آقای خاص فراموش نشود

محمد بنا در گفت‌وگویی اعلام کرد برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی می‌کند. سومین خداحافظی از کشتی از زمان حضور رسول خادم در کشتی که البته می‌تواند آخرین خداحافظی آقای خاص کشتی فرنگی هم باشد. همیشه اعتقاد داشتیم که محمد بنا بهترین گزینه برای هدایت کشتی فرنگی است. دلیل سفت و محکمی هم برای این اعتقاد خود داشتیم.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
آقای خاص فراموش نشود
نوآوران -

 موفقیت‌های پیاپی در رده جوانان و بعد از آن کسب اولین موفقیت‌های تاریخ کشتی فرنگی در رده بزرگسالان و مهم‌تر از همه آنها کسب سه طلای المپیک لندن که برابری می‌کرد با تمامی موفقیت‌های تاریخ کشتی ایران، عواملی بود که باعث می‌شد محمد بنا را بهترین گزینه برای هدایت کشتی فرنگی ایران بدانیم.

با وجود این اعتقاد اما معتقدیم که محمد بنا بهترین تصمیم را این بار گرفت و خداحافظی او از تیم ملی کشتی فرنگی در این مقطع بهترین کار ممکن است. شرایطی که کشتی فرنگی این روزها دارد، نمی‌تواند محمد بنا و ایده‌هایی که دارد را تحمل کند و به همین دلیل بهترین کار ممکن این بود که محمد بنا عطای کار کردن را به لقایش ببخشد.

رسول خادم برای اداره کشتی ایده‌هایی دارد که با ایده‌های محمد بنا نمی‌تواند کار کند. نه سرمربی پرافتخار کشتی فرنگی قصد دارد از تفکرات و ایده‌هایی که کشتی فرنگی را از فرش به عرش رسانده کوتاه بیاید و نه رسول خادم می‌خواهد تغییری در شورای فنی کشتی فرنگی که با تصمیمات غیر کارشناسی خود باعث بسیاری از ناکامی‌ها بوده اند، به وجود بیاورد. در چنین فضایی و برای اینکه آتش این اختلافات به چشم کشتی فرنگی هم نرود بهترین راه این است که محمد بنا استعفا و کناره‌گیری خود را اعلام کند.

این تصمیم محمد بنا دست فدراسیون کشتی را برای چهار سال آینده باز می‌گذارد و همگان به زودی متوجه خواهند شد، افرادی که نشسته‌اند و مدام می‌گویند کشتی فرنگی گلخانه بوده چه گلی به سر این رشته خواهند زد. نکته مهم و حایز اهمیت در این روزها که باید با وجدان بیدار و آگاه آن را بپذیریم این است که محمد بنا نه تنها شکست نخورده است بلکه برای همیشه فردی سربلند در کشتی ایران خواهد بود و با افتخار در دل میلیون‌ها ایرانی خواهد ماند. او موفقیت‌های تاریخی برای کشتی فرنگی ایران رقم زده و اگر امروز شاهد بودیم کشتی فرنگی نتوانست به آنچه که حقش است برسد باید دلیلش را در مسائل دیگری جست و جو کنیم. امروز رسول خادم به‌عنوان رییس فدراسیون کشتی- که طبیعتا اگر ناکامی در میان است او به‌عنوان رییس فدراسیون مسوول اول این ناکامی‌ها است- پای خود را از هرگونه پاسخگویی کنار کشیده یا اعضای محترم شورای فنی که در طول تاریخ کمترین موفقیت را به دست آورده‌اند اما امروز بیشترین ادعا را دارند، هرگز به این سوال پاسخ ندادند که چرا در 4 سال گذشته 4 بار کادر فنی تغییر کرد و این تغییرات چه نقشی در عدم درخشش کشتی فرنگی ایران در بازی‌های ریو داشت. بنابراین بهتر است از محمد بنا به احترام یاد کنیم چرا که او برخلاف همه آنهایی که امروز برای کشتی فرنگی تصمیم‌گیرنده هستند کارنامه و گذشته درخشانی دارد. کارنامه‌ای که باعث سربلندی همه ایران است. از امروز به بعد رسول خادم و اعضای شورای فنی اگر می‌توانند، کاری کنند که کشتی فرنگی باز هم خوش بدرخشد و کشتی فرنگی باز هم صاحب کشتی‌گیری در حد حمید سوریان یا امید نوروزی باشد تا به آنها هم افتخار کنیم.

       دلیل کنایه زدن به بنا چیست؟

روابط عمومی فدراسیون کشتی بلافاصله به ماجرای کناره‌گیری محمد بنا واکنش نشان داد و با لحنی طعنه‌آمیز عنوان کرد که این مربی قراردادش به پایان رسیده است. البته این در بین همه دستگاه‌ها و فدراسیون‌ها رسم است که روابط عمومی نسبت به برخی از مسائل واکنش نشان بدهد اما توقع این بود همان‌گونه که محمد بنا احترام اعضای شورای فنی و رییس فدراسیون کشتی را حفظ و با ادب و احترام با این افراد صحبت کرده و دلیل کناره‌گیری خود را هم شرایط سنی خودش عنوان کرده بود، روابط عمومی فدراسیون هم رعایت احترام می‌کرد و بدون طعنه به رفتن محمد بنا پاسخ می‌داد. روابط عمومی فدراسیون کشتی عنوان کرده محمد بنا قراردادش با فدراسیون کشتی به اتمام رسیده بود که کناره‌گیری کرده در حالی‌که فدراسیون کشتی هرگز با محمد بنا قرار داد امضا نکرده بود بلکه وقتی در شورای فنی تصویب شد محمد بنا در این تیم حضور داشته باشد تلویحا و شفاهی قرار شد این همکاری موقتا تا پایان بازی‌های المپیک باشد. فرض بر اینکه اصلا چنین قراردادی هم وجود داشت، چه لزومی داشت فدراسیون کشتی چنین واکنشی را نشان بدهد؟