گفت‌و گو با سخنگوی فدراسیون وزنه‌برداری

عذرخواهی سلیمی به معنای پذیرش ناداوری نخواهد بود

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
عذرخواهی سلیمی به معنای پذیرش ناداوری نخواهد بود
نوآوران -

چندروزی است که در رسانه‌ها خبری مبنی بر اینکه وزنه‌برداری در حال تعلیق است گفته می‌شود. و بحثی از یک نامه که از طرف فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای فدراسیون ایران ارسال شده است. باتوجه به اتفاقاتی که در المپیک 2016 گریبان‌گیر ایران شده است و اعتراض ورزشکاران و مسئولان کشور در حاشیه رقابت‌ها، بنابراین وزنه‌برداری ایران در حالت تعلیق قرار دارد. پس از اتفاقاتی که در المپیک افتاد آیان و سایر دوستانش در فدراسیون جهانی خواستار عذرخواهی رسمی بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی از مسئولان مربوطه شده بودند. در این خصوص با آقای عباسپور ، مدیر و سخنگوی فدراسیون وزنه‌برداری ایران صحبتی خواهیم داشت.

نامه‌ای ارسال شده از طرف فدراسیون جهانی و مارسماتهدید به تعلیق شده‌ایم؟

بله، همانطور که گفته‌اید نامه‌ای از فدراسیون جهانی به فدراسیون وزنه‌برداری ایران ارسال شد که مرادی به عنوان ریاست فدراسیون و همین‌طور انوشیروانی سرمربی و سلیمی قهرمان فوق سنگین ایران باتوجه به اتفاقاتی که در مسابقه بهداد در بازی‌های فوق سنگین بازی‌های المپیک رخ داد، حضور پیدا کنند در اجلاسی که سالیان فدراسیون جهانی و آنجا از اعضای هیت رییس و هیت فنی که در مسابقات حضور داشتند، عذرخواهی کنند.ما هم معترض به این قضیه بودیم و هم پیگر هستیم، حقیقتا ما اعتراضی نداشتیم در شرایطی بودیم که هرکس دیگری هم جای ما قرار می‌گرفتند با این قضیه برخورد می‌کردند. همانطور که شاهد بودید سلیمی به غیر از اشک ریختن، آن‌هم به خاطر زحماتی که کشیده بود. با توجه به مصدومیتی که داشت او توانسته بود که به درستی وزنه را بالای سر ببرد ولی با ناداوری از دور مسابقات حذف شد. با این حق خوری فرصت طلایی شدن از ایران گرفته شد و متاسفانه دیدید که چه اتفاقاتی پیش آمد. باتوجه به این قضیه لابی‌هایی که صورت گرفته با توجه که  با این شیطنت‌هایی که خارج از فدراسیون جهانی صورت گرفته باعث می‌شود که فدراسیون جهانی وادار شود که یک همچین درخواستی را از ایران بکند. این درخواست فقط به وزنه‌بردرای مربوط نمی‌شود بلکه به کل ایران مربوط می‌شود. ، این بحثی نیست که فدراسیون درباره آن تصمیم گیرنده باشد، بلکه بحث منافع ملی درمیان است. با توجه به اینکه ما یک ملت صلح‌جو هستیم و در مسئله دیپلماسی و گفت‌و گو هم همواره درتمام دنیا موفق بودیم، اگر واقعا فکر می‌کنند که ما مشکلی در المپیک به وجود آورده‌ایم عذرخواهی می‌کنیم. حقیقتا ما مشکلی ایجاد نکرده‌ایم و اگر حقی از ما ضایع شده که خدایی هم همینطور است خدایی هم بالا سر داریم که به این موضوع رسیدگی کند.

اگر ما عذر خواهی نکنیم وزنه‌برداری تعلیق خواهد شد؟

ببینید تعلیق به آن صورت نیست که ما محروم شویم فقط جریمه نقدی همراه خواهد داشت. چون در وزنه‌برداری که نمی‌شود محرومیت ایجاد کرد. آن هم به خاطر یک اشتباه.

اینطور که شما گفتید همه دیدند و هر ورزشکار دیگری هم بود این اعتراض را انجام می‌داد. مثلا در کشتی مغول‌ها اعتراضشان را با آن عمل وقیح انجام داند. چرا آنها را برای عذرخواهی نخواستند، چرا ایران باید از هیت داوران عذرخواهی کند؟

چون بحث دیپلماسی سیاسی از وزارت امور خارجه، وزارت ورزش و اکمیته المپیک نامه‌ناگاری‌های زیادی شده و در آخر به این نتیجه رسیدیم که اگر نیاز به عذرخواهی باشد، ما مشکلی نداریم. که یک وقت محدودیتی برای ورزشکار و مربی ملی کشورمان در نظر گرفته نشود. در نهایت عذرخواهی کردن چیزی از شخصیت انوشیروانی و سلیمی کم نخواهد کرد.

اگر ایران عذرخواهی کند فدراسیون جهانی توضیحی می‌دهد که چرا خواسته‌اند که حضوری این عذرخواهی صورت گیرد؟

ببنید عذرخواهی ما به این معنی نخواهد بود که ما آن قضیه را نادیده بگیریم، علی مرادی رییس فدراسیون و باقری نایب رییس فدراسیون رفتند و صحبت‌هایی با ریاست فدراسیون جهانی خواهند داشت. در نهایت نامه‌ی عذرخواهی انوشیروانی و سلیمی را به فدراسیون جهانی ارائه خواهند کرد که حقی از این‌دو ضایع نشود. فدراسیون جهانی با نامه عذرخواهی فدراسیون وزنه برداری ایران موافقت کرد، نیازی نیست انوشیروانی و سلیمی به مالزی بروند.  با رایزنی های صورت گرفته و پس از برگزاری جلسه بین علی مرادی و تاماش آیان،آنها به همان نامه امضاء شده اکتفا کرده و گفتند دیگر نیازی نیست که انوشیروانی و سلیمی راهی مالزی شوند.  برهمین اساس، علی مرادی با در دست داشتن نامه ای راهی مالزی شد تا پاسخ اظهارات مسئولان فدراسیون جهانی را بدهد.درخواست این عذرخواهی به دلیل این است که جو ورزشگاه در زمان ناداوری بهم ریخت و نظامی‌ها وارد ورزشگاه شدند به خاطر اعتراض‌های ایرانی‌ها. به این ترتیب خطر محرومیت و تعلیق با توجه به دیپلماسی فدراسیون در جلسه هیات رئیسه جهانی برطرف شد و ضمن آنکه دیگر نیازی به حضور بهداد سلیمی و سجاد انوشیروان نیز نخواهد بود.