرا شایعاتی در مورد حضور رزنده سرمربی موفق تیم ملی برزیل در ژاپن شنیده می شود که به نوعی زنگ خطر برای والیبال ایران خواهد بود. ژاپنی ها اگرچه بازیکنان مستعدی ندارند اما نظم و انضباط فوق العاده آنها در کنار تجربه رزنده می تواندبرای والیبال ایران خطر ساز باشد. البته من بیش از ژاپن از جانب چین احساس خطر می کنم. در بازی های قهرمانی آسیا با آنها بازی کردیم. چین به دلیل جمعیت فراوانش بازیکنان مستعدی در اختیار دارد و تیم جوانان آنها هم با سبکی کاملا متفاوت مقابل ما بازی کرد.

البته فعلا تیم اول آسیا خواهیم بود اما اگر بخواهیم در شرایط فعلی درجا بزنیم قطعا به زودی این سکو را در آسیا از دست خواهیم داد. البته من به آینده والیبال ایران خوش بینم چرا که والیبال ایران پشتوانه های خوبی را در  اختیار دارد.