بعد از سینه سپر کردن اکنون وقت قبول شکستم است

محمد بنا: دست همه را می‌بوسم و خداحافظ

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در تصمیمی غافلگیر کننده از سرمربیگری تیم ملی استعفا داد تا یک بار دیگر کشتی فرنگی ایران را به شوک ببرد.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
محمد بنا: دست همه را می‌بوسم و خداحافظ
نوآوران -

 محمد بنا که در حاشیه بازی‌های المپیک ریو در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران ورزشی اعلام کرده بود حاضر است بماند و دوباره کشتی فرنگی را بسازد مشخص نیست در این مدت چه اتفاقی رخ داده که این تصمیم را اتخاذ کرده است. البته هم از لابه‌لای حرف‌های او و هم از اتفاقاتی که در این چند وقت اخیر رخ داد، می‌توان به این نتیجه رسید که برخی از مشکلاتی که در کشتی فرنگی وجود دارد منجر به کناره‌گیری این مربی شده است.

محمد بنا در ابتدای مصاحبه خود به نتایج دور از انتظار کشتی فرنگی در ریو اشاره می‌کند و بابت آن بازهم عذرخواهی می‌کند:«من شرمنده مردم هستم و خجالت زده کادر فنی و کشتی‌گیران که نتوانستم شرایطی را برای آنها به وجود بیاورم تا در المپیک موفق باشند و شرمنده مردم نشوند. از رسول خادم و شورای فنی هم معذرت می‌خواهم و تمامی نقدهای آنها درست است و اشتباهاتی که صورت گرفته از سوی من بوده ولی به هر شکل هر آنچه که بوده گذشته است و این گذشته‌ها قابل بازگشت نیست. اکنون باید به فکر المپیک 2020 بود و فدراسیون کشتی 4 سال زمان دارد و در این 4 سال باید همه دست به دست هم بدهند و تیمی قدرتمند را راهی المپیک کنند.»

با این اظهارات محمد بنا سعی می‌کند، طعنه و کنایه‌ای هم به مشکلات بزند و خواهان برنامه ریزی فدراسیون برای المپیک 2020 می‌شود:«‌فدراسیون باید کادری قوی و مجهز را انتخاب کند و در این 4 سال زمانی که وجود دارد بهترین نفرات را به المپیک ببرد تا مثل دوره من بی‌قانونی شکل نگیرد و یا به قول عزیزان دیکتاتوری که من داشتم را دیگر تجربه نکنند. به اعتقاد من حضور در تیم ملی کشتی فرنگی یک تجربه بود و باید از این تجارب و المپیک ریو و لندن درس بگیریم تا در المپیک 2020 با کادری قوی بتوانیم موفق شویم.»

او وقتی با این سوال روبه‌رو می‌شود که چرا الان تصمیم به کناره‌گیری گرفته در حالی‌که وعده ماندن و ساختن تیم ملی کشتی فرنگی را داده بود؟ گفت:« دوره بنا از لحاظ شرایط سنی گذشته و این را خودم می‌گویم و دست همه را می‌بوسم و حاضر نیستم دیگر در کشتی باشم. دیگر در هیچ سمتی حاضر نیستم مسوولیت قبول کنم. شرایط روحی‌ام بعد از المپیک به گونه‌ای است که نمی‌توانم اطراف کشتی باشم. من 2 سال دیگر به مرز 60 سالگی خواهم رسید و این یعنی بازنشستگی من و صلاح نیست در 58 سالگی از من استفاده شود و باید به جوان‌ها میدان بدهیم تا در آینده نتایج خوبی به دست بیاید. اکنون تیم جوانان نیز نفرات خوبی در اختیار دارد و با این پشتوانه‌ها می‌توان خوب کار کرد.»

محمد بنا در ادامه بازهم با کنایه حرف می‌زند و در لفافه از اینکه نتوانست با افکار خود کار کند، گلایه می‌کند:« به اعتقاد من برای آینده نیز تنها نباید به مدال‌آوری نگاه کنیم و درست است که از من گذشته ولی برنامه یک فرد مهم‌تر از مدال‌ها است. اکنون باید سرمایه‌گذاری فدراسیون روی رده نوجوانان و جوانان باشد تا آنها را آماده کند.»

بنا در بخش دیگری از گفت‌وگویش با انتقاد از اینکه چرا افتخار آفرینی قهرمانان کشتی فرنگی را نادیده می‌گیرند، گفت: «پیر بودن کشتی‌گیران درست نیست و این محمد بنا بود که شرایط را خوب مهیا نکرد. اکنون خوب نیست که با احساسات کشتی‌گیران بازی شود و باید به آنها با محبت نگاه کنیم. همین نفرات در لندن لحظاتی شیرین را بر جای گذاشتند ولی با این حال من دست شورای فنی را می‌بوسم و از همه عذرخواهی می‌کنم و از آنها می‌خواهم که عذر مرا بپذیرند و باید بگویم که مخلص همه هستم و امیدوارم مربیان جوان‌تر بیایند و نتایج بهتری را به دست آورند. به هر شکل شرایط به گونه‌ای بوده که اکنون برخی‌ها باید چنین صحبت‌هایی را مطرح کنند ولی آینده جواب خیلی از چیزها را خواهد داد. زمانی که ما پیروز می‌شدیم من سینه‌ام را سپر می‌کردم و خوشحال بودم اما اکنون که شکست خورده‌ایم باید تاوان این شکست را بدهم و مقصر اصلی من هستم.»

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد:« همیشه زیاده‌خواه بودم و زیاده‌خواهی من نسبت به بزرگی کشتی فرنگی است ولی در ریو آنچه می‌خواستم نشد و دلایل خاص خودش را دارد که همیشه در دل من خواهند ماند.»

بنا در پاسخ به اینکه نکند بازهم دلش برای کشتی فرنگی تنگ شود و بخواهد برگردد، گفت:« قطعاً دلم تنگ می‌شود ولی این بار تلویزیون خانه‌ام را روشن می‌کنم و کشتی‌ها را از آنجا می‌بینم. اگر هم توانستم شاید به زودی به سالن کشتی‌ها نیز بروم ولی باید قبول کرد هر فردی دوره‌ای دارد و دهه طلایی کشتی فرنگی با من تمام شده است. هر چند مربی مانند سرمربی کوبا زمانی که من کشتی می‌گرفتم مربی بود و اکنون نیز سرمربی این تیم است و در این مدت با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد ولی امسال در المپیک طلاهای خوشرنگی را به دست آورد تا جبران ناکامی چندسال گذشته‌اش باشد.»

سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد:« در این مدت از زندگی خودم بسیار عقب ماندم و از نظر شخصی با مشکلاتی مواجه شدم، البته دستبوس تمامی مردم و کسانی که به من کمک کردند، هستم و لطف و محبت‌های آنها را فراموش نمی‌کنم. اکنون پدرم مریض است و می‌خواهم به او رسیدگی کنم. خواهش من این است که همین مسیر را طی کنند و دیگر به محمد بنا فکر نکنند، چون من باز نخواهم گشت. 4 سال زمان وجود دارد و همه نیز به خوبی کارشناسی انجام می‌دهند و می‌دانند چه بر سر تیم من آمده و با یک مشورت جمعی می‌توانند شرایط را تغییر دهند و آن را مهیا کنند تا المپیک 2020 تیم ایران نتایج بسیار خوب و در شأن کشتی فرنگی  به دست آورد.»