گفت‌وگوی «نوآوران» با دارنده مدال طلای لندن و ریو

زهرا نعمتی: همه مردم دچار مشکل جسمی هستند و نباید تسلیم شوند

یک سانحه رانندگی باعث شد تحصیلات اش در رشته گیاه پزشکی را نتواند ادامه بدهد و به کل مسیر زندگی اش را عوض کند تا او تنها زن در تاریخ ورزش ایران افتخارات بزرگی برایمان به ارمغان بیاورد. ۱۹ ساله بود و دانشجوی شهرستان، یک روز هنگام برگشتن به کرمان بر اثر تصادف اتوبوس قطع نخاع شد، همین شد که نتواند تحصیلاتش را ادامه دهد دو سالی فیزیوترابی کرد تا یا این شرایط کنار بیایید. تلاش او قبل از تصادف هم نوید یک آینده درخشان می داد، از ۱۱ سالگی تکواندو را شروع کرده بود و پیش از حادثه کمربند دان مشکی بود عضو تیم منتخب استان و چند مقام استانی هم داشت و هدفش رسیدن به تیم ملی بود. او اکنون اولین ورزشکار ایرانی، اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانسته هم در المپیک و هم در پارالمپیک کسب سهمیه کند و در تیراندازی توانست تیم ایران را را در پارالیمپیک به مدال طلا برساند. صحبت‌های این بانوی افتخارآفرین با نوآوران را در ادامه خواهید خواند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
زهرا نعمتی: همه مردم دچار مشکل جسمی هستند و نباید تسلیم شوند
نوآوران -

      وضعیت سخت رقابت با المپیکی ها

در المپیک سختی و مشکلات زیادی وجود داشت، ولی خدا را شکر همه چیز به خوبی پایان یافت. وقتی که از المپیک برگشتم همه چیز خیلی برایم سخت بود. انگار یک طوفان سخت را پشت سر گذاشتم و در المپیک فرود سختی را داشتم و وضعیت روحی خوبی را برای شرکت در مسابقات پارالمپیک نداشتم. حتی من فکرش را هم نمی‌کردم که بتوانم مدال طلای لندن را تکرار کنم، اما خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که شده بود توانستم مشکلات روحی را کنار بگذارم و مدال طلای را کسب کنم. ولی اگر در المپیک هم مثل پاراالمیک برنامه ریزی ‌دقیقی شده بود قطعا می‌توانستم رکوردار باشم و به مدال طلا دست پیدا کنم. اگر اول پارالمپیک برگزار می‌شد من با شرایط بهتری در المپیک حضور پیدا می‌کردم و می‌توانستم در المپیک هم مدال‌آور باشم. البته فکر می‌کنم با سهمیه ای که برای حضور در بازی‌های المپیک کسب کردم یک نوع گرفتن طلا باشد چون شرایط من با بقیه رقبا فرق بسیاری داشت و حضور من در المپیک دست کمی از گرفتن مدال نداشت.

      رکورد المپیک بهتر بود یا پارالمپیک؟

در پارالیمپیک رکورد بهتری کسب کردم. به دلیل اینکه شرایط بهتری داشتم، شرایط روحی من در المپیک با پارالمپیک فرق بسیاری داشت. مشکلاتی که من در زمین المپیک داشتم و شرایط جسمی من با رقبا فرق داشت و همه را متوجه حضور من در این مسابقات کرد و این خیلی کار من را سخت کرد و در فشار روحی شدیدی قرار گرفتم و اگر در االمپیک هم مثل پارالیمپیک یک روانشناس حضور داشت و می‌توانست از نظر روحی به من کمک کند خیلی کارها را برایم آسان‌تر می‌کرد. اینها برنامه‌ریزی‌هایی بود که باید قبل از المپیک انجام‌ می‌شد، اگر از قبل برنامه‌ریزی می‌کردند من می‌توانستم در المپیک مسابقات را بهتر پشت سر بگذارم.

    کسب مدال نقره در میکس تیمی با آقای رنجبر 

من باید تیر نهایی را می‌زدم که تیر نهایی تعیین کننده برای کسب مدال بود. در شرایطی که ما می‌توانستیم بازی را به راند آخر نکشانیم ولی به دلیل فاصله زیادی که به وجود آمد این بازی به راند آخر کشیده شد. وقتی که من تیر و کمان را پایین آوردم حتی فکرش را هم نمی‌کردم که فقط 7 ثانیه برای زدن تیر نهایی وقت دارم و این شد که نتوانستم درست به هدف بزنم و متاسفانه نشد و ما به مدال نقره تیمی دست پیدا کردیم. در لندن با جوانمردی و شیری هم تیمی بودم و در آنجا توانستیم به مدال برنز دست پیدا کنیم و در ریو هم به مدال نقره رسیدم.

      هرگز تسلیم معلولیت خود نشویم

من قبل از این معلولیت در رشته تکواندو کار می‌کردم ولی بعد از حادثه‌ای که برایم به وجود آمد و دچار معلولیت شدم به این رشته آمدم تا بتوانیم آدم موفقی بشوم. مشکلات جسمی نسبت به مشکلات روحی زیاد مورد اهمیت نیست و آدم هیچ وقت نباید تسلیم شود و باید راه را ادامه دهد تا پیروز شود. بهتر است که در شرایط سخت به جای تسلیم شدند فکر حل کردن مشکلات باشیم و همیشه بهتر است قسمت پر لیوان را در نظر بگیریم. من فکر می‌کنم مردم ما به نوعی دچار مشکلات جسمی هستند و بهترین راه برای حل این مشکلات این است که تسلیم نشوند و همیشه به پیروزی فکر کنند و در جهت مخالف مشکلات حرکت کنند تا در نهایت بتوانند همه‌ی مشکلاتشان را پشت سر بگذارند.

      کسب مدال طلا و پرچم‌داری در المپیک

همیشه دوست دارم با مشکلات زندگی بجنگم و سدهایی که در زندگی به وجود می‌آید را بشکنم و به آنها غلبه کنم و پیروز شوم من با حضورم در المپیک کارم را در آنجا انجام دادم، همین‌طور که گفتم من بعد از المپیک از نظر روحی یک فرود خیلی بدی داشتم باید از مربی شخصی ‌ام، آقای پاک و روانشناسی آقای شیری که فدراسیون برای من درنظر گرفته بود تشکر کنم که توانستند مرا از نظر روحی برای مسابقات پارالمپیک آماده کنند و بتوانم به مدال طلا برسم تشکر کنم. همین که من بین رقبای که از نظر جسمی سالم بودند توانستم سهمیه المپیک را دریافت کنم یعنی یک موفقیت بزرگ برای کسانی که مثل من هستند و آقای شیری همیشه به من می‌گوید که من فقط زهرا نعمتی را به تو یادآوری کردم.

اتفاق ویژه

مادری برزیلی که اسم دخترش را به زهرا تغییر داده بود و علاقه زیادی هم به زهرا نعمتی کماندار طلایی پارالمپیک ایران داشت، بالاخره در جریان مسابقات تیراندازی باکمان و بعد از رقابت با کماندار طلایی کشورمان دیدار کرد.

وی درحالی که از شوق دیدن زهرا نعمتی می‌گریست، گفت: اسم زهرا به من الهام شده بود و عاشق این اسم بودم به همین دلیل خواستم اسم دخترم را تغییر دهم اما بسیاری مخالفت کردند چون اسم زهرا در برزیل خیلی کم است و مرا منع می‌کردند اما من اسم دخترم را زهرا گذاشتم.

وی افزود: دخترم به من گفت زهرا نعمتی را در ایران می‌شناسد. از طرفی من به بیماری ای مبتلا شدم که نمی‌تواستم حرکت کنم. به همین دلیل رشته تیراندازی را شروع کردم و وقتی تیراندازی نعمتی را دیدم به او علاقمند شدم.

زهرا نعمتی نیز اظهار داشت: بزرگ‌ترین موفقیت من این است که شما اینجا هستید.

در ادامه مادر برزیلی حوله دخترش را نشان داد که اسم زهرا روی آن نوشته شده بود و زهرا نعمتی هم اسم زهرا را روی لباس زهرای برزیلی نوشت.