گزارش «نوآوران» از مدال های پارالمپیک ریو 2016

طلا، نقره و برنز با آمیزه هنر

در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک همیشه هدف نهایی و غایی کسب مدال است. مدال‌هایی که خود داستان‌های جذاب و متفاوتی دارند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
طلا، نقره و برنز با آمیزه هنر
نوآوران -

بعد از پایان رقابت‌های المپیک و با یک وقفه‌ای قریب به 20 روز بازی‌های پارالمپیک آغاز می‌شود و داستان مدال‌ها دوباره از سر گرفته می‌شود. ساخت مدال‌های بازی‌های المپیک و پارالمپیک ریو 2016 آمیزه‌ای از هنر و علم است. یک تیم 100 نفره در ضرابخانه برزیل به طور پنهانی مشغول کار بوده‌اند تا بیش از 5 هزار مدال این بازی‌ها را بسازند. مدال‌های المپیک و پارالمپیک ریو بزرگترین مدال‌هایی هستند که در بازی‌های المپیک مدرن اعطا می‌شود. اندازه این مدال‌ها 5/8 سانتیمتر است و نیم کیلوگرم وزن دارند. مدال‌های طلا کاملا عاری از جیوه است. در ساخت مدال‌های نقره و برنز به میزان 30 درصد از مواد بازیافتی استفاده شده است. با توجه به مفهوم پایداری، در تولید بند مدال‌ها هم به میزان 50 درصد از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی استفاده شده است.

هرچند ورزشکاران این مدال‌ها را تصاحب می‌کنند، اما سازندگان مدال‌ها هم به شاهکارهای درخشان خود به همان میزان تعلق خاطر دارند. نلسون نتو کارنیرو که قالب مدال‌های المپیک و پارالمپیک را ساخته است، می‌گوید: من با تماشای مدال‌ها روی سکوی توزیع مدال احساس می‌کنم که خودم مدال گرفته ام. کارنیرو در مدت 41 سال فعالیت خود در ضرابخانه برزیل سکه‌های زیادی را ضرب کرده است اما هیچ کدام آنها به اندازه ساخت مدال‌های المپیک و پارالمپیک برایش هیجان انگیز نیست. در حالی که با استفاده از رایانه می‌توان قالب را ساخت کارنیرو مدت دو هفته برای ساخت این قالب با دست وقت گذاشت. پس از آن قالب با دستگاه تراش سی ان سی تراش داده شد و سپس برای کنترل کیفیت زیر میکروسکوپ قرار گرفت و به کارخانه فرستاده شد. در کارخانه، ساخت مدال‌های طلا یک مرحله دیگر را طی می‌کنند و تحت فرآیند دوش طلا قرار می‌گیرند. مدال طلا از 494 گرم نقره و 6 گرم طلا ساخته شده است.

ارزش نقره و طلای هر مدال طلا حدود 587 دلار است. آخرین بار که مدال‌های طلای خالص به قهرمانان المپیکی اعطا شد مربوط به بازی‌های المپیک 1912 استکهلم است.

در بازی‌های المپیک و پارالمپیک، مدال‌های طلا در واقع بیشتر از نقره ساخته می‌شوند و در ساخت مدال‌های نقره هم کمی مس به کار می‌رود. با وجود اینکه ترکیب فلزات مدال‌های المپیک و پارالمپیک در طول زمان تغییر زیادی نکرده است، اما شکل و اندازه آنها تغییرات زیادی را تجربه کرده است. این مدال‌ها معمولا گرد هستند، با این حال مدال بازی‌های پاریس 1900 چهار گوش بود. مدال بازی‌های 1912 استکهلم نیز بیضی بود.