امید نوروزی در گفت‌وگو با «نوآوران» ابراز امیدواری کرد باغی برای کشتی‌فرنگی به‌جای گلخانه

امید نوروزی: 2 ماه دیگر درباره خداحافظی تصمیم می‌گیرم

امید نوروزی یکی از کشتی‌گیرانی بود که در بازی‌های ریو نتوانست عملکرد مطلوبی داشته باشد. کشتی‌گیری که بعد از حمید سوریان بهترین موفقیت‌های تاریخ را تا قبل از این بازی‌ها کسب کرده بود. طلا و نقره جهان در سال‌های 2011 و 2014 و همچنین طلای المپیک در 2012 لندن موفقیت‌هایی بودند که امید نوروزی در دوران قهرمانی کسب کرده بود. به همین دلیل وقتی او راهی ریو شد همه منتظر موفقیت بودند اما در کمال تعجب خیلی زود با بازی‌ها خداحافظی کرد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
امید نوروزی: 2 ماه دیگر درباره خداحافظی تصمیم می‌گیرم
نوآوران -

حالا بعد از بازگشت از ریو او می‌گوید ما باختیم و باخت هم توجیه ندارد.

   واقعا چه اتفاقی در ریو افتاد؟ همه منتظر مدال طلای بودند!

 متاسفانه نتوانستم در حد و اندازه‌های خودم باشم و از این بابت واقعا شرمنده هستم. به هر حال باختیم و باختن هم توجیه ندارد. هیچ باختی توجیه ندارد حتی اگر با ناداوری باخته باشم. بنابراین نتیجه‌ای که به دست آوردیم را می‌پذیریم و هیچ بهانه‌ای نیست اما واقعا با این شرایط نمی‌توان به مدال طلای المپیک رسید. اگر امروز این حرف را می‌گویم برای این است که برای آینده از این اتفاقات درس بگیریم.

   به هر حال این تیم قهرمان المپیک بود و توقع این بود که بتواند بهترین نتیجه را کسب کند اما واقعا چه اتفاقی افتاد؟

 نتیجه ضعیف بود چون انتظارات از ما بالا بود. نتیجه‌ای که به دست آمد با توانایی ما همخوانی نداشت اما همین نتیجه ضعیف دومین نتیجه برتر تاریخ فرنگی در المپیک است. بنابراین ضعیف نبودیم اما یک سوال اساسی مطرح است که دوست دارم روزی به جواب آن برسیم که چه بر سر تیم کشتی فرنگی آمد. بدون شک نخستین دلیل در ناکامی تیم ملی کشتی فرنگی در ریو نداشتن یک کادر فنی متمرکز در چهار سال گذشته بود. متاسفانه مدام تیم ما را به هم ریختند. محمد بنا بعد از لندن رفت و برای مدتی چمن گلی آمد. بعد از چمن گلی، محمد بنا آمد و بعد از مدتی بازهم بنا را کنار گذاشتند و احد پازاج و حسن بابک را آوردند. بعد از نتایج لاس وگاس هم باز بابک و پازاج را کنار گذاشتند و به جای آنها محمد بنا را آوردند. یعنی 4 سال و 5 تغییر در کادر فنی، در چنین فضایی چگونه می‌توان توقع بیشتری نسبت به این تیم داشت. محمد بنا کمتر از 10 ماه برای ساختن این تیم زمان داشت اما امروز همه از او و از این تیم انتقاد می‌کنند.

         معتقد هستی که نباید انتقاد کنند؟

 ببینید انتقاد سالم و سازنده را قطعا همه از آن استقبال خواهند کرد اما متاسفانه افرادی که باید از کشتی فرنگی دفاع کنند امروز سر مسائل شخصی مدام به کشتی فرنگی حمله می‌کنند. اگر بخواهم حرف بزنم همه می‌گویند که بهانه است اما باور کنید اگر مسائل داوری رخ نمی‌داد نتیجه بسیار بهتری را کسب می‌کردیم. ضمن اینکه کشورهایی که همسایه ما هستند و از نظر امکانات زیر صفر هستند برای حضور در ریو از امکانات بهتری نسبت به تیم ما برخوردار بودند. آذربایجان با چهار سال کار کردن و هزینه میلیاردها تومان همان نتیجه‌ای را گرفت که ما گرفتیم اما شرایط و امکانات ما با آنها قابل قیاس است؟ کسی اما ظاهرا اینها را نمی‌بیند. با یک صبحانه و ناهار و شام ساده رفتیم ریو. 10 ماه در اردوها عذاب کشیدیم، بارها در تمرینات مصدوم شدیم تا به المپیک برویم. در این مدت نزدیک به 10 الی 12 میلیون تومان فقط پول بلیت دادیم تا به شیراز برویم و برگردیم که فقط در دهکده بازی‌ها 20 میلیون تومان آقای خادم برای این همه مدتی که در اردو بودیم به ما داد.

         همین انتقادات هم باعث شد تا بنا کناره‌گیری کند، چه نظری در این باره داری؟

 من ارتباطم در این مدت با همه قطع بوده و نخستین نفری که دارم صحبت می‌کنم شما هستید. بنا نقش واضح و مشخصی در کشتی فرنگی دارد. من فقط یک حرف دارم و آن اینکه همه مردم، اصحاب رسانه و همه آنهایی که در این چند وقت اخیر برای کشتی فرنگی کارشناس شده‌اند، بدانند این روندی که در پیش گرفته شده فقط منجر به نابودی کشتی فرنگی خواهد شد. به هر حال از این برنامه ریزی مشخص است. کار بزرگ مرد بزرگ می‌خواهد. در این مدت بارها گفته‌اند که کشتی فرنگی گلخانه‌ای بوده. حالا گلخانه می‌رود. آرزو دارم باغی برای کشتی فرنگی درست شود. من همیشه آرزوی موفقیت و پیشرفت این رشته را دارم اما نه برنامه ریزی می‌بینیم و نه هدف مشخصی را.

         به حضورت در کشتی ادامه می‌دهی؟

 من به لحاظ سنی مشکلی ندارم. زیر 30 سال سن دارم و اگر به لحاظ ذهنی بتوانم تمرکز داشته باشم می‌توانم بازهم به مدال جهانی برسم اما واقعیت این است که کشتی فرنگی باید تکلیفش اول با خودش مشخص شود. باید بدانیم این رشته به کجا خواهد رفت و چه در سر دارد.

         خیلی‌ها می‌گویند که قرعه امید نوروزی آسان بود اما بدن و سن او اجازه نداد به موفقیت برسد؟

هر کسی که این حرف را می‌زند چیزی از کشتی نمی‌فهمد. هر کسی می‌خواهد باشد. من دور اول به آذربایجان خوردم که نفر پنجم دنیاست. بعد به گرجستان خوردم که دوبار قهرمان جوانان جهان شده بود و بعد از آن نیز فرانک استابلر و داور استفانک در گروه من بودند که هر دو قهرمان جهان بودند.

         پس خداحافظی در کار نیست؟

 یکی، دو ماه دیگر در این باره تصمیم‌گیری می‌کنم، باید ببینم که چه برنامه‌ای برای این رشته پیش خواهد آمد.

  موقع بازگشت به شیراز مورد استقبال مردم قرار گرفتی، جالب توجه بود!

 عزت و ذلت انسان‌ها دست خداست. آبرویی در نزد مردم داریم و همیشه به ما لطف داشتند اما افسوس شرمنده شدیم. من فقط آرزو می‌کنم روزی فرا برسد که اهالی کشتی فرنگی از حق این رشته دفاع کنند. ما برای نخستین بار در تاریخ برای این رشته موفقیت کسب کردیم، آرزو می‌کنم بعد از ما هم این موفقیت‌ها ادامه داشته باشد.