گفت‌وگوی «نوآوران» با ستاره تیم ملی بانوان والیبال ایران

فرنوش شیخی: کاش از مصائب والیبال بانوان باخبر بودید

دختران تیم ملی والیبال ایران در بازی های جام باشگاه های آسیا خوش درخشیدند و پنجم شدند و اکنون آماده شدند برای مسابقات AVC CUP یا همان رقابت‌های قهرمانی قاره. جایی که می خواهند این بار هفتم یا هشتم نباشند

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
فرنوش شیخی: کاش از مصائب والیبال بانوان باخبر بودید
نوآوران -

فرنوش شیخی یکی از ستاره‌های تیم ملی بانوان ایران از این رقابت‌ها و موفقیت اخیرشان صحبت کرده است تا مشخص شود بانوان ورزشکاران ایران به پله‌ها و موفقیت‌های بزرگتری چشم دوخته‌اند.

      از مسابقات قهرمانی آسیا بگویید؛ بازی‌هایی که عملکرد خوبی در آن داشتید و درباره سطح این رقابت صحبت کنید. اینکه انتقاداتی نیز مبنی بر حضور تیم ملی بانوان ایران در این رقابت‌ها برخلاف دیگر کشورها که تیم باشگاهی فرستاده بودند، وجود دارد.

باید بگویم این که غیر از ما تیم‌های دیگر بیشتر باشگاهی بودند. درست است اکثر تیم‌هایی که شرکت کرده بودند سه یا چهار تا از بازیکن‌های ملی کشورهای‌شان شرکت کرده بودند. اما همانطور که می‌دانید اکثر تیم‌ها یعنی فکر کنم به غیر از تیم ما و ژاپن، همه بازیکن خارجی داشتند. حداقل دو بازیکن خارجی که هر دو آنها هم بازیکنان خوبی بودند و در زمین عالی بازی می‌کردند. یعنی این طوری نبود که سطح بازی‌ها خیلی پایین باشد. درست است بازی‌های قهرمانی باشگاه‌های آسیا از ای وی سی کاپ ضعیف‌تر است اما همان مسابقات هم خیلی مهم است و یک فرصت عالی برای بچه‌های ما تا تدارک مناسب ببینیم. بردهایی که ما در جام باشگاه‌های آسیا داشتیم به خاطر ضعف حریفان و یا اینکه تیم‌های رقیب ملی‌پوش نداشتند، نبود.

      ولی چنین نظری درباره آن رقابت‌ها‌بود؟

انتقادات و صحبت‌های زیادی در این باره دیده‌ام. اینکه می‌گفتند سطح بازی‌ها خیلی پایین بوده و تیم‌ها اصلا بدون ملی‌پوش آمده بودند. ولی واقعا این حرف درست نیست که این طوری مثلا بزنند توی سر بردهایی که ما داشتیم. شاید نتیجه پنجمی باشد و منتقدان بگویند حالا همیشه ششم می شدند حالا پنجم شدند. این که دیگر شادی ندارد ولی واقعا برای ما یک پیروزی بود این اتفاق. تیم فیلیپین که با آن همه تماشاچی ما توانستیم ببریم، دو تا بازیکن آمریکایی داشت که قراردادهای خیلی بالایی داشتند. یا کره‌شمالی که اولین بازی را با آنها داشتیم، اصلا فکر نمی کردیم زور بردن‌شان را داشته باشیم. همیشه به کره‌شمالی سه بر صفر می‌باختیم. همان برد کره شمالی باعث شد که ما نتایج خوب بگیریم چون اعتمادبه‌نفس‌مان بالا رفت و به خودباوری رسیدیم. ما بازی با چین را باختیم. درست است که باختیم یا با تایلند که باختیم، واقعا خیلی راحت بازی کردیم. ما در سالهای قبل با ترس با این دو تیم بازی می کردیم. یعنی می ترسیدیم که فردا با چین بازی داریم یا با ژاپن بازی داریم ولی امسال اصلا این طوری نبودیم.

      یعنی اکنون که وارد مسابقات جدید شده‌اید از بازی جلوی تیم مدعی المپیکی نمی‌ترسید؟

 نه اصلا. سال‌های قبل ما می‌ترسیدیم که این اتفاق بیفتد ولی الان همه ما دوست داریم که فارغ از هر نتیجه‌ای با آنها بازی کنیم. تایلند با همان تیمی که گرندیریکس بازی می‌کنند و به بازی‎های آسیایی برد به این بازی‌ها آمده است. این خودش برای ما انگیزه است که این دوره از بازی‎ها را بگذرانیم. ولی خب واقعا ای وی سی کاپ خیلی سطحش بالاتر از باشگاه‌های آسیا است و امیدوارم که نتیجه خوب بگیریم.

      ورزش‌دوستان در این مقطع بخش‌هایی از بازی‌تان را دیدند و با ستاره‌هایی مثل شما، گیوه، صابری و بقیه آشنا شدند. مردم سرویس زدن‌های‌تان را دیده‌اند، آبشار زدن‌ها و... چیزی که تا حالا اتفاق نمی‌افتاد. الان فکر می‌کنید که چقدر این نگاه‌ها نسبت به شما عوض شده است؟

خب راجع به اینکه فیلم بازی هایمان را خیلی از مردم در فضای مجازی دیدند، به نظرم اتفاق خیلی خوبی بود همانطور که مردم در المپیک توانستند بازی بانوان‌مان را ببینند، اگر شرایطی ایجاد شود که بازی‌ها را ببینند نظرها نسبت به ما هم عوض می‌شود. فکر می‌کنم به خاطر پوشش تیم‌های مقابل است که مردم بازی‌های ما را نمی‌بینند. ولی همین بخش‌های دیده شده در فضای مجازی خیلی به نفع ما شده است. خیلی‌ها اصلا انتظار نداشتند که والیبال دختران به این شکل باشد. اصلا نمی‌دانستند که ما بلدیم والیبال بازی کنیم. خدا را شکر خیلی ها دیدند. خیلی از کسانی که والیبال می‌فهمند. چون مردم ما بعد از بازی پسرها همه به والیبال علاقمند شدند. همه هم یک جورایی والیبال را بلد شدند. وقتی بازی‌های ما را دیدند حمایت کردند. خب همیشه یک چند تایی هم منتقد هست و در آن حرفی نیست. ولی خب واقعا اتفاق خوبی بود. ما خودمان اکثرا فیلم‌های‌مان را می‌گذاریم تا مردم ببینند. چون از تلویزیون نمی‌توانند ببینند ولی خب از صفحات شخصی ما می‌توانند خیلی راحت فیلم بازی ها را ببینند و بفهمند چه قدر پیشرفت کردیم ودر چه سطحی هستیم .

      یک بخش انتقادات به دلیل پیام تبریک داورزنی بود. خیلی هم گفتند ما قبلا سوم آسیا هم شدیم.

 بله حرفتان کاملا درست است. ما قبلا تیم سوم آسیا شده بودیم و آن تیم واقعا باعث افتخار است ولی حیف از اینکه بعد از آنکه آن تیم مقام آورد ما دیگر تیم ملی والیبال بانوان نداشتیم. فکر کنم نزدیک به سی سال ما هیچ تیمی به هیچ مسابقه‌ای اعزام نکردیم. ولی ما الان هفت یا هشت سال است که اعزام می‌شویم. یک دوره خیلی طولانی ما هیچ تیمی شرکت ندادیم و هیچ والیبالیستی نداشتیم. برای همین است که الان این پنجمی از سیزدهمی آسیا به پنجمی تبدیل شده است. شاید حماسه بزرگی برای مردمی که از بیرون نگاه می‌کنند نباشد، چون مردم قهرمانی دوست دارند، مدال و سکو دوست دارند ولی برای ما که اینقدر زحمت کشیدیم و می‌دانیم که از کجا به کجا رسیدیم خیلی ارزش دارد حتی باخت هم برای ما ارزشمندتر از سال قبل است. چون فهمیدیم که چقدر پیشرفت کردیم و هیچ کس جز خودمان این سختی‌ها را نمی‌فهمد.

      حضور مایدا به عنوان سرمربی هم کمک زیادی به والیبال بانوان کرده است. خیلی‌ها در ابتدا می‌گفتند او نمی‌تواند عملکرد خوبی به جا بگذارد اما به نظر می‌رسد که خیلی خوب با تیمش جا افتاده است و یک تحولی ایجاد کرده است.

قبل از اینکه مایدا بیاید همه جبهه داشتند چه برسد به خود بازیکنان. ما هم همین طور بودیم ولی خب اینکه بگویم فنی با بقیه مربیان خیلی فرق دارد نه این طور نیست. یعنی از لحاظ فنی شاید خیلی‌ها باشند که مثل مایدا کار کنند ولی این رفاقتی که با بچه‌ها دارد به ما کمک کرده است. ما با آرامش بازی می‌کنیم و هیچ استرسی در هنگام بازی نداریم و از لحاظ روانی خیلی به ما کمک می‌کند. مایدا بیشتر از اینکه از نظر فنی روی ما کار کند روی خودباوری و اعتمادبنفس ما کار می‌کند و ما خیلی راحت می‌توانیم جلوی تیم‌های بزرگ بازی کنیم.

      اکنون نگاه مثبتی به والیبالیست‌های دختر وجود دارد. نظرت در این باره چیست؟

انشاءلله که همه علاقمندان به والیبال عملکردمان را دیدند. شما اگر نگاه کنید می‌بینید که همه بازیکنان ما عالی بودند. الان از خانم زینب گیوه که کاپیتان تیم است تا مهسا صابری، کدخدا و... همه عالی بودند و یکی از یکی بهتر بودند. همین شبنم بود و نبودش خیلی به برد و باخت تیم کمک می‌کند و در تیم ما مهم است. اگر 6 بازی ما در فیلیپین را نگاه کنید من در چهار بازی امتیازآورترین بازیکن زمین شدم و خیلی برای رزومه کاری‌ام خوب است. امیدوارم بتوانیم در بازی‌های ای وی سی کاپ هم بدرخشیم و بتوانیم مردم را خوشحال کنیم.