گفتگوی اختصای نوآوران با مهدی رهبری

مرگ تدریجی هند بال ایران

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
مرگ تدریجی هند بال ایران
نوآوران -

پس از رفتن رئیس سابق فدراسیون به دلایل نا معلوم که به گفته بازیکنان به دلیل فشارهای روانی مهدوی نتوانست در ریاست هندبال دوام بیاورد وزیر ورزش جای او یک اکبری را سرپرست فعلی هندبال معرفی کرده است. در وضعی که هندبال رو به نابودی است او برای بازیهای فوتبال ساحلی به تایلند سفر کرده بود . با بی کفایتی این فدراسیون لیگ هندبال ایران را نابود کرده. ملی پوشان این رشته بدون تیم ماندن در صورتی که باید وزارت ورزش فکری راجع این نابسامانی کند. مهدی رهبری سرمربی تیمی ملی نوجوان راجع به فدراسیون می‌گوید که سرپرست یک مهمان است و نمی‌تواند کاری برای میزبان انجام دهد و امیدوار است که وزیر ورزش در باره این رسته تدابیری بی‌اندیشد تا از نابودی هندبالیست‌ها جلوگیری شود.شاید کمتر کسی بتواند در این شرایط مدیریت فدراسیون هندبال را برعهده بگیرد این رشته احتیاج به مدیری دارد که مورد اعتماد اهالی هندبال باشد، تا بتواند اسپانسرهای مناسبی را برای این رشته جذب کند.

هندبال ایران درحال نابودی است، تعدادی از بازیکنان ملی تیمی ندارند و شرایط مناسب‌هم برای این ملی‌پوشان نیست. چطور شد که هندبال به این نابودی کشیده‌شد؟

حرف زدن راجع به این موضوع خیلی سخت است، چون شرایط بدی در هندبال به‌وجود آمده است، مهمترین مشکلی این رشته دارد نداشتند مدیری لایق و کارآمد است و مشکل بعدی مشکلی است که تمام ورزش‌ها با آن درگیر هستند مشکل مالی ، مشکل جدیدی نیست که به وجود آمده است. و این‌که چرا در این رشته این مشکل بیشتر به چشم می‌خورد جای سوال و تعجب دارد. متاسفاه در این دو سال اخیر این ورزش خیلی با تنش رو‌به رو بوده‌است. مهدوی که یک‌سال ونیم رییس فدراسیون بود این تنش‌ها کمتر به‌چشم می‌خورد که او به خاطر بیماری که برایش به وجود آمد مجبور شد از مدیریت فدراسیون استعفا دهد. به هرجهت با رفتن او این مشکلات بیشتر به چشم خورد چون‌که جذب اسپانسر برای تیم‌ها برعهده فدراسیون است. وقتی اسپانسرها وارد این رشته شوند 100 در 100 تیم‌های قدرتمندی وارد این رشته خواهند شد.  در این صورت است که برای ملی‌پوشان شرایط خوبی مهیا خواهد شد تا در این رشته بدرخشند، همه‌ی این عوامل بستگی به یک مدیر کوشا، پرتلاش و معتمد همه هندبالیست‌ها سات که بهتر است کسی باشد که در این ارسه هم اسم رسمی داشته باشد تا بتواند این اعتماد را در هندبالیست‌ها به وجود آورند تا اسپانسرهای خوبی را به سمت هندبال هدایت کنند. مهدوی این اعتماد را بین همه داشت و می‌توانست باعث پیشرفت هندبال شود اما متاسفانه شدت بیماری او نگذاشت تا در این سمت بماند. این رفتم مهدوی بر روی هندبال تاثیر زیادی داشت. همه‌ی هندبالیست‌ها و ملی‌پوشان باید تلاش کنیم تا بتوانیم هندبال را از این وضعیت خارج کنیم. به قول دوستی که سخنی از امیر کبی می‌گفت:« امیر کبیر قبل از اینکه به نخست وزیری برسد به این فکر می‌کرد که مملکت آباد نیازی به یک شاه توانمند دارد ووقتی که نخست وزیر شدم فهمیدم مملکت آباد نیازی به مردمی دانا دارندتا یک مملکت آباد داشته باشم». فکر می‌کنم ما هندبالیست‌ها در این شرایط قرار داریم. فقط خواهشمندم که هندبالیست‌ها در مصاحبه‌هایی که می‌کنند کمی رعایت کنند که چگونه حرف می‌زنند، درواقع شأن یک هندبالیست، یک ورزشکار را حفظ کنند، درشته که شرایط سختی داریم ولی خداروشکر اندر تحت فشار نیستیم که بخواهیم علیه کسی حرف بزنیم.

این اوضاع به ملی پوشان صدمه‌ای وارد نمی‌کند یا اینکه احتمال حذف شدن این ملی‌پوشان از تیم ملی نمی‌شود؟

این بازیکنان از تیم ملی حذف نمی‌شونریال چون بازیکنی را نداریم که به خواهیم جایگزین کنیم. حتی اگر در تیمی حضور نداشته باشند هم نمی‌توانیم بازیکنی را از تیم ملی خط بزنیم. مشکل اصلی اینجاست که اگر بازیکنی در تیم باشگاهی حضور نداشته باشد نمیتوانندبه خوبی در تیم ملی بازی‌کند. و عملکرد مناسبی نخواهد داشت و حتی نمی‌تواند در تیم ملی بدخشند یا ستاره‌شوند. اما اگر بازیکنی در تیمی باشد و بتواند به خوبی تمرین کند 100 در 100 می توند در تیم ملی عملکرد مطلوبی داشته باشد . و این ‌ها همه به وزارت ورزش مربوط می‌شود . وزرات ورزش باید کمی ریزبینانه‌تر به این فدراسیون توجه کند تا از این بحران خارج شویم.توقعی که از وزیر ورزش داریم این است که هرچه زودتر کار سروسامان داند فدراسیون را انجام دهند تا از این مخمصه راها شویم. اکبری که به عنوان سرپرست هندبال معرفی شده است نمی‌تواند کاری انجام دهد که یک مدیر می‌تواند انجام دهد. او فقط در هندبال یک مهمان است و مهمان نمی‌تواند به میزبان دستور دهدف یا برای میزبان برنامه‌ریزی داشته باش. انقدر هم انگیزه‌ای ندارد برای ان کار. امیدواریم هرچه سریعتر فکری درباره هندبال شود. کسی که به ریاست این رشته انتخاب می‌شود باید بداند شرایط این رشته چگونه است. انشاالله که سرانجام خوبی دشاته باشد.

اعزام نوجوان به بحرین هم‌زمان با اعزان تیم فوتبال شد چطور فوتبال به بحرین اعزام شد ولی هندبال نه، این تعبیض آزار دهنده نیست. نظر شما درباره این تعبیض چیست؟

بهتر به این موضوع مقدرای منطقی فکر کنیم، نگاه بهتری داشته باشیم، من خودم سرمربی این تیم بودم و فکر نکنم کسی بیشتر از من نگران آینده این تیم باشد.اول از همه این که از رفتن تیم ملی فوتبال به بحرین خوشحال هستیم و آرزوی موفقیت برای ملی‌پوشان را داریم. نمی‌توان گفت که فوتبال اعزام شد چرا هندبال نه؟ یا اینکه هندبال اعزام نشده تیم فوتبال هم نبایید اعزام می‌شد اما اینکه چرا این اتفاق پیش‌آمد می‌توان گفت که وقتی راجع به امنیت بحرین حرفی شد فدراسیون هندبال مدیری نداشت تا پیگیری کند و وزیررا قانع کند که محرومیت‌ چه تاثیری روی هندبال خواهد گذاشت ولی فوتبال مدیری داشت که پیگیر قضایا باشد و نگذارد که تیمش نابود شود.

این اعزام نشدن جریمه و محرومیت سنگینی را به همراه خواهد داشت، نظرشما راجع به این موضوع چیست؟

جریمه نقدی که اهمیتی ندارد و وزارت ورزش آن را می‌پردازدولی محرومیتی که همراه دارد اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت تا جریمه نقدی. نوجوانانی که تا به حال در مسابقه ای جدی بازی نکرده‌اند نمی‌توانند در آینده هم به در تیم ملی عملکردی داشته باشد.امیدواریم که رایزنی‌ها این محرومیت را تعلیق کند تا نسل نوجوانان ایران در هندبال نابود نشود.  امیدورایم کسی که به مدیریت این فدراسیون می‌رسد تدابیری برای نجات هندبال داشته باشد و کسی که به این جایگاه می‌رسد بتواند از نابودی هندبالیست‌ها جلوگیری کند.