درخشش کاروان منا در پارالمپیک ریو2016

شکستن رکورد جهانی توسط «سیامند رحمان»

سیامند رحمان در سال ۱۳۸۷ برای نخستین بار به اردوی وزنه‌برداری معلولان ایران دعوت شد.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
شکستن رکورد جهانی توسط «سیامند رحمان»
نوآوران -

 در سال ۲۰۱۲ در مسابقات پارالمپیک لندن ۲۰۱۲ با غلبه بر وزنه ۲۸۰ کیلوگرم توانست رکورد وزنه‌برداری پارالمپیک در وزن مثبت۱۰۰ به میزان ۱۵ کیلوگرم و به ۲۸۰ کیلوگرم ارتقا دهد و به عنوان رکورددار پارالمپیک نام خود را ثبت کند. او در نخستین حرکت خود درخواست وزنه 270 کیلوگرمی را داده بود. نزدیک‎ترین درخواست به او توسط نماینده اردن صورت گرفته بود. این ورزشکار برای حرکت نخست خود 230 کیلوگرم را درخواست داده بود. نماینده کشورمان در نخستین حرکت خود 270 کیلوگرم را مهار کرد و رکورد پارالمپیک را همان حرکت نخست به نام خود کرد. رحمان در حرکت دوم وزنه 300 کیلویی را مهار کرد و رکورد 296 کیلویی خودش در جهان را شکست. سیامند در حرکت سوم رکورد 305 کیلوگرم را برجای گذاشت. او به این رکورد قانع نشد و در حرکت بعدی وزنه 310 کیلوگرم را مهار کرد و قاطعانه ششمین مدال طلای کاروان ایران را کسب کرد. او با مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرم رکورد المپیک و همه رکوردهای جهانی را شکست. نفر دوم در این مسابقات وزنه ۲۳۵ کیلوگرمی را مهار کرده بود.

      کسب دومین طلای بانوی ایرانی در پارالمپیک

ساره جوانمردی در المپیک ریو موفق به کسب دو مدال طلا شد. او در بخش تفنگ بادی ۱۰ متر پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ به مدال طلا دست یافت.او به امتیاز ۱۹۳ /۴ رسید و رکورد جهانی را جابه‌جا کرد. مدال طلای جوانمردی، نخستین طلای کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ بود. او با شکستن رکورد فینال‌های پارالمپیک در رشته تپانچه 50 متر میکس، موفق شد به مدال طلای این رقابت‌ها دست یابد. این دومین مدال طلای جوانمردی در پارالمپیک ریو 2016 است.

             مدال برنز به پرتابگران ایران رسید

پرتابگر وزنه کشورمان در کلاس F۵۳ بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو موفق به کسب مدال برنز شد. علیرضا مختاری و اسدالله عظیمی از کشورمان به مصاف با هشت حریف دیگر از جامائیکا، فلسطین، جمهوری چک، یونان، ژاپن، آمریکا، کرواسی و مکزیک رقابت کردند.

علیرضا مختاری در تلاش‌های اول، دوم و سوم به ترتیب رکوردهای 7/56 متر، 7 متر و 7/69 متر را به ثبت رساند. وی در تلاش چهارم نیزه را 7/83 متر پرتاب کرد، در تلاش پنجم رکورد 7/87 را به ثبت رساند و در پرتاب ششم مرتکب خطا شد. بدین ترتیب مختاری با ثبت رکورد 7/87 در رده چهارم قرار گرفت و از دستیابی به مدال باز ماند همچنین اسدالله عظیمی ورزشکار 56 ساله کشورمان در پرتاب اول رکورد 7/47 متر، در پرتاب دوم 8/06 متر و در پرتاب سوم 8/14 متر را به ثبت رساند.ورزشکار کشورمان در پرتاب چهارم نیزه را 7/49 متر پرتاب کرد، در پرتاب پنجم رکورد 7/55 متر را بر جا گذاشت و در پرتاب ششم نیز مرتکب خطا شد.عظیمی به‌این ترتیب با رکورد 8/14 متر موفق به کسب مدال برنز شد و چهاردهمین مدال کاروان کشورمان را به ارمغان آورد.

مسابقات پرتاب وزنه کلاس F۳۴ بازی های پارالمپیک ریو دوژانیرو برگزار شد و محسن کائیدی از ایران با حریفانی از تونس، امارات، قرقیزستان، قطر، چین، کلمبیا (۲ ورزشکار) و مراکش به رقابت پرداخت.کائیدی در پرتاب اول خود موفق به ثبت رکورد ۳۳/۴۲ متر شد و در پرتاب‌های دوم و سومش مرتکب خطا شد.ملی‌پوش پرتاب نیزه پارالمپیکی کشورمان در تلاش چهارم خود نیزه را ۳۲/۲۵ متر پرتاب کرد و در پرتاب پنجم و ششم باز هم مرتکب خطا شد.به‌این ترتیب کائیدی با رکورد ۳۳/۴۲ متر در رده سوم ایستاد و به مدال برنز بسنده کرد تا ششمین برنز کاروان کشورمان به نام او ثبت شود.در این رقابت مائوریسیو والنسیا از کلمبیا با ۳۶/۶۵ متر قهرمان شد و یان ژانگ وانگ از چین با ۳۴/۱۵ متر به مقام نایب قهرمانی رسید.

             زهرا نعمتی طلایی شد

زهرا نعمتی قهرمان پارالمپیک 2012 لندن که بازی‌های المپیک را نیز تجربه کرده و پرچمدار کاروان ایران در المپیک نیز بوده است, به رقابت پایانی این رشته راه یافت و در مرحله فینال رقابت‌های ریکرو تیراندازی باکمان پارالمپیک 2016 برابر چون یان وو از کشور چین قرار گرفت و با نتیجه 6 بر 4 پیروز شد و هفتمین طلایی کاروان منا لقب گرفت.