افتتاحیه ریو 2016 این‌بار با کاروان 111 نفره پارالمپیک ایران

واردات طلا از برزیل

کاروان ایران در پارالمپیک، حداقل با 88 ورزشکار شرکت خواهد کرد. کاروان پارالمپیک ایران در 2012 لندن با 79 ورزشکار در 13 رشته اعزام شده بود. اولین سهمیه پارالمپیک 2016 ریو توسط کاروان ایران به نام تیم والیبال نشسته ثبت شد. این تیم در مسابقات جهانی به مقام سوم دست یافت و اولین سهمیه را کسب کرد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
واردات طلا از برزیل
نوآوران -

  تاریخچه کمیته ملی پارالمپیک 

  فدراسیون ورزش‌های معلولین ایران یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 تأسیس و تحت نظارت سازمان تربیت بدنی وقت فعالیت خود را آغاز کرد. در پی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و آسیب های فراوان ناشی از جنگ، ضرورت ورود جانبازان سرافراز به صحنه های ورزشی برای حفظ سلامتی و افزایش روحیه نشاط و شادابی به منظور حضور موثر در عرصه های اجتماعی احساس شد.این گونه بود که در سال 1359 نام فدراسیون مذکور به «فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین» تغییر کرد .با گسترش فعالیت‌های ورزشی معلولین و جانبازان، فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان در سال 1376 پیشنهاد و در سال 1378 به جمع سایر فدراسیون‌های تحت پوشش سازمان تربیت بدنی درآمد.با رشد و توسعه کمی و کیفی ورزش‌های معلولین و نابینایان و کم‌بینایان در دنیا در 2 گروه «آقایان و بانوان» و اعلام رسمی IPC مبنی بر ضرورت تشکیل کمیته ملی پارالمپیک، این کمیته فعالیت خود را پس از برگزاری اولین مجمع عمومی در 17بهمن ماه 1379 آغاز کرد.کمیته ملی پارالمپیک طبق قانون تنها سازمانی است که سرپرستی، اداره و هماهنگی امور مربوط به شرکت ورزشکاران دارای معلولیت در بازی‌های تابستانی و زمستانی پارالمپیک، منطقه‌ای، بین‌المللی و قاره‌ای ودوره ها و کلاس های آموزشی که کمیته بین‌المللی پارالمپیک تدارک می‌بیند و یا حمایت می‌کند به عهده داشته و تلاش دارد با برگزاری کارگاه ها و جشنواره های گوناگون به گسترش هر چه بیشتر فرهنگ پارالمپیک در میان مردم به ویژه افراد دارای معلولیت کمک کند. برگزاری روز پارالمپیک و سایر برنامه های آموزشی و توسعه ای را می توان از اقدامات مهم کمیته ملی پارالمپیک در تحقق این هدف مهم دانست.

         اسامی ورزشکاران و تیم‌های اعزامی به پارالمپیک 2016

1- زهرا نعمتی – تیراندازی با کمان

2- ابراهیم رنجبر – تیراندازی با کمان

3- غلامرضا رحیمی – تیراندازی با کمان

4- محدثه کهنسال – تیراندازی با کمان

5- هادی نوری – تیراندازی با کمان

6- مجید کاکوش – تیراندازی با کمان

7- شهلا بهروزی راد – قایقرانی

8- ساره جوانمردی – تیراندازی

9- عالیه محمودی – تیراندازی

10- معصومه خدابخشی – تیراندازی

11- سمیرا ارم – تیراندازی

12- مهدی زمانی – تیراندازی

13- حمزه محمدی – وزنه‌برداری

14- مجید فرزین - وزنه‌برداری

15- حامد صلحی‌پور - وزنه‌برداری

16- سامان رضی - وزنه‌برداری

17- علی صادق‌زاده - وزنه‌برداری

18- سیامند رحمان - وزنه‌برداری

19- امید جعفری – جودو

20- حامد علیزاده – جودو

21- حمزه ندری – جودو

22- شاهین ایزدیار – شنا

23- بهمن گلبارنژاد – دوچرخه‌سواری

همچنین دوومیدانی 19 سهمیه، والیبال نشسته مردان 12 سهمیه، والیبال نشسته بانوان 12 سهمیه، بسکتبال با ویلچر 12 سهمیه، فوتبال پنج نفره 10 سهمیه به نام ایران کسب کرده‌اند تا تعداد اعضای کاروان تا این لحظه به 88 نفر برسد.به غیر از دوومیدانی، تیراندازی با کمان و قایقرانی که هنوز شانس سهمیه مستقیم در قالب مسابقات گزینشی یا بر اساس تصمیم کمیته بین‌المللی پارالمپیک ادامه دارد، ایران در رشته تنیس با ویلچر نیز متقاضی کسب سهمیه اعطایی شده است که اگر این درخواست با پاسخ مثبت فدراسیون جهانی این رشته و کمیته بین‌المللی پارالمپیک مواجه شود، به لحاظ تعداد رشته نیز کاروان «منا» نسبت به کاروان دلوار شرایط بهتری پیدا خواهد کرد، چون در این صورت تعداد رشته های اعزامی به ریو به 13 رشته افزایش پیدا می‌کند.

          فوتبال 5 نفره در مسیر پیشرفت

فوتبال نابینایان ایران در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو می خواهد برای نخستین بار به روی سکو برود. فوتبال پنج نفره ایران در دوره قبلی این بازی‌ها در لندن درخشش خوبی داشت اما در نهایت با کسب عنوان ششمی به کار خود پایان داد.فوتبالیست‌های نابینای کشورمان در لندن به آرژانتین و اسپانیا باختند اما مقابل انگلستان و ترکیه به برتری رسیدند. تیم ایران در ضربات پنالتی به چین باخت و در نهایت ششم شد.ایران در این دوره از رقابت‌ها با تیم های برزیل (میزبان)، ترکیه و مراکش هم‌گروه است اما امیدوار است تا با صعود به مرحله نیمه نهایی برای نخستین بار به مدال این بازی‌ها برسد.تیم ایران در این دوره از بازی‌ها با هدایت جواد فلفلی به میدان خواهد رفت. ایمان فرحبخش مربی دوم تیم فوتبال نابینایان است و محمدرضا شاددل هم به عنوان مربی راهنمای پشت دروازه فعالیت خواهد کرد. محمدرضا مظلومی هم وظیفه سرپرستی تیم را بر عهده دارد.اعضای تیم فوتبال پنج نفره عبارتند از: رسول باصری، امیر پوررضوی، حسین رجب پور، صادق رحیمی قصر، بهزاد زادعلی اصغر، احمدرضا شاه حسینی، محمد حیدری، محمدرضا مهنی نسب، اکبر شوشتری (دروازه بان) و میثم شجاعیان (دروازه بان).

         تیراندازان هدف را نشانه رفته اند

تیراندازان ایران به دنبال افتخارآفرینی مجدد در عرصه بازی‌های پارالمپیک هستند.

تیراندازی ایران در این دوره از رقابت‌ها با کادر فنی قدرتمند خود در اندیشه کسب طلاست.آماده سازی خوب تیراندازان ایران، امید را در اردوی پارالمپیکی زنده کرده و نمایندگان ایران آماده اند تا دوباره در پارالمپیک افتخارآفرینی کنند.ایران در بازی‌های پارالمپیک ریو با پنج تیرانداز به نام های مهدی زمانی شورابی، ساره جوانمردی، سمیرا ارم، معصومه خدابخشی و عالیه محمودی شرکت خواهد کرد.هدایت این تیم بر عهده حسین امیری است و رقیه اله‌کرمی مربیگری این ورزشکاران را بر عهده دارد.

         بسکتبال با ویلچر و بازگشت به صحنه افتخار

تیم بسکتبال با ویلچر ایران در حالی در پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیک شرکت می کند که برای حضور در این دوره از مسابقات آماده سازی خوبی را پشت سر گذاشته است. بسکتبالیست های ایرانی در تورنمنت بین المللی ترکیه که تیرماه با حضور سه تیم پارالمپیکی ترکیه، ایران و هلند برگزار شد، شش دیدار به صورت دوره ای با دیگر تیم های شرکت‌کننده برگزار کرد و با عنوان سومی به کار خود پایان داد.تیم ملی بسکتبال با ویلچر در حالی برای حضور در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو آماده می شود که در دوره گذشته این رقابت ها غایب بود. این تیم که سال گذشته با راهیابی به فینال مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه سهمیه مستقیم پارالمپیک ریو را به دست آورد، درگروه دوم این دوره بازی ها با تیم‌های برزیل، آمریکا، انگلیس، الجزایر و آلمان هم‌گروه است. در گروه نخست هم تیم های اسپانیا، استرالیا، کانادا، ترکیه، هلند و ژاپن قرار دارند.ایران با ترکیب مرتضی ابراهیمی، اسماعیل حسین پور، سامان بلاغی، ایمان بک زاده، محمد صحی، محسن طلوعی، مرتضی عابدی، حسن عبدی، وحید غلام آزاد، محمد محمدنژاد، حکیم منصوری و امید هادی اظهر در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت می کند.سید عباس آقاکوچکی سرمربی این تیم است و عباس خاکی در سمت مربی وی را همراهی می کند. کمال عشق هم سرپرست تیم بسکتبال با ویلچر است.عباس آقاکوچکی، سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر، در خصوص این دوره از رقابتها گفت: به هر حال ما هشت سال از این میدان دور بوده ایم. درست است که بعد از دوره محرومیت در مسابقات جهانی هشتم شدیم، اما برای پیش بینی پارالمپیک باید منطق و احساس را به‌درستی کنار هم قرار داد. در مورد این بازیها نگاهمان به بالای جدول است و به صعود به جمع چهار تیم برتر فکر می کنیم.وی تاکید کرد: همه تیم ها برای بهترین نتیجه گیری در پارالمپیک ریو، سرمایه گذاری خوبی داشته اند. اما ایران هم جزو تیم های مدعی است. می خواهیم در این دوره بازی ها شگفتی ساز شویم. ما در پارالمپیک آتن بین ۱۶ تیم شرکت کننده، نهم شدیم و حالا بعد از دو دوره می خواهیم بهترین نتیجه را کسب کرده و در میان بالانشینان قرار بگیریم.

         دو و میدانی؛ امید طلایی ایران در ریو

تیم ملی دو و میدانی جانبازان و معلولان ایران با ۲۷ ورزشکار در رقابت های پارالمپیک ریو حضور خواهد یافت.رشته دو ومیدانی تاکنون در هفت دوره از بازی های پارالمپیک حضور یافته و ملی پوشان آن در ادوار گوناگون این بازی ها افتخارات زیادی برای کاروان ورزشی کشورمان به ارمغان آورده اند.تیم ملی دو ومیدانی ایران با کسب سهمیه های متعدد از رقابت های برون مرزی در سال گذشته موفق شد بهترین نفرات را برای حضور در بازی های پارالمپیک ریو انتخاب کند و اکنون با ۲۷ ورزشکار در این رقابت ها حضور می یابد.جاوید احسانی شکیب، علی الفت نیا، حامد امیری، جلیل باقری جدی، سامان پاکباز، جواد حردانی، عبداله حیدری، سید محسن حسینی پناه، محمد خالوندی، یونس سیفی پور، سیامک صالح فرج زاده، اسداله عظیمی، علیرضا قلعه ناصری، محسن کائیدی، علی محمدیاری، سجاد محمدیان، علیرضا مختاری همامی، پیمان نصیری، مهران نکوئی مجد، سجاد نیک پرست، احمد اجاقلو، محمد فتحی گنجی، حمید اسلامی، حسین صالحی منش در بخش مردان و بتول جهانگیری، مریم سلطانی و هاشمیه متقیان در بخش زنان ۲۷ ملی پوش اعزامی به این مسابقات هستند و تیم ملی از حیث تعداد، با نفرات بیشتری به نسبت بازی های پارالمپیک لندن ۲۰۱۲ به ریو اعزام خواهد شد.

          زنان به فکر تاریخ‌سازی

تیم های والیبال نشسته مردان و زنان به دنبال کسب افتخاری تازه برای ورزش معلولان ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو هستند. اولین حضور تیم ملی والیبال نشسته مردان ایران به پارالمپیک 1988 سئول بازمی گردد و از آن تاریخ تا کنون تیم ملی ایران 5 دوره به عنوان قهرمانی در سال‌های ۱۹۸۸، ۱۹۹۲، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ دست یافته است.تیم ایران در مرحله گروهی بازی های پارالمپیک ریو با بوسنی و هرزگوین، چین و اوکراین همگروه است و تیم اوکراین نیز جایگزین تیم روسیه در این رقابت‌هاست.تیم والیبال نشسته مردان ایران موفق ترین تیم ورزشی تاریخ ورزش ایران به حساب می آید با این اوصاف برای قهرمانی در این دوره از رقابتها دو حریف سرسخت به نام بوسنی و هرزگوین و برزیل را پیش رو دارد. در کنار پنج قهرمانی بازی های پارالمپیک، ایران دو بار هم در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ به عنوان نایب قهرمانی دست یافته است.تیم والیبال نشسته با ترکیب ابوالفضل اولیایی، صادق بیگدلی، مهدی بابادی، آرش خرمالی، عیسی زیراهی، رمضان صالحی حاجی کلایی، میثم علیپور، داود علیپوریان، حسین گلستانی، مجید لشکر صنمی، مرتضی مهرزاد، مهرزاد مهروان در این رقابت ها حضور می یابد.هدایت ملی‌پوشان بر عهده هادی رضایی، سرمربی تیم است و علیرضا معمری و بهمن تاروردی زاده نیز به عنوان مربیان تیم ملی در کنار وی حضور دارند.سرپرستی تیم والیبال نشسته آقایان نیز بر عهده منوچهر پور‌حسن است.تیم ملی والیبال نشسته کشورمان اولین دیدار خود در مرحله گروهی را 20 شهریور مقابل تیم ملی چین برگزار می کند.

         تاریخ سازی در اولین حضور پارالمپیکی والیبال نشسته بانوان

بانوان ایران هم پس از درخشش در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۴ اینچئون، اکنون به فکر تاریخ سازی و حضوری قدرتمندانه در عرصه والیبال نشسته پارالمپیک هستند و تلاش می کنند اولین حضور خود در بازی های پارالمپیک را به یاد ماندنی کنند.بانوان ایرانی در مرحله مقدماتی با تیم های آمریکا، چین و روآندا همگروه است و اولین دیدار خود را 20 شهریور ماه مقابل تیم ملی آمریکا برگزار می کند.تیم ملی والیبال نشسته بانوان با ترکیب طیبه جعفری وردنجانی، سمیرا خالقی، بتول خلیل زاده فرسنگی، زهرا دانای طوس، معصومه زارعی بروتی، زهرا عبدی، نسرین فرهادی، مهری فلاحی دریاکناری، عشرت کردستانی، سکینه کشوری، زینب ملکی و زهرا نجاتی عارف در این مسابقات حضور می یابد.فرید صائبی به عنوان مدیر فنی و مریم ایرانمنش به عنوان مربی هدایت ملی پوشان را بر عهده دارند و بتول مشرف جوادی نیز سرپرست تیم است.

         دیدار والیبال نشسته با برزیل و مصر

تیم‌های والیبال نشسته مردان و زنان ایران تا قبل از آغاز بازی‌های پارالمپیک دیدارهای تدارکاتی برگزار می‌کنند.

 تیم والیبال نشسته بانوان ایران امروز در دیداری تدارکاتی به مصاف برزیل می‌رود. تیم والیبال بانوان ایران که نخستین حضور پارالمپیکی خود را تجربه می‌کند در این دوره از رقابت‌ها با تیم‌های آمریکا، چین و روآندا همگروه است.

تیم والیبال نشسته مردان هم که به دنبال کسب ششمین جام قهرمانی پارالمپیک است روز سه شنبه در دیداری تدارکاتی با مصر رو به رو می‌شود. تیم مردان با تیم‌های بوسنی و هرزگووین، چین و اوکراین همگروه است.

         تیر و کمان به دنبال افتخارآفرینی دوباره

کمانداران ایران آماده می شوند تا بار دیگر در بازی‌های پارالمپیک دست به افتخارآفرینی بزنند.تیم تیر و کمان ایران در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با هفت کماندار شرکت خواهد کرد.زهرا نعمتی در دوره قبلی این رقابت‌ها موفق شد اولین مدال طلای بانوان تاریخ ایران در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک را به دست بیاورد.افتخارآفرینی پرچمدار کاروان المپیک ایران می تواند در بازی‌های ریو ادامه پیدا کند و وی بار دیگر به روی سکو برود.تیم ملی تیر و کمان متشکل از هفت کماندار است که عبارتند از غلامرضا رحیمی، ابراهیم رنجبر، مجید کاکوش، محدثه کهنسال، زهرا نعمتی، هادی نوری و سمیه عباسپور.جبراییل عبادی سرمربیگری این تیم را بر عهده دارد ضمن اینکه «آلگ نیکولاویچ » وی را در امر مربیگری همراهی می کند. مجید کهتری هم سرپرستی تیم را بر عهده دارد.پانزدهمین دوره مسابقات پارالمپیک از ۱۷ تا ۲۸ شهریورماه در ریودوژانیرو برگزار می شود. کاروان پارالمپیک ایران با نام کاروان فرهنگی ورزشی منا دهم شهریورماه برای حضور در این دوره بازی ها عازم ریو می شود.

         شهلا بهروزی راد تنها پاروزن ایرانی  در ریو 

تنها نماینده قایقرانی کاروان ایران در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو عزم خود را جزم کرده تا بهترین نتیجه را در بازی‌های پارالمپیک ریو به دست بیاورد. شهلا بهروزی‌راد در پانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک در ماده کایاک تک نفره بانوان و در کلاس LTA در این رقابت‌ها شرکت می‌کند. او که نخستین ورزشکار پارالمپیکی ایران در رشته قایقرانی است در خصوص این دوره از مسابقات می‌گوید: «با توجه به حمایت‌های فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک با امیدواری کامل گام در این رقابت‌ها گذاشته‌ام و می‌خواهم با کسب بهترین نتیجه به کار خودم پایان دهم.»نماینده قایقرانی کشورمان در مسابقات جهانی آلمان که اردیبهشت ماه برگزار شد با یک پله صعود نسبت به دوره پیش این رقابت‌ها، در رده پنجم جهان قرار گرفت

         تیراندازان هدف را نشانه رفته اند

تیراندازان ایران به دنبال افتخارآفرینی مجدد در عرصه بازیهای پارالمپیک هستند.تیراندازی ایران در این دوره از رقابتها با کادر فنی قدرتمند خود در اندیشه کسب طلاست.آماده سازی خوب تیراندازان ایران، امید را در اردوی پارالمپیکی زنده کرده و نمایندگان ایران آماده اند تا دوباره در پارالمپیک افتخارآفرینی کنند.ایران در بازیهای پارالمپیک ریو با پنج تیرانداز به نام های مهدی زمانی شورابی، ساره جوانمردی، سمیرا ارم، معصومه خدابخشی و عالیه محمودی شرکت خواهد کرد.هدایت این تیم بر عهده حسین امیری است و رقیه اله کرمی مربیگری این ورزشکاران را بر عهده دارد.

         جودوی ایران در اندیشه کسب افتخار

جودوی ایران در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با سه نماینده به دنبال کسب افتخار است. سرمربی جودوی نابینایان وکم بینایان شرایط ملی پوشان اعزامی به بازی‌های پارالمپیک را خوب توصیف می‌کند و آنها را تشنه مبارزات می‌داند. حاج یوسف‌زاده می‌گوید:«هفت، هشت ماه پیش تیم جودو را تحویل گرفتم و سعی کردم در طول این مدت بچه‌ها را از هر لحاظ به شرایط دلخواه برسانم؛ البته خود جودوکاها همکاری کردند تا طبق برنامه به خوبی پیش برویم. همکارانم در بدنسازی جودوکاها و همچنین بررسی مسائل روحی روانی و پزشکی به من کمک کردند تا بچه‌ها به شرایط مسابقه برسند و اکنون هر سه نفر تشنه مبارزه هستند.»

در این رقابت‌ها حامد علیزاده در 100- کیلوگرم، حمزه ندری در 100+ کیلوگرم و سیدامین نوری جعفری در 81- کیلوگرم نمایندگان جودوی ایران در بازی‌های پارالمپیک ریو هستند.

         شاهین ایزدیار در جستجوی موفقیت

شاهین ایزدیار در دومین پارالمپیک خود به دنبال کسب افتخار است اگرچه موفقیت در این رشته آبی کاری است بس دشوار.

نماینده شنای ایران در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن در چهار ماده ۵۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر قورباغه و ۲۰۰ متر مختلط انفرادی به آب زد.ایزدیار در ماده ۱۰۰ متر قورباغه برای نخستین بار در تاریخ شنای کشور چه در بخش المپیک و چه پارالمپیک به فینال راه یافت و در نهایت هشتم شد.این شناگر که قرار است با مربیگری محمدحسین اقبالی در ریو به میدان برود، برای کسب مجوز حضور در ریو راه درازی را پشت سر گذاشته است.ایزدیار و علیرضا جلیلی هر دو از شانس حضور در ریو برخوردار بودند اما انجمن شنای معلولان با در نظر گرفتن رکوردهای ایزدیار در مسابقات بین المللی لهستان به عنوان آخرین رویدادی که در آن حضور داشت، وی را برای حضور در این رویداد معتبر انتخاب کرد.ایزدیار در‌خصوص حضور در پارالمپیک ریو اظهار داشت: کار در رقابتهای سطح بالایی چون پارالمپیک بسیار دشوار است. درست است که شنا یک رشته رکوردی است و ما از عملکرد حریفان خود مطلعیم اما بعضی اوقات پیش می آید که یک شناگری که شما قبلا وی را ندیده اید در مسابقات شرکت می‌کند و بهترین نتایج را کسب می‌کند. با این حال با تمریناتی که پشت سر گذاشته‌ام برای کسب بهترین نتایج به ریو می‌روم.ایزدیار در بازیهای پارالمپیک ریو 2016 در دو ماده ۵۰ متر آزاد و ۱۰۰ متر قورباغه شنا خواهد کرد.

         گلبارنژاد، تنها رکابزن ایران در ریو

بهمن گلبارنژاد تنها نماینده ایران در رشته دوچرخه سواری در رقابتهای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو خواهد بود.

گلبارنژاد برای بار دوم است که در رقابتهای دوچرخه سواری پارالمپیک شرکت می کند.این رکابزن شیرازی در ۲۰۱۲ لندن در دو ماده تایم تریل و جاده شرکت کرد که توفیقی کسب نکرد اما این بار در حالی پا به این رقابت‌ها می گذارد که از تجربه بالاتری برخوردار است.وی پیش از این در گفت‌وگو با سایت کمیته ملی پارالمپیک در خصوص این رقابتها اظهار داشت: من یک رکابزن آماده در سطح آسیا هستم نه در سطح جهان اما در پارالمپیک ریو تمام تلاشم را خواهم کرد تا با دست پر به کشور باز گردم. البته که کسب مدال در پارالمپیک خیلی سخت است اما تمام تلاشم را به کار می بندم تا به نتیجه برسم و شاید هم مدال بگیرم. برای این هدف در لیگ دسته یک هم با دوچرخه سواران فدراسیون تمرین کرده ام و خیلی خوب آماده ام.مربیگری گلبارنژاد در بازیهای پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو بر عهده فرهاد عصفوری خواهد بود.عصفوری با اشاره به تمرینات رکابزن پارالمپیکی ایران برای حضور در این رقابتها گفت: گلبارنژاد تمرینات خوبی را برای حضور در پارالمپیک ریو انجام داده و این یک موقعیت خوب و استثنایی است که قطعا روی وضعیت آمادگی نماینده ما در پارالمپیک ریو تاثیر مثبتی خواهد داشت.

         پرچم ایران در دهکده پارالمپیک برافراشته شد

پرچم جمهورى اسلامى ایران صبح یکشنبه در دهکده پارالمپیک برافراشته شد.در مراسم اهتزاز پرچم که راس ساعت 9:30 در دهکده بازىها برگزار شد پرچم شش کشور از جمله ایران برافراشته شد.در این مراسم که با حضور اعضاى کاروان جمهورى اسلامى ایران برگزار شد تابلو فرشى به رسم یادبود از سوى على فرجى سرپرست کاروان به ژانت آرکاین شهردار دهکده اهدا شد و همچنین مجسمه کوچک نماد بازیها نیز از طرف برگزار کننده به کمیته پارالمپیک ایران اهدا گردید.پانزدهمین دوره بازىهاى پارالمپیک از روز چهارشنبه با برگزارى مراسم افتتاحیه آغاز مى شود.

         ترتیب رژه کاروان ایران در پارالمپیک ریو مشخص شد

با اعلام برگزار کننده بازیهای پارالمپیک ریو 2016 ترتیب رژه کاروان جمهوری اسلامی ایران مشخص شد.ایران که تحت عنوان کاروان فرهنگی- ورزشی منا در بازیهای پارالمپیک شرکت می کند، در جایگاه ۷۶ کشورهای رژه رونده قرار دارد.ورزشکارانی که زیر پرچم کمیته بین المللی پارالمپیک در این دوره از بازیها شرکت می کنند به عنوان اولین گروهی هستند که در مراسم افتتاحیه رژه می روند و پس از آن ورزشکاران افغانستان رژه خواهند رفت.آخرین کشور رژه رونده هم خود کشور میزبان یعنی برزیل خواهد بود.نکته جالب توجه به کشور روسیه بازمی گردد که از سوی کمیته بین المللی پارالمپیک هنوز نتوانسته مجوز حضور در بازیها را بگیرد. روسیه در این جدول در جایگاه ۱۲۹ قرار دارد با این حال با خط زرد از سایر کشورها متمایز شده است.

در پانزدهمین دوره بازیهای پارالمپیک ۱۶۴ کشور حضور خواهند داشت.عشرت کردستانی، عضو تیم والیبال نشسته بانوان، پرچمدار کاروان ایران در این دوره از بازیها خواهد بود. پانزدهمین دوره مسابقات پارالمپیک از ۱۷ تا ۲۸ شهریورماه در ریودوژانیرو برگزار می شود. کاروان پارالمپیک ایران با نام کاروان فرهنگی ورزشی منا دهم شهریورماه برای حضور در این دوره از بازی ها عازم ریو شد.