گزارش «نوآوران» از کاروان 111 نفره منا

با ستاره‌های پارالمپیکی ایران آشنا شوید

کاروان ورزشی پارالمپیک ایران بعد از مراسم بدرقه خاصی که برای آن برگزار شد، مسیر برزیل را در پیش گرفت و با طی کردن یک مسیر 24 ساعته وارد شهر ریو شد. با ورود به شهر ریو که این روزها به دلیل برکناری رییس جمهور این کشور ملتهب‌تر از گذشته هم شده برنامه‌های ورزشکاران ایرانی برای رسیدن به موفقیت آغاز شده است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
با ستاره‌های پارالمپیکی ایران آشنا شوید
نوآوران -

 رسیدن به یک موفقیت بزرگ که دور از دسترس هم نیست. اگر چه در این دوره رقابت سخت‌تر از بازی‌های لندن شده اما عزم، اراده و انگیزه ورزشکاران این کاروان که نام منا هم به خود گرفته مسیرهای سخت‌تر از این را هم طی کرده است و به همین دلیل هم این امیدواری به وجود می‌آید که همه منتظر موفقیت ورزشکاران این کاروان باشند.

در کاروان ورزشی منا ستاره‌های زیادی حضور دارند. چهره‌های شاخص جامعه که توان و قدرت فوق‌العاده‌ای را از خود نشان داده‌اند و به حد و مرزی از موفقیت رسیده‌اند که با وجود برخی از مشکلات جسمانی در جایگاهی قرار گرفته‌اند که امروز خیلی‌ها به حال آنها غبطه می‌خورند. در این کاروان ورزشی که تعداد آنها به بیش از 100 نفر هم می‌رسد، برخی شاخص هستند. آنها ستاره شده‌اند به دلیل اینکه نه تنها موفقیت‌های ملی و قاره‌ای به دست آورده‌اند، بلکه به موفقیت‌های جهانی هم رسیده‌اند.

1 اولین نفری که می‌توان در مجموعه ورزش جانبازان و معلولان از او به‌عنوان یک ستاره نام برد، محمود خسروی وفا است. رییس فدراسیون جانبازان و معلولان و رییس کمیته ملی پارالمپیک که با مدیریت خود توانسته شرایطی را به وجود بیاورد که بسیاری از افرادی که می‌توانستند با خانه نشینی باری برای خانواده‌های خود و جامعه باشند به افتخار آفرینانی نامی برای کشورشان تبدیل شده‌اند. فارغ از هر نتیجه‌ای که در بازی‌های ریو به دست بیاید، باید به محمود خسروی وفا به خاطر این تلاش‌ها خسته نباشید گفت.

2 زهرا نعمتی ؛ بدون شک مهم‌ترین و شاخص ترین ورزشکار بازی‌های پارالمپیک زهرا نعمتی است. کسی که همه سد‌ها را شکسته و نامی جاویدان برای خودش و ایران ثبت کرده است. او اولین بانوی طلایی پارالمپیک است که همین چند روز پیش هم در بازی‌های المپیک با حضور در مراسم رژه به‌عنوان پرچمدار کاروان ایران خوش درخشید. او در بازی‌های پارالمپیک پرچمدار نیست اما حتما خیلی‌ها به دنبال او می‌گردند تا ببینند که این بار چه رکوردی را از خودش به ثبت خواهد رساند. هر چند که خستگی سفر دوباره به برزیل حسابی او را اذیت کرده است.

3 سیامند رحمان؛ پهلوانی از سرزمین پهلوانان رخ نمایی کرده است. پهلوانی با بازوان توانمند که حالا در آستانه ورود به کتاب گینس قرار گرفته است. سیامند رحمان از آذربایجان غربی به تیم ملی رسید و حالا در یکقدمی ثبت یک رکورد بزرگ و تاریخی است. ثبت وزنه 300 کیلو گرمی از او که روی ویلچر می‌نشیند، قوی‌ترین مرد جهان را خواهد ساخت.

4 ساره جوانمرد؛ ورزش شیراز شاید در این سال‌های اخیر به امید نوروزی می‌بالید. کشتی‌گیری که با مدال طلای جهان و المپیک نامش در تاریخ ثبت شد. شاید همین افتخارات هم باعث شود تا کسی به جز امید به چشم نیاید اما بانویی در کاروان پارالمپیک حضور دارد که توانسته قله‌های افتخار را یکی پس از دیگری فتح کند و حالا نامش به‌عنوان یکی از بهترین تیراندازان جهان مطرح است. انتخاب او به‌عنوان بهترین تیرانداز جهان در تپانچه و همچنین انتخابش به‌عنوان ورزشکار ماه از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک از ساره جوانمردی یک چهره ویژه جهانی ساخت.

5 جلیل باقری جدی؛ پرچمدار کاروان پاراآسیایی اینچئون را همه پرچمدار غیرت و تعصب نام می‌بردند. کسی که در اوج جوانی در دفاع از کیان ایران در جنگ هشت ساله مورد اصابت خمپاره دشمن قرار گرفت و توان ایستادن روی پا را از دست داد، حق داشت با این عنوان خطاب شود. او نه تنها یکی از ستاره‌های کاروان ورزشی ایران است، بلکه یکی از ستاره‌های تا ابد درخشان ایران است. او خیلی زود نامش را در ورزش ایران به‌عنوان یک چهره شاخص ثبت کرد. کسب مدال نقره پرتاب دیسک در بازی‌های المپیک 2004 آتن اولین افتخار آفرینی او بود. جلیل باقری جدی در بازی‌های المپیک 2012 لندن هم مدال طلای پرتاب وزنه را کسب کرد تا این بار در چهارمین بازی‌های پارالمپیک یکی از سردمداران ورزش ایران باشد.

6 مرتضی مهرزاد؛ بدون شک یکی از پدیده‌های کاروان ورزشی ایران در بازی‌های پارالمپیک ریو مرتضی مهرزاد است. جوان دوست داشتنی در شانزده سالگی از روی دوچرخه سقوط کرد و در حالی‌که در آن زمان 190 سانتیمتر قد داشت اما به دلیل شکستگی لگن به یکباره به طور نامتعارفی قد کشید و حالا با 2 متر و 46 سانتیمتر بلند قدترین فرد حاضر در بازی‌های ریو خواهد بود. مهرزاد در مسابقات بین قاره‌ای در چین به یکباره چشمان همه علاقه مندان به ورزش را به خود خیره کرد و حالا به نظر می‌رسد که در ریو هم با شروع بازی‌ها صف عکس گرفتن با این ستاره تیم ملی والیبال نشسته طولانی شود.

7 مهدی جمالی؛ یکی از بهترین رشته‌های ورزشی که حضوری شایسته در ریو خواهد داشت، تیم فوتبال هفت نفره است. تیمی که با شایستگی تمام توانست سهمیه حضور در بازی‌های ریو را کسب کند. تیمی که نتوانسته بود به دلیل صادر نشدن ویزا در مسابقات گزینشی شرکت کند اما درخشش آنها در مسابقات جهانی و ایستادن در سکوی نخست باعث شد تا این تیم به درخواست فدراسیون جهانی مجوز حضور در این بازی‌ها را کسب کند. با وجودی که فوتبال هفت نفره یک ورزش تیمی است اما با این حال درخشش یک ستاره به موفقیت این تیم کمک زیادی کرد. مهدی جمالی با درخشش خود در مسابقات انتخابی قهرمانی جهان به موفقیت تیم ملی کمک کرد. به همین دلیل هم از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک کاندیدای کسب عنوان بهترین بازیکن ماه اوت شده است. او اگر به این مهم برسد بعد از سیامند رحمان، زهرا نعمتی و ساره جوانمردی به این مهم می‌رسد.