استارت رقابت‌های گرندپری فرمول یک

آغاز هیجان با ستاره‌های اتومبیل‌رانی

رقابت‌های گرندپری سنگاپور در شرایطی در دور اصلی برگزار می‌شود که جنگ بین دو راننده و هم‌تیمی در مرسدس بنز حسابی بالا گرفته است.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آغاز هیجان با ستاره‌های اتومبیل‌رانی
نوآوران -

در واقع بعد از اینکه دو گرندپری قبلی در فرمول یک را نیکو رزبرگ آلمانی برده حالا فاصله‌‌اش با همیلتون پیشتاز فقط به دو امتیاز ناقابل رسیده و ممکن است صدر جدول دستخوش تغییر و تحولاتی شود. پیست سنگاپور با 23 دوری که راننده‌ها باید در آن بزنند از همین حالا مهیای رقابت بین دو هم‌تیمی می‌شود که شاید تاریخ فرمول یک کمتر به خودش دیده است. اگرچه همه نگاه‌ها فعلاً متوجه رزبرگ و همیلتون است ولی نباید از سباستین فتل، راننده فراری غافل شد‌‌؛ او در 5 فصل اخیر 4 بار در این پیست عنوان اولی را به خودش اختصاص داده و هیچ بعید نیست تمام معادلات را به هم بزند.

    200 برای رزبرگ

در پیست «مارینا بی»، نیکو رزبرگ دویستمین حضورش در یکی از دورهای گرندپری فرمول یک را تجربه خواهد کرد. او در شرایطی به این رقم قابل توجه می‌رسد که کارش را از تیم ویلیامز در سال 2006 شروع کرد و برای اولین بار حضور در گرندپری‌ها را در پیست بحرین تجربه کرد. در این مدت رزبرگ 21 بار فاتح گرندپری‌ها شده و در مجموع هم 50 بار روی سکوی اولی تا سومی ایستاده است ولی هرگز موفق نشده قهرمان اصلی رقابت‌های فرمول یک شود. موردی که شاید در یکی، دو فصل گذشته لیاقتش را داشته ولی هر بار پشت‌سر همیلتون بریتانیایی به عنوان دومی رسیده است. رزبرگ آلمانی حالا یک چیز را خوب می‌داند‌‌؛ اینکه اگر قرار است امسال قهرمان دنیا در رشته اتومبیلرانی شود نباید فرصت را از دست بدهد و از همین سنگاپور باید استارت قهرمانی‌‌اش را بزند.

او برای رسیدن به این خواسته می‌تواند درس عبرتی در گرندپری سال پیش در همین سنگاپور بگیرد‌‌؛ جایی که همیلتون از پیست مسابقه خارج شد ولی رزبرگ با 25 ثانیه اختلاف نسبت به سباستین فتل به عنوان نفر چهارم از خط پایانی گذشت. شاید به غیر از لوئیس همیلتون، رزبرگ باید نگاه ویژه‌ای هم به فتل داشته باشد.

     فرستاپن، ستاره تازه

«کار ساده‌ای نخواهیم داشت». این جمله‌ای است که لوئیس همیلتون در وصف گرندپری پیش‌رو به زبان می‌آورد. او که به همراه فتل و آلونسو تنها رانندگانی هستند که سنگاپور را حداقل سه بار برده‌اند، اشاره مستقیمی به قدرت تیم فراری و البته ردبول می‌کند. در واقع ردبولی‌ها در این فصل با ستاره جوانی به نام مارک فرستاپن حسابی سروصدا کرده‌اند‌؛ آنها اگرچه تا به حال به لطف همین فرستاپن فقط یک گرندپری (اسپانیا) را برده‌اند ولی امید زیادی به درخشش همین راننده 18 ساله در پیست سنگاپور دارند. تیم ردبول امیدوار است که راننده‌‌اش در سنگاپور بتواند موی دماغ کله‌گنده‌هایی مثل همیلتون، رزبرگ و فتل شود. نکته‌ای که پیست سنگاپور را برای راننده‌های مذکور و البته بقیه مهم جلوه می‌دهد این است که این پیست به خاطر شرایط گرمای موجود، حتی شب‌ها، اجازه نمی‌دهد راننده‌ها با سرعت‌های بالا به کارشان ادامه دهند. تقریباً سرعت متوسط در این پیست پایین‌تر از حد معمول است و از طرفی به‌خاطر همین موضوع از پیست خارج شدن راننده‌ها و ورود اتومبیل‌های امنیتی به درون پیست به‌صورت مکرر اتفاق می‌افتد.

      مرسدس مدعی نیست؟

در شرایطی که پیش از شروع رقابت اصلی بسیاری دو راننده تیم مرسدس را بخت اصلی برای اول شدن در این گرندپری می‌دانند ولی توتو ولف، رئیس تیم مرسدس بنز چنین موضوعی را قبول ندارد. او در صحبت‌هایی که خبرگزاری فرانسه به آن پرداخته، می‌گوید: «فراری سال گذشته اینجا نمایش خوبی داشته است. ردبول هم با توجه به تغییرات ایرودینامیکی که به وجود آورده ماشین‌های خوبی دارد که کار را برای راننده‌هایش بسیار راحت کرده است. فکر می‌کنم نباید دچار این اشتباه شویم و بگوییم که راننده‌های ما بخت اصلی برای رسیدن به عنوان اولی در سنگاپور هستند.» البته همتای او در تیم فراری یعنی مائوریتسیو اریوابنه می‌گوید تیمش تا اینجای فصل خوب کار نکرده ولی همچنان امیدوار هستند: «این یک واقعیت است که از تیم‌مان انتظار بیشتری داریم. فعلاً هم که برنامه‌های تازه‌ای را پیاده کرده‌ایم که به نظرم می‌تواند مؤثر باشد و در ادامه راه کمک کند که دوباره به سطح بالا برسیم.»