گفت‌وگوی نوآوران با حمیدرضا تاجیک، بازیکن تیم ملی هندبال

آینده ملی‌پوشان هندبال در هاله‌ای از ابهام

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
آینده ملی‌پوشان هندبال در هاله‌ای از ابهام
نوآوران -

نابسامانی‌های هندبال دنبال‌دار است تا جایی که برخی از بازیکنان ملی‌پوشان این رشته تیمی ندارند، برخی از تیم‌های لیگ هم به‌خاطر مشکلات مالی و فدراسیون از شرکت در لیگ جایی ندارند، این باعث بیرون ماندن بازیکنان شده‌است. فدراسیون هندبال هنوز هیچ رییسی ندارد و سرپرست این فدراسیون فعلا جایگزین ریاست شده‌است تا تکلیف ریاست اینرسته مسخص سود. وزارت ورزش باعث به‌وجودآمدن همه‌ی این بسامانی‌ها و سوخته شدن این نسل هندبال ایران است. شاید در آینده این ورزش آینده روشنی داشته باشد.حمیدرضا تاجیک، از این نابسامانی‌ها به سطوح آمده است، او یکی از ملی‌پوشانی ست که تیمی در این فصل هندبال ندارد. او این فصل را انفرادی تمرین خواهد کرد تا از تیم ملی خط نخورد و جزو ملی‌پوشان بماند.

شرایط هندبال در ایران چگونه است؟

همانطور که در جریان هستید. ورزش هندبال در بین مردم ایران جایگاه چندان ویژه‌ای ندارد و فقط در بعضی از شهرستان‌های کشور طرفدار دارد. من 4 سال عضو تیم‌های پایه ایران بودم و امسال هم برای اولین بار «ب» تیم ملی بزرگسالان دعوت شدم. اما شرایط هندبال در حال حاضر در کشور فوق‌العاده نامطلوب است. زمانی که مهدوی رییس مستعفی بود این رشته اوضاع بهتری داشت. او برای اینکه هندبال بین مردم شناخته شود جشنواره‌های زیادی برگزار کرد که باعث بهتر شدن وضعیت پایه این رشته شد. ما با تیم ملی جوانان اردوهای اروپایی نیز داشتیم، تا تیم بتواند امسال سهمیه جهانی را در کشور اردن کسب کند. که در این تورنمنت‌ها که در کشور لهستان برگزار شده بود به مقام قهرمانی رسیدیم اما در بازی‌های قهرمانی‌آسیا نتوانستیم انتظارات را برآورده کنیم. بازیکنان برای بازی‌ها آماده بودند، این آمادگی در هندبال بی‌سابقه بود. اما یک‌سری اتفاقات که هنوز بعد از چند ماه دلیل به وجود آمدنش برای ما هم مبهم است، توجیهی برای این اتفاقات پیدا نکردیم.

تیم ملی نوجوانا به بحرین نرفت این امر تبعات بدی برای این رشته به همراه خواهد داشت، نظر شما راجع به این اتفاقات پیش‌آمده چیست؟

تیم ملی نوجوانان آمادگی لازم را برای شرکت در این مسابقات را داشت ولی به‌خاطر برخی از ماسئلی که به بازیکنان گفته‌اند این تیم به بحرین نرفت و این شرکت نکحردن در مسابقات باعث محروم شدن و جریمه سنگین مالی همراه خواهد بود. البته با رایزینی توسط فدراسیون ایران می‌توان این محرومیت را در به حالت تعلیق درآورد. امیدواریم که این اتفاق برای نوجوانان ایران پیش‌آید.

تعطیلات لیگ هندبال به ضرر بازیکنان ملی است، نظر شما راجع به این تعطیلات چیست؟

یک لیگ با برنامه مطمئنا به تیم ملی کمک خواهد کرد. هندبالیست‌های جوان مثل ماها بتوانند در چند سال آینده به تیم ملی هندبال راه‌پیدا کنند. اما همانطور که در جریان هستید لیگ قرار است از اواخر مهرماه با حضور 8 تیم برگزار شود. این در حالی‌ست که اکثر بازیکنان بدون تیم مانده‌اند، دلیل آن هم این است که مبالغ پبیشنهادی بازیکنان با آن چیزی که تیم‌ها می‌توانند بپردازند تفاوت‌های زیادی دارد.

آینده بازیکنانی که تیم ندارند چه‌خواهد شد؟

واقعا مشخص نیست چه اتفاقی در انتظارما هست با این وضعیت باید به صورت انفرادی به تمرینات خود ادامه دهیم تا شاید وضعیت رو به بهبودی رود.مسابقات آسیایی تیم ملی بزرگسالان از آبان ماه برگزار خواهد شد. با داشتن این وضعیت که هندبال ایران دارد. فکر نکنم بتوانید در این مسابقات امتیاز‌های کافی دریافت کنیم و جزو برترین‌ها قرار گیریم. باید دید که فدراسیون برای این مسابقات و آینده هندبال چه‌خواهد کرد. دورماندن بازیکنان ملی‌پوش از بازی‌های لیگ باعث نگرفتن نتیجه مطلوب در بازی‌های آسیایی می‌شود.

به نظر شما فدراسیون فکری برای آینده این رشته دارد؟

فدراسیون وقتی که مهدوی رییس بود برنامه‌ریزی خوبی برای آینده این رشته داشت که متاسفانه ایشان به علت فشارهای روانی که در کشور بود و بیماری که داشتند مجبور به استعفا شدند.  او تا وقتی که رییس فدراسیون بودند سعی با جذب اسپانسرهایی برای این  رشته نداشتند که به دلیل اینکه وزارت ورزش توجهی به این رشته ندارد یاعث شد تا اسپانسری جذب نشود.  به علت عدم پخش زنده و عدم تبلیغات کافی اسپانسرهای این رشته یکی پس از دیگری کنار رفته‌اند تا در حال حاضر هندبال ایران رو به نابودی برود. فدراسیون با نداشتند رییس و اسپانسر باعث نتابودی بازیکنان این رشته شده‌است، مشکلات مالی که در این رشته است  باعث شده که اکثر بازیکنان ملی‌پوش بدون تیم بمانند و در لیگ امسال حضور نداشته باشند.

هندبال ایران در مرز نابودی است، این نابسامانی‌ها تا کی ادامه خواهد داشت؟

برای اینکه هندبال دوباره به دوران خوش خود بازگردد، فقط به یک مدیر توانمند با یک برنامه چند ساله کافی نیست. برای اجای این برنامه نیازمند نگاه ویژه وزارت ورزش به این رشته است. فقط امیدوارم وزارت ورزش به سرعت مجمع انتخاباتی فدراسیون هندبال را برگزار کند تا ما هم متوجه شویم که بالاخره سکان این فدراسیون به دست چه کسی می‌افتد و چه برنامه‌هایی برای خروج هندبال از این وضعیت دارد.