تفتیان در گفت‌و گو با «نوآوران» :

به‌خاطر ورزش به ازدواج فکر نمی‌کنم

هرچند در المپیک امسال افراد نامداری که سابقه شرکت در المپیک را داشتند نتوانستند خوب عمل کنند. باتوجه به اینکه مجتبی عابدینی و حسن تفتیان نتوانستند مدال کسب کنند اما باعث شدند که ایران در رشت‌های شمشیربازی و دوومیدانی برای اولین تا نیمه نهایی صعودکنند، که برای ایرانیان افتخارآفرین بودند. اما در این المپیک شاهد چهره‌های جدیدی بودیم، مثل کیمیا علیزاده، که برای اولین بار در تاریخ المپیک مدال کسب کرد. و همچنین حسن یزدانی چهره جدید کشتی که توانست مدال نیز بگیرد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
به‌خاطر ورزش به ازدواج فکر نمی‌کنم
نوآوران -

حسن تفتیان رکورد04/10 صدم ثانیه را در دوی 100متر جهانی اسپانیا برای خود و کشورش رقم زد و برای اولین بار در تاریخ در دوو صد متر المپیک از مرحله اول به نیمه‌نهایی صعود کردند. او رکورددار دو ۱۰۰ متر ایران با زمان 04/10 ثانیه در دورهرقابت‌های دوومیدانی اسپانیا در شهر مادرید است. پیش از حسن تفتیان، رکورد ۱۰۰ متر ایران در اختیار رضا قاسمی، با زمان 14/10 ثانیه در مسابقات دوومیدانی جام کازانف قزاقستان بود. رکورد تفتیان در دوی ۲۰۰ متر 72/20 ثانیه است. او همچنین در مسابقات دوی ۱۰۰ متر، در پانزدهمین دوره مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان، توانست برای اولین بار در تاریخ ایران، به مرحله نیمه‌نهایی این رشته راه پیدا کند.

    استقبال مردم بعد از المپیک

 تفتیان با تشکر از استقبال مردم بعد از المپیک می‌گوید که مردم به من خیلی لطف کردند و من از همه‌ آنها برای اینکه من را در المپیک یک ورزشکار موفق دانستند ممنونم. من در المپیک تمام تلاشم را انجام دادم تا دل مردم را خوشحال کنم و هدفم در نیمه نهایی ، فینال و المپیک این بود که تعداد اندکی از مردم را بتوانم شاد کنم.

    رکورد در دوو میدانی

او درباره رکورد جهانی دوو میدانی در 100متر می‌گوید:« رکورد در دوو میدانی برای شکستن است، این حرف خیلی در این رشته شنیده می‌شود.» به گفته او، یکی از بهترین رکوردهای دوی 100متر رکورد 9/58صدم ثانیه است. به نظر او، همه عوامل باید خیلی تلاش کنند تا این رکورد تاریخی دوباره تکرار شود. او ادامه می‌دهد: ولی به هرحال فکر می‌کنم رکورد 100متر شکسته خواهد شد.

    ضعف رکورد در رسیدن به نیمه نهایی

این ورزشکار دوو میدانی درباره رقابت در المپیک با اشاره به این‌که داشتن رقیب بهتر باعث ایجاد انگیزه برای ورزشکار و در نتیجه عملکرد بهتر او می‌شود اضافه می‌کند: مسابقات المپیک به خاطر 4 سال یکبار برگزار شدن و جو حاکم بر مسابقات شرایط خاصی دارد. به گفته تفتیان،‌ بیشتر ورزشکاران و بزرگان جهان و المپپیک که در این المپیک هم حضور داشتند، نتواستند موفق شوند. او با اشاره به این‌که برای این مسابقات تمرینات زیادی کرده بود ادامه می‌دهد: اگر این اتفاق پیش نیامده نباید دنبال بهانه خاصی باشیم. اما این شکست دلایل علمی زیادی هم داشت. یکی از این دلایل، اختلاف ساعت زیاد ما با برزیل و در نتیجه تغییرات فیزیکی به وجود آمده بود. تفتیان در ادامه صحبت‌هایش به این موضوع اشاره می کند که در برزیل 100 متر آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفت. در صورتی که در همه جای دنیا این مسابقه تا حدی مهم است که در لحظه استارت هیچ صدایی نباید شنیده‌ شود. اما به گفته او در برزیل نه تنها این شرایط فراهم نبود بلکه حتی خود آقای «بولت» (قهرمان دوو میدانی جهان) تماشاچیان را به سکوت دعوت کرد.

    کاملا اتفاقی وارد مسابقات شدم

تفتیان درباره ورودش به این رشته ورزشی به «نوآوران» می‌گوید: من به صورت کاملا اتفاقی وارد این مسابقات شدم.

ژاز زمانی که وارد این ورزش شدم مربیانم خیلی تلاش کردند تا در این رشته موفق شوم. او همچنین به مراکزی که برای علاقه مندان این رشته وجود دارد اشاره می‌کند و می‌گوید علاقه مندان می‌توانند همچنین به پیست های دوو میدانی برای کشف استعداد خود مراجعه کنند.

    دلیل نرسیدن به نتایج قابل قبول در ایران

حسن تفتیان همچنین با اشاره به وجود استعداد در این رشته ورزشی ادامه می‌دهد: خوشبختانه استعداد دوو میدانی زیاد داریم اما زمینه و بسترپیشرفت مسابقات دوو میدانی هنوز در ایران وجود ندارد. امکاناتی که باید برای یک ورزشکار قهرمانی در المپیک وجود داشته باشد عبارت است از پیست‌ها و زمین های حرفه ای، شرایط سخت افزاری و همچنین نرم افزاری است. اما این شرایط در ایران وجود ندارد. به نظر او در صورت وجود این شرایط است که می‌توان به کسب مدال در این رشته امیدوار بود.

 او در ادامه به احسان حدادی که در این زمینه مدال آورده اشاره کرده و ادامه می‌دهد:امیدوارم با فراهم شدن شرایط این مدال‌آوری‌ها تکرار شود و شاهد موفقیت ورزشکاران دوو میدانی در میادین جهانی باشیم.

    فرار تفتیان از ازدواج

او در پاسخ به سوال« نوآوران» درباره علت ازدواج نکردنش می‌گوید: من 23 سالم است و به قول مادرم هنوز خیلی زود است برای اینکه ازدواج کنم. البته ورزش و پیشرفت در این زمینه آنقدر برای من مهم بوده که حتی ادامه تحصیلم را تحت شعاع قرار داده و نتوانسته ام آن‌طور که باید پیشرفت کنم.

تفتیان در ادامه می‌گوید: یک ورزشکار لازم است درگیر قهرمانی باشد و در دوران بازنشستگی زمان کافی دارد که کارهای دیگر زندگی ‌را انجام دهد، چون فقط تا 30 سال می‌تواند ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال کند و بعد از آن می‌تواند به زندگی شخصی خود برسد. در حال حاضر انتظار مردم برای مدال‌آوری ورزشکاران زیاد شده و ورزشکار وقتی مطرح می‌شود باید از خیلی مسائل شخصی‌اش چشم پوشی کند که یکی ازاین مسائل ازدواج است.