گفت‌و گوی «نوآوران» با مرد نقره ای المپیک ریو

کمیل قاسمی: در تشک کشتی باید لات بود

یکی از سنگین وزن ترین ورزشکاران ایرانی حاضر در کاروان ایران در المپیک ریو در حالی با کسب مدال نقره به کار خود خاتمه داد که کشتی‌های او تا دیدار ماقبل فینال موجب شگفتی تمامی اهالی ورزش شده بود.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کمیل قاسمی: در تشک کشتی باید لات بود
نوآوران -

 کمیل قاسمی که برای رسیدن به دوبنده تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت های المپیک پرویز هادی را در مرحله انتخابی ایران و در یک رقابت جنجالی شکست داده بود، یکی از بهترین کشتی گیران ایران در برزیل محسوب می شد که در فینال در ناباوری نتیجه را به حریف واگذار کرد تا تنها نقره ای ایران نیز در این رقابت ها لقب گیرد.

کمیل قاسمی در رقابت های وزن 125 کیلوی ایران در این رقابت ها و در کشتی اول خود توانست حریف کانادایی‌اش را 7 بر صفر شکست دهد و در گام دوم به مصاف حریف مصری رفت و او را نیز مغلوب کرد. قاسمی در کشتی سوم با شویلی از گرجستان روبرو شد که در یک دیدار برتر این حریف پرآوازه را نیز با شکست بدرقه کرد. اما اوج کار او را می توان به دیدار ماقبل فینال مربوط دانست؛ جایی که او در عرض 33 ثانیه توانست حریف قدرتمند آمریکایی اش را ضربه‌فنی کند و همه را مبهوت مهارت های فنی خود کند. اما یکه تازی های این کشتی گیر باتکنیک ایران در دیدار فینال ته کشید و او در برابر طاها آکل از ترکیه با نتیجه 3 بر صفر شکست خورد تا به مدال نقره بسنده کند و البته نسبت به المپیک قبلی اش در لندن از نظر ارزشمندی مدال شرایط بهتری برای خود به وجود آورد و اکنون یک برنز و یک نقره المپیک در کارنامه اش ثبت شده است. جوان جویباری کشتی کشورمان در گفت‌وگو با «نوآوران» از شرایط بعد از المپیک صحبت کرده که در ادامه می‌خوانید.

      تصورات کمیل از دنیای کشتی

دنیای کشتی داستانی متفاوت از دنیای واقعی است و روحیه جنگندگی می‌خواهد. به قول آقای خادم باید در تشک کشتی لات باشید. نه لاتی که در خیابانان هست بلکه لاتی با مردانگی قدیم و به خاطر اینکه این ورزش روحیه جنگندگی نیاز دارد پس به علاوه از لات بودن باید جنگنده هم بود .

      استقبال مردم جویبار پس از بازگشت از المپیک

استقبال مردم بی‌نظیر بود، مردم جویبار با شوق و علاقه خاصی به دیدنم آمدند. واقعا مردم استقبال با شکوهی انجام دادند و از همه‌ آنها برای این استقبال تشکر می‌کنم. ولی مسوولین هنوز خبری از من نگرفته‌اند.

      ارتباط کمیل با خادم

با آقای خادم خوب هستم چون تاثیر زیادی روی ورزش ما مخصوصا در این چند سالی که من در تیم ملی کشتی هستم و مدال‌هایی که به‌دست آوردم چه در مسابقات المپیکی و جهانی داشته است. به نوعی مدیون او هستم و تمام مدال‌هایی که گرفتم تقدیم می‌کنم به آقای خادم برای اینکه زحمات زیادی کشیده‌اند.

      کشتی‌گیران ما اکثرا جویباری هستند

مردم جویبار علاقه زیادی به ورزش دارند مخصوصا به کشتی که قدمت طولانی دارد این علاقه با زحمات مربیان و مسوولانی که در جویبار هستند بیشتر هم می‌شود و باعث می‌شود که جویبار در کشتی حضور داشته باشد. آقای قادری رئیس هیت کشتی شهر جویبار است و در این چند سال زحمت زیادی کشیده است.

      اتفاقاتی که پس از بازگشت پیش آمد

100 در صد در زندگی من تاثیر داشته است. من قبل از این مدال هم مدال المپیکی داشته‌ام و در زندگی من تاثیر بسزایی این مدال‌ها دارند و زندگی من را متحول می‌کند.

      کسانی که در2 دوره پشت سر هم مدال آور بودند

آقای رسول خادم یک طلا و یک برنزالمپیکی دارند و آقای عسگریان دو تا نقره در دوره گرفته‌اند و خوشحالم در کنار این عزیزان قرار گرفته ام و نامم ثبت شده است.

      از دوران دبیرستان وارد کشتی شدم

در بچگی همه آرزو دارند که دکتر یا مهندس شوند، ولی من از وقتی که وارد کشتی شدم برای خودم هدف مشخص کردم و هیچ وقت فکر نمی‌کردم که روزی وارد المپیک شوم. ولی وقتی کشتی را به صورت حرفه ای انجام دادم دیگر هدفم مشخص شد. و همه‌ی تلاشم را برای رسیدن به این هدف انجام دادم.

      بهترین تبریک بعد از المپیک

یکی از دوستانم بنری زده بود که در آن جمله‌ای زیبا نوشته شده بود. نوشته‌ای که خیلی خوشم آمد این بود که آرام و بی‌صدا درتاریخ ماندگار شدی. این تبریک یکی از بهترین و ماندگارترین آنها بود که در ذهنم باقی مانده و البته از تمام مردم عزیز کشورم بابت حمایتی که از من داشتند تشکر می کنم.

      برای طلا رفته بودم

برای طلا به ریو رفته بودم اما در فینال نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که نتوانستم آن طور که باید و شاید ظاهر شوم. اما خدا را شکر می‌کنم که توانستم 4 سال بعد از المپیک لندن در ریو هم مدال بگیرم. این المپیک براى من تمام شد البته خیلى دوست داشتم رنگ مدالم طلایى می‌شد و برای رسیدن به این هدف نیز خیلی زحمت کشیدم. به هیچ عنوان تصور باخت در فینال را نداشتم ولى نمی توانم دروغ بگویم و مقابل حریف ترکیه ای دیگر زورم نرسید و قسمت شد مدال نقره کسب کنم.

      یاد خدا همیشه آدم را آرام می‌کند

یاد خدا همیشه در زندگی ام 100 در صد تاثیرگذار بوده است و آن ارتباطی که با خدا برقرار می‌‌کنی، در درون خودت و کمکی که از ائمه می‌گیری خیلی تاثیر گذار است . یاد خدا همیشه آدم را  آرام می‌کند.