وقتی کرسی جهانی نصیب ایران شد

تعبیر یک رویا

بعد از شش سال کشتی ایران در سطح بین‌الملل دارای یک جایگاه و اعتبار مهم شد. رسیدن به هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی به دلیل بی‌برنامگی در هنگام برگزاری انتخابات این فدراسیون جهانی در سال‌های اخیر به یک رویا تبدیل شده بود. رویایی که با برنامه ریزی رسول خادم برآورده شد

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
تعبیر یک رویا
نوآوران -

در این سال‌ها بارها حسرت کرسی نایب رییسی اتحادیه جهانی را خوردیم که چه آسان آن را از دست دادیم. هنوز هم این کرسی را نتوانستیم به دست بیاوریم اما حالا که به زحمت فراوان توانستیم به هیات رییسه راه پیدا کنیم، باید قدر این موقعیت را بدانیم.

کنگره دو سالانه فدراسیون جهانی کشتی در شهر ماکون فرانسه برگزار شد. در این کنگره 11 نفر برای رسیدن به اتحادیه جهانی تلاش کردند که در نهایت هم شش نفر برای این مهم انتخاب شدند.

نفر اول از این شش نفر رسول خادم رییس فدراسیون کشتی بود. اتفاقی مهم و حایز اهمیت که نشان از اعتبار و جایگاه کشتی ایران و البته دیپلماسی موفق و سرمایه‌گذاری موثر مدیریت فدراسیون در این چند سال اخیر دارد.

حال این کرسی که به دست آمده و همه آگاه هستند که فدراسیون کشتی تا چه اندازه برای رسیدن به این کرسی متحمل هزینه و زحمت شده باید قدر آن را بدانیم.

باید پذیرفت که کرسی هیات رییسه اتحادیه جهانی متعلق به شخص رسول خادم نیست، اگر چه با زحمت و درایت او به دست آمد اما یک اعتبار بین‌المللی برای ورزش و البته برای کشتی ایران است. بنابراین باید تلاش کرد برای حفظ این کرسی اختلاف نظرها و حسادت‌ها را کنار بگذاریم و با یک مدیریت خوب از این کرسی نهایت استفاده را ببریم.

پیش از این کرسی‌های مهم دیگری هم در ورزش ایران داشتیم اما بی برنامگی و حسادت این کرسی‌ها را از بین برد. از حضور هاشمی طبا در کمیته بین‌المللی المپیک بگوییم یا از دبیر کلی علی مرادی در کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا و یا از نایب رییسی دکتر توکل در فیلا که همه اینها به دلیل بی‌برنامگی و یا حسادت‌های داخلی از بین رفت. باید به گذشته نگاه کنیم و از بلاهایی که سر این کرسی‌ها آمد درس عبرت بگیریم تا در آینده حسرت از دست دادن آنها را نخوریم. تمامی این کرسی‌ها یا به خاطر اختلاف نظرهای سیاسی و یا شخصی از بین رفته و آنگاه ورزش کشور از آن آسیب خورده است. آیا کسی بود که از اتفاقی که برای بهداد سلیمی رخ داد ناراحت نشود؟ قطعا همه از این اتفاق سرخورده و ناراحت شدند. برای جلوگیری از سرخوردگی‌های دیگر باید قدر این کرسی‌ها را بدانیم. در همین بازی‌های المپیک ریو بیش از همیشه حسرت نداشتن کرسی‌های بین‌المللی را خوردیم؛ وقتی دیدیم که جلود عراقی در وزنه‌برداری جای علی مرادی را در کنفدراسیون آسیا گرفته و در رقابت‌های دسته فوق سنگین وزنه‌برداری بازی‌های المپیک چگونه حق را نا حق کرد و سومین مدال طلای المپیک را از دست ایران بیرون آورد. نباید به گونه‌ای رفتار کرد که حسرت این کرسی را هم در سال‌های آینده بخوریم.

حضور در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی یک اتفاق بزرگ برای ورزش اول ایران است که می‌تواند تاثیر زیادی در روابط بین‌الملل ایران هم بگذارد اما اگر در داخل مرز حمایتی از رسول خادم نشود حتما این کرسی هم بی ثمر و بی نتیجه خواهد ماند و حتما در آینده از دست ایران هم خارج خواهد شد.

در طول چند سال اخیر مدیریت رسول خادم در فدراسیون کشتی با انتقادات زیادی مواجه بوده اما در این مورد او مدیریت صحیحی را به خرج داد و توانست یک موفقیت بزرگ را برای ورزش ایران کسب کند. حال قرار است او به زودی برای بازی‌های المپیک 2020برای کشتی ایران برنامه‌ریزی کند و نیاز است که با بررسی اتفاقات سه سال قبل از المپیک ریو از اشتباهات درس گرفته و برای موفقیت در توکیو نقاط ضعف را کنار بگذارد.